Παναργειακός- Καλαμάτα 0-4: Μαύρη Θύελλα χωρίς… έλεος!

Μια Μαύρη Θύελλα βγαλμένη από τις πιο ένδοξες σελίδες της ιστορίας της έκανε την νίκη της χρονιάς στην Γ΄ Εθνική! Η Καλαμάτα έκανε… πάρτι στο ΔΑΚ Αργους επικρατώντας με 4-0 του πρωτοπόρου Παναργειακού, κατακτώντας έτσι τρείς υπερπολύτιμους βαθμούς στην μάχη για την σωτηρία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Κώστα Καλογιαννίδη ο οποίος έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα, ήταν ο Αλέξανδρος Ραχίμ που σημείωσε χατ τρίκ σε ισάριθμες τελικές του προσπάθειες!

Τον δρόμο για την τεράστια νίκη άνοιξε ο Χρήστος Καλαντζής ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 62΄και τρία λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (0-1 στο 65’). Ακολούθησε ένα εφιαλτικό πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους οι οποίοι έμοιαζαν να έχουν… χάσει την γη από τα πόδια τους μετά το 0-1. Η Καλαμάτα συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και ο Ραχίμ χτύπησε δυο φορές στο 68΄και 70’ απέναντι στην άμυνα του Άργους που…. πελαγοδρομούσε γράφοντας το 0-3 και ουσιαστικά βάζοντας τέλος στο ματς. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το 3ο γκολ του χαρισματικού σκόρερ  ο οποίος στο 84΄με άπιστο σουτ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο!

Η Καλαμάτα έφερε από την αρχή το ματς στα μέτρα της καθώς έδωσε μεν χώρο στον Παναργειακό αλλά φρόντισε να τον κρατήσει εκτός περιοχής. Μετά το πρώτο 20λεπτο άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί κυρίως από τα αριστερά με τους Λιόλιο και Τορεζάνι ενώ ο Ότα μοίραζε σωστά το παιχνίδι. Ο Παναργειακός από την άλλη άρχιζε και τελείωνε στον … Γκατιάγκα. Ο Σενεγαλέζος άσος ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Μπολάνο που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.
Στο δεύτερο μέρος η Μαύρη Θύελλα μπήκε με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς και δικαιώθηκε καθώς μετά το 65΄ άρχισε το … πάρτι!

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Ρίζος, Ρότα, Μηλιώτης, Κοντέων, Γκάβριτς, Πούτσης, Μπούνας, Χόρβατ (46' Λιόσης), Τσόφλιος, Γκατιάγκα, Ηρακλής (46' Ευθυμιάδης)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος,  Λιόλιος, Τσόπελας, Κασμερίδης, Κολημήτρας, Γκίνο (78' Ρήγας), Ότα, Μπεγλεκτσής (62' Καλαντζής), Τορεζάνι, Ραχίμ (88' Χατζηλιόντας)

Το φιλμ του αγώνα όπως μεταδόθηκε στην live περιγραφή του sport365.gr

90+2' Τελείωσε το ματς ματς με θρίαμβο της Μαύρης Θύελλας 0-4!

88' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Χατζηλιόντας στην θέση του Ραχίμ που βγαίνει χειροκροτούμενος και απο τους γηοπεδούχους

84' 0-4 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ! Πάρτι της Μαύρης Θύελλας στο ΔΑΚ Αργους. Ο Ραχίμ με άπιαστο σουτ κάνει χατ τρικ και κάνει το 0-4!

78' Αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Ρήγα να παίρνει την θέση του Γκίνο

70' 0-3 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ με σκόρερ και πάλι τον Ραμίχ που έπιασε στον ύμπνο την άμυνα του Παναργειακού και μα πλασέ νίκησε για τρίτη φορά τον Ρίζο!

68' 0-2 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ με σκόρερ τον Ραχίμ ο οποπιος εκεμετάλευτηκε λάθος απόκρουση!

65' 0-1 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ. Μετά απο κόρνερ του Τορεζάνι ο Καλαντζής πετάχτηκε μέσα από όμιλο παικτών και με κεφαλιά

62' Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Καλαντζής στην θέση του Μπεγλεκτσή

52' Καλή φάση για την Καλαμάτα με τον Ραχίμ να δέχεται την μπάλα απο τον Μπεγλεκτσή αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο

48' Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους στο β' μέρος με σουτ του Λιόση που δεν προκάλεσε ανησυχία στον Σταυράκη

47' Με δυο αλλαγές ο Παναργειακός. Ο Λιόσης και ο Ευθυμιάδης στις θέσεις των Χόρβατ, Ηρακλή

46' Ξεκίνησε το β΄μέρος στο ΔΑΚ Άργους με την Καλαμάτα στην σέντρα

45+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου 0-0

44' Κίτρινη κάρτα στον Κοντέων

38' Εχει πέσει ο ρυθμός του Παναργειακού ο οποίος έχει μεν την υπεροχή αλλά δεν μπορεί να απειλήσει

20' Έχει αρχίσει και παίρνει κάπιοια μέτρα στο γήπεδο η Καλαμάτα κυρίως απο τα αριστερά με τον Τορεζάνι

15' Καλά αμυντικά στημένη η Καλαμάτα περιμένει τον Παναργεικαπό στο μισό γήπεδο

5' Σουτ του Πούτση, απέκρουσε ο Σταυράκης η μπάλα πήγε στον Τσόφλιο ο οποίος σούταρε αδύναμα

1' Ξεκίνησε το ματς

Το sport365.gr θα σας μεταφέρει live την κρίσιμη αναμέτρηση της Καλαμάτας στο Άργος με τον πρωτοπόρο Παναργειακό για την 17η αγωνιστική της Γ΄Εθνικής.

Με αλλαγές στο αρχικό σχήμα παρατάσσει την ομάδα ο Κώστας Καλογιαννίδης με τους Κολημήτρα, Μπεγλεκτσή να παίρνουν για πρώτη φορά θέση στο αρχικό σχήμα. Η 11άδα της Καλαμάτας: Σταυράκης, Γαλανόπουλος,  Λιόλιος, Τσόπελας, Κασμερίδης, Κολημήτρας, Γκίνο (78' Ρήγας), Ότα, Μπεγλεκτσής (62' Καλαντζής), Τορεζάνι, Ραχίμ (88' Χατζηλιόντας).
Στον πάγκο οι Γκανταρτζής, Κακαλής, Καλαντζής, Χατζηλιόντας, Γκαρμίρης, Ρήγας και Κεμάλι. Εκτός αποστολής έμεινε ο Θεοδώρου

H 11άδα του Παναργειακού: Ρίζος, Ρότα, Μηλιώτης, Κοντέων, Γκάβριτς, Πούτσης, Μπούνας, Χόρβατ (46' Λιόσης), Τσόφλιος, Γκατιάγκα, Ηρακλής (46' Ευθυμιάδης)
Στον πάγκο οι Παντελής, Φασούλης, Χαρίτος, Κοκκαλης, Παπαϊωαννου, Ευθυμιάδης, Λιόσης.