Ηρακλής Ψαχνών - Καλαμάτα 0-1: ΑΥΤΗ ήταν Μαύρη Θύελλα!

Μεγάλο διπλό, το πρώτο στη σεζόν, που δίνει το έναυσμα της... αντεπίθεσης στον δεύτερο γύρο πέτυχε η Καλαμάτα στα Ψαχνά με 1-0 επί του Ηρακλή, έχοντας ως χρυσό σκόρερ τον νεοαποκτηθέντα Ραχίμ!

Η "Μαύρη Θύελλα" παρατάχθηκε με πέντε νέα πρόσωπα στην 11άδα (Τσόπελας, Μπαντούνας, Γκίνο, Όττα, Ραχίμ) που ήταν όλοι τους έξοχοι, όπως βέβαια και οι υπόλοιποι μελανόλευκοι, που είτε ξεκίνησαν το ματς, είτε ήρθαν από τον πάγκο, τα έδωσαν... όλα.

Χαρακτηριστικό της υπεροχής της Μαύρης Θύελλας είναι ότι εκτός από το γκολ είχε και δύο δοκάρια σε σουτ των Τορεζάνι και Γκίνο και θα μπορούσε να φύγει με θρίαμβο από την ευοϊκή κωμόπολη.

Ο Κώστας Καλογιαννίδης, o οποίος έδωσε ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος από την πλάγια γραμμή, αφού δεν κάθισε λεπτό στον πάγκο της Καλαμάτας -στο επίσημο ντεμπούτο του με τη Μαύρη Θύελλα -παρέταξε την ομάδα με σχηματισμό 4-1-4-1.

Κάτω απο τα δοκάρια καθίσε ο Σταυράκης, η αμυντική τετράδα από δεξιά προς τα αριστερά ήταν Τσόπελας Μπαντούνας Κασμερίδης Λιόλιος, μπροστά τους ήταν ο Τσιμικλής, την τετράδα του κέντρου συγκρότησαν από τα δεξιά οι Τορεζάνι, Όττα, Γκίνο και Ραχίμ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν Παναγιωτόπουλος.

Οι εντολές του 40χρονου τεχνικού ήταν οι γραμμές να μην να μην έχουν απόσταση μεταξύ τους, η ομάδα να είναι συμπαγής και με αυτό τον τρόπο η Καλαμάτα κατάφερε μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο να πάρει τα ηνία του αγώνα και μέτρα στο γήπεδο και να αρχίσει να απειλεί τα Ψαχνά που μετά τον αρχικό ενθουσιασμό "κάθισαν".

Η ανάπτυξη της Μαύρης Θύελλας γινόταν κυρίως από τα αριστερά με τους Γκίνο και Ραχίμ, ενώ μετά το 25' ο Καλογιαννίδης ανακάτεψε την ντράπουλα αλλάζοντας αμοιβαία θέση στους Ραχίμ, Τορεζάνι.

Η Μαύρη Θύελλα ανέβαζε συνεχώς τον ρυθμό της και τελικά δικαιώθηκε καθώς κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ πριν κλείσει το πρώτο μέρος.

Η προειδοποιητική... βολή ήρθε στο 42' με τον Ότα να κάνει έξοχη ενέργεια και τον Μπριλάκη να αποκρούει πάνω στη γραμμή, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ραχίμ, οποίος έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο με τη φανέλα της Μαύρης Θύελλας σημάδεψε σωστά και νίκησε τον Κουμή γράφοντας το 0-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ηρακλή Ψαχνών να ανεβάζει στροφές και την Καλαμάτα να προσπαθεί να κάνει διαχείριση του χρόνου και του παιχνιδιού, χωρίς όμως να κλείνεται στην άμυνα.

Στο 52' μάλιστα σε φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων ο Ότα είχε τετ-α-τετ που έβγαλε ο Κουμής, η μπάλα έφτασε στον Τορεζάνι, οποίος όμως σημάδεψε το δοκάρι.

Η Καλαμάτα συνέχισε να γίνεται επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και στο 64' ήταν σειρά τον Γκίνο, ο οποίος με... φωτοβολίδα έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε αρκετά σκληρό ή Καλαμάτα βοηθήθηκε πολύ από τις αλλαγές των Κακαλή, Μπεγλεκτσή και Χατζηλιόντα που έδωσαν σημαντικές ανάσες για να έρθει τελικά το πολυπόθητο διπλό.

Το φιλμ του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ηρακλή στη σέντρα.

8' Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι πάντως έχουν μπει καλύτερα, με την Καλαμάτας να τους περιμένει στο μισό γήπεδο.

11' Πρώτη τελική για την Καλαμάτα. Ο Γκίνο άλλαξε την μπάλα με τον Ότα, σουτ του Αργεντίνου, μπλόκαρε στην γωνία του ο Κουμής.

16' Η καλύτερη στιγμή από πλευράς γηπεδούχων. Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Μπριλάκης που είχε προωθηθεί πήρε την κεφαλιά, χωρίς να προβληματίσει τον Σταυράκη, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά.

26' Κίτρινη κάρτα στον Καπνόπουλο για φάουλ στον Ότα. Η Καλαμάτα μετά το πρώτο τέταρτο είναι κυρίαρχη στον αγώνα και έχει κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

28' Καλή στιγμή για την Καλαμάτα, όταν σε γρήγορη αντεπίθεση ο Παναγιωτόπουλος έκανε το σουτ, ενώ είχε και την επιλογή του Ραχίμ στα δεξιά του, άσχημα όμως.

38' Τελική μετά από ώρα για τους γηπεδούχους, σουτ του Καρκασίνα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

40' Ο Γκίνο έδωσε ωραία την μπάλα στο Όττα, ο οποίος πλάσαρε τον Κουμή που έκανε έξοδο, όμως ο Μπριλάκης έδιωξε πάνω στην γραμμή.

42' ΓΚΟΟΟΛΛΛ Ηρακλής Ψαχνών - Καλαμάτα 0-1! Ο Ραχίμ έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, ξέφυγε από το μαρκάρισμα των αμυντικών και με σουτ έγραψε το 0-1.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

51' Δοκάρι για την Καλαμάτα με τον Τορεζάνι μετά από φάση διαρκείας. Ο Ότα βγήκε τετ α τετ με τον Κουμή και τον πλάσαρε, εκείνος έδιωξε προσωρινά και ο Τορεζάνι που πήρε το... ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι!

55' Απευθείας φάουλ του Μπριλάκη μάζεψε εύκολα ο Σταυράκης

57' Σουτ ασθενές του Δημητρίου δεν ανησύχησε και πάλι ο γκολκίπερ της Καλαμάτας.

58' Πρώτη αλλαγή γα τους γηπεδούχους. Στην θέση του Καπνόπουλου ο Πλατέλλας.

63' Αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κακαλής πέρασε στην θέση του Ραχίμ.

64' Δεύτερο δοκάρι για την Μαύρη Θύελλα, αυτή τη φορά οριζόντιο. "Βολίδα" του Γκίνο, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουμή και έσκασε στο έδαφος, ενώ συνεχεία ο τερματοφύλακας του Ηρακλή μπλόκαρε.

66' Κίτρινη κάρτα στον Ζαχαράκη για σκληρό φάουλ στον Ότα.

69' Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Σέντρα - σουτ του Κρίστο από πολύ πλάγια δεξιά, η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σταυράκη.

70' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Φάουλ του Μπριλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Δημητρίου, ο οποίος σούταρε ψηλά από το ύψος της περιοχής.

73' Κίτρινη στον Κακαλή για σκληρό μαρκάρισμα στον Σπήλιο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα και "κιτρινίστηκε" και ο ίδιος.

75' Παναγιωτόπουλος εκτός, Μπεγλεκτσής εντός για την Καλαμάτα και Χασαπίδης αντί του Χαφούς για τον Ηρακλή.

83' Προσπάθεια του Τορεζάνι από τα δεξιά, είδε τον Κουμή εκτός θέσης, έκανε την... λόμπα, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

85' Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Χατζηλιόντας στην θέση του Κακαλή.

88' Αθανασίου στην θέση του Γκαβάνη.

Τελευταίο σφύριγμα στο ματς. Μεγάλο διπλό για την Καλαμάτα (0-1)!

Οι συνθέσεις

Ηρακλής Ψαχνών (Λευτέρης Βασιλειάδης): Κουμής, Σπήλιος, Γκαβάνης (88' Αθανασίου), Σεμάι, Μπριλάκης, Ζαχαράκης, Καπνόπουλος (58' Πλατέλλας), Δημητρίου, Κρίστο, Χαφούς, Καρκασίνας.

Καλαμάτα (Κώστας Καλογιαννίδης): Σταυράκης, Τσόπελας, Λιόλιος, Μπαντούνας, Κασμερίδης, Τσιμικλής,  Γκίνο, Όττα, Παναγιωτόπουλος (75' Μπεγλεκτσής), Τορεζάνι, Αμπντέλ - Ραχίμ (63' Κακαλής, 85' Χατζηλιόντας).

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ρόμπερτ Ντουμιτρέσκου του Συνδέσμου Πειραιά, με βοηθούς τους Παπανδριόπουλο και Φαγκρίδα, επίσης από τον Πειραιά.