Όρθια στο Λουτράκι

Το αήττητο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα -αποτέλεσμα του μηδέν παθητικού στην άμυνα- διατήρησε η Καλαμάτα καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 στο Λουτράκι με την ομώνυμη τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Κώστα Κλάδη πέρασε αλώβητη από μια δύσκολη έδρα απέναντι σε ένα καλοδουλεμένο σύνολο που έχει κρατήσει τον βασικό κορμό από πέρσι και μάλιστα έχει θέσει ψηλά φέτος τον πήχη.
Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο καθώς Καλαμάτα ήταν περισσότερο κινητική στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι οι οποίοι στο ξεκίνημα είχαν δώσει χώρο στους μελανόλευκους, ανασυντάχθηκαν στο β’ μέρος, πήραν τα ηνία του αγώνα και έχασαν δυο-τρεις καλές ευκαιρίες. Η κλασσικότερη απ΄αυτές ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Χατζηστάμου βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Θωμά, έκανε τη λόμπα αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Ο Κώστας Κλάδης παρέταξε την «Μαύρη θύελλα» με 4-2-3-1 έχοντας για πρώτη φορά κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Λέγκα και Ίλιεφ και αμυντικά χαφ τους Γαλανόπουλο, Τσιμικλή. Στη θέση του τραυματία Κερμενίδη αγωνίστηκε ο Αγγελόπουλος, στις πτέρυγες εναλλάσσονταν- όπως σε όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα- ο Τορεζάνι με τον Κωσταντινίδη και στην κορυφή έπαιξε ο Αθανασόπουλος.
Η Καλαμάτα φάνηκε απ' το ξεκίνημα πως θέλει να έχει την κατοχή της μπάλας και να μη δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους πράγμα που κατάφερε αφού οι παίκτες του Μεσολόγγη αντιμετώπισαν μάλλον επιφυλακτικά ματς στο πρώτο ημίωρο. Με την πάροδο του χρόνου όμως το Λουτράκι άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες και η Καλαμάτα να υποχωρεί ενώ προς το τελευταίο μισάωρο του αγώνα έχοντας συμβιβαστεί με το βαθμό της ισοπαλίας έπαιξε με αντεπιθέσεις. Η κορυφαία στιγμή για την ομάδα του Κώστα Κλάδη ήρθε στο 57ο λεπτό όταν ο Κωσταντινίδης έβγαλε τη σέντρα από πλάγια στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Αθανασόπουλος νίκησε τους αντιπάλους αμυντικούς έπιασε την κεφαλιά αλλά λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή αποκρούστηκε από τον Παπαναστασίου. Ο Μεσολόγγης ενίσχυσε επιθετικά την ομάδα του βάζοντας τους Ζερβό, Χατζηστάμου και Χρυσαφίδη αλλά η πραγματικά μεγάλη ευκαιρία ήρθε στις καθυστερήσεις μετά από κλέψιμο που έγινε στο χώρο του κέντρου και κάθετη μπαλιά του Ζερβού.
ΛΟΥΤΡΑΚΙ: Διαμαντής, Χουστουλάκης, Παπαναστασίου, Τσώκος, Μαυρέλης, Μάγγος, Πούτσης (60’ Ζερβός), Σιώκος, Κωβαίος (60’ Χρυσαφίδης), Παπουτσής (66’ Χατζηστάμου), Αποστολάκης
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Θωμάς, Νινιός, Καλαγκάνης, Λένγκα, Ίλιεφ, Γαλανόπουλος, Τορεζάνι, Τσιμικλής, Αθανασόπουλος (92’ Βορίλας), Αγγελόπουλος (86’ Μπινιχάκης), Κωνσταντινίδης (70’ Καραλής)