Θρίαμβος Τσικλητήρα, "κάζο" Θύελλας (3-0)

Η Πύλος έκανε την μεγάλη έκπληξη και νικώντας με 3-0 την Καλαμάτα στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας (πρώτο ματς 2-1 για την Μαύρη Θύελλα) πήρε την πρόκριση στον τελικό (απέναντι στον Πανθουριακό) για δεύτερη σερί χρονιά και 3η στην ιστορία της!

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της Πύλου, η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη έφτασε στη μεγάλη νίκη-πρόκριση με τρία γκολ σε είκοσι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Διακουμής στο 57΄ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει το 2-0 από τον Μικελάτο στο 60΄ενώ τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Διακουμής και πάλι στο 76’.

Ο Νίκος Κακαλέτρης στοχεύοντας στην υπεροπλία στον χώρο του κέντρου κατέβασε την Πύλο με 4-1-4-1. Δεξιά στην άμυνα έπαιξε ο Δούνιας, αριστερά ο Ανταλής, στόπερ οι Χοντζάι, Μπαστακός, μπροστά τους αγωνίστηκε ο Μουράτης, την τετράδα του κέντρου συγκρότησαν οι Διακουμής (αριστερά) Τσάτσος, Νάτσης και Μικέλατος (δεξιά) ενώ στην κορυφή αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Γραμματικόπουλος.

Η Καλαμάτα από την άλλη έπαιξε με σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Γαλανόπουλο δεξιά, Κανταρτζή-Κασμερίδη στόπερ, Λιόλιο αριστερά, Ρήγα- Τσιμικλή μπροστά τους, ο Χατζηλιόντας «δεκάρι», αριστερά ο Νικολόπουλος, δεξιά ο Κολημήτρας και στην κορυφή ο Παναγιωτόπουλος.

Η Πύλος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε δύο τελικές πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο σε ισάριθμα σουτ των Γραμματικόπουλου, Τσάτσου. Η Καλαμάτα άρχισε να ανεβαίνει μετά το 15’, πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 27’ σε διπλή φάση με τον Παναγιωτόπουλο.
Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν κυρίως σε παιχνίδι κέντρου ενώ ο Νίκος Κακαλέτρης βλέποντας την ομάδα του να χάνει τον αρχικό ενθουσιασμό άλλαξε αμοιβαία θέση τους Διακουμή, Μικελάτο αλλά ο δυνατός αέρας δεν έδινε και πολλά περιθώρια για να παιχθεί σωστό ποδόσφαιρο.

Στο δεύτερο μέρος η Πύλος μπήκε πάλι καλύτερα στο παιχνίδι ενώ η Καλαμάτα έχοντας κόντρα και τον αέρα δύσκολα άλλαζε δεύτερη μπαλιά. Πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το δεκάλεπτο ο Λεωνίδας Μπίλης προχώρησε σε διπλή αλλαγή βάζοντας στη μάχη τους Μουλιάτο- Γιακουμή στις θέσεις των Νικολόπουλου– Κολημήτρα οι οποίοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί.

Η υπεροχή των γηπεδούχων τελικά καρποφόρησε στο 57’ όταν σε σέντρα- σουτ του Ανταλή (τσίμπησε την μπάλα απο τον Καταρτζή) η μπάλα έφτασε στον Λιόλιο που έδιωξε απρόσεκτα πάνω στον επερχόμενο Γιακουμή ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει από κοντά σε κοινή εστία.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στην κερκίδα η Πύλος ξαναχτύπησε τρία λεπτά αργότερα (60’) με τον Μικελάτο ο οποίος απέφυγε τόσο τον Καταρτζή όσο και το Σταυράκη που επιχειρούσε έξοδο και έκανε το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Η Καλαμάτα είχε μισή ώρα στη διάθεσή της ώστε να κάνει κάτι καλό αλλά η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ. Πέρα από μια φάση στο 73’ σε κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου δεν προβλημάτισε την άμυνα της Πύλου. Αντίθετα η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη χτύπησε για τρίτη φορά στο 76’ όταν ο Νικολόπουλος κάνοντας κούρσα 20 μέτρων από τα αριστερά έκοψε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στον Γιακουμή οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον ημιτελικό.

Το φιλμ του αγώνα

8’ Για την Πύλο η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με τον Γραματικόπουλο να σουτάρει αλλά να μην προβληματίζει τον Σταυράκη
13’ Δεύτερη τελική για την Πύλο με σουτ του Τσάτσου, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σταυράκης
15’ Πρώτη αξιόλογη στιγμή για την Καλαμάτα. Σέντρα του Γαλανόπουλου από δεξιά η μπάλα πέρασε από τον Παναγιωτόπουλο αλλά και το Νικολόπουλο ο οποίος ερχόταν απο τα αριστερά
27’ Τρομερή κάθετη πάσα του Χατζηλιόντα στον Παναγιωτόπουλο, πρόλαβε με προβολή η Χοτζάι την τελευταία στιγμή. Ο Λιόλιος πήρε το ριμπάουντ επιχείρησε να τροφοδοτήσει πάλι τον Παναγιωτόπουλο αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί
33’ Ωραία ανάπτυξη της Καλαμάτας απο αριστερά, ο Νικολόπουλος έκοψε στον Λιόλιο ο οποίος σούταρε άουτ
41' Σουτ του Παναγιωτόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ απο το δεξί δοκάρι του Μίτζηρα
44' Η ευκαιρία του αγώνα μέχρι τώρα για την Καλαμάτα. Ο Παναγιωτόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μικρή περιοχή, επιχείρησε δυο φορές να πλασάρει αλλά ισάριθμες φορές έδιωξε ο Μίτζηρας
47’ Κίτρινη κάρτα από τον Ψηλοπαναγιώτη στον Νάτση για σκληρό φάουλ στον Παναγιωτόπουλο
48’ Φάση από το πουθενά για την Πύλο. Μετά από διώξιμο του Σταυράκη ο αέρας "φρέναρε" την μπάλα η οποία κατέληξε στον Διακουμή που έκανε μια «λόμπα» αλλά πριν η μπάλα περάσει την γραμμή έδιωξε ο Κανταρτζής
54’ Διπλή αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Μουλιάτος με τον Γιακουμή στις θέσεις των Νικολόπουλου, Κολημήτρα
57’ ΓΚΟΛ 1-0: Η Πύλος με τον Διακουμή ανοίγει το σκορ. Ο Ανταλής έκανε σέντρα από αριστερά, ο Λιόλιος έδιωξε την μπάλα πάνω στον Διακουμή ο οποίος πλάσαρε από κοντά σε κενή εστία
60’ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Μικελάτος δίνει προβάδισμα δυο γκολ στην Πύλο. Ο Αχαιός επιθετικός απέφυγε τον Κανταρτζή αλλά και τον Σταυράκη που επιχειρούσε έξοδο και έκανε το 2-0
72’ Ο Βασιλόπουλος στην θέση του Μικελάτου
73’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Μουλιάτος με κεφαλιά τροφοδότησε τον Παναγιωτόπουλοο οποίος έπιασε δεύτερη κεφαλιά μόλις άουτ
76’ ΓΚΟΛ 3-0: Ο Διακουμής και πάλι μετά απο σέντρα του Νικολόπουλου πλάσαρε απο κοντά τον Σταυράκη για το 3-0
78’ Κίτρινη κάρτα στον Παναγιωτόπουλο
83’ Αλλαγή για την Πύλο. Ο Τσώνης στην θέση του Διακουμή
87’ Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κακαλής στην θέση του Τσιμικλή. Στο ίδιο λεπτό μπήκε και Μπίζος αντί του Νάτση για την Πύλο

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίτζηρας, Δούνιας, Ανταλής, Χοτζάι, Μπαστακός, Μουράτης, Διακουμής (83’ Τσώνης), Νάτσης (87’ Μπίζος), Γραμματικόπουλος, Μικελάτος (72’ Βασιλόπουλος), Τσάτσος
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Κανταρτζής, Κασμερίδης, Τσιμικλής (87’ Κακαλής), Νικολόπουλος (54’ Μουλιάτος), Ρήγας, Παναγιωτόπουλος, Χατζηλιόντας, Κολημήτρας (54’ Γιακουμής)