Καλαμάτα- Βύζας Μεγ. 2-0: Ήταν ΟΜΑΔΑ! (pics)

Η φράση του Λεωνίδα Μπίλη μετά το τέλος του αγώνα με τον Βύζαντα «η Καλαμάτα του 2015 πέθανε, η Καλαμάτα του 2016 μπορεί να τα καταφέρει», αποτελεί το σημείο αναφορά πλέον για την Μαύρη Θύελλα και περικλείει όχι μόνο το βασικό στοιχείο του χθεσινού νικηφόρου αγώνα με τον Βύζαντα (2-0) αλλά και της πορείας που έχει χαράξει η ομάδα.

Η Καλαμάτα έπαιζε μόνο για ένα αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα των Μεγάρων και τελικά τα κατάφερε. Μετά από ενάμιση μήνα και τη νίκη με τον Παναρκαδικό πανηγύρισε και πάλι ένα τρίποντο αλλά το κυριότερο φανέρωσε ένα σύνολο που δείχνει ικανό να αναστρέψει το κλίμα.

Τα νέα αποκτήματα μπήκαν με την πρώτη στα βαθιά και έδειξαν ότι όχι μόνο μπορούν να κολυμπήσουν αλλά ότι έχουν την δυνατότητα να ανεβάσουν επίπεδο την ομάδα. Τόσο ο Σταυράκης κάτω από το γκολπόστ που όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών, όσο και ο Λιόλιος στα αριστερά ο οποίος όργωσε την πλευρά αλλά και ο Χατζηλιόντας με τα ατελείωτα χιλιόμετρα ήταν εντυπωσιακοί στο ντεμπούτο τους. Αυτοί όμως που έβγαλαν μάτια ήταν οι νεαροί στόπερ Κανταρτζής και Κασμερίδης! Αγωνίστηκαν σαν να έπαιζαν χρόνια στην ομάδα, είχαν άριστες τοποθετήσεις, έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα, ήταν αποτελεσματικοί, χωρίς περιττές ενέργειες. Στα 22 ο Κανταρτζής και στα 20 μόλις ο Κασμερίδης, ναι, αυτά είναι παιδιά που αξίζουν να επενδύσεις πάνω τους.

Ο Λεωνίδας Μπίλης ξεκίνησε όλους τους νεοαποκτηθέντες στην 11άδα κατεβάζοντας την ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σταυράκης, η 4άδα στην άμυνα (από δεξιά προς τα αριστερά) ήταν Γαλανόπουλος, Κανταρτζής, Κασμερίδης, Λιόλιος, αμυντικά χαφ οι Τσιμικλής, Ρήγας, δεξιά ο Τορεζάνι, στο κέντρο ο Χατζηλιόντας, αριστερά ο Κερμενίδης και στην κορυφή ο Παναγιωτόπουλος.

Η Καλαμάτα ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ του Βύζαντα, με προβολή του Τορεζάνι στο 5΄, έπειτα από σέντρα του εξαιρετικού και σήμερα Κερμενίδη και δεν ανέκοψε ρυθμό όπως δεν σταμάτησε και η βροχή που έπεφτε και έκανε βούρκο τον ήδη βαρύ αγωνιστικό χώρο. Το παιχνίδι με την πάροδο του χρόνου έγινε πιο σκληρό –κυρίως από πλευράς φιλοξενούμενων- αλλά χωρίς πολλές φάσεις.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ και πάλι για την Καλαμάτα. Ο Κερμενίδης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή στο 51’ και ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία στην εστία, την βρήκε ο Ρόγκας και την έστειλε στα δίχτυα. Το ματς στην συνέχεια παίχτηκε στον χώρο του κέντρου. Ο Βύζαντας ήθελε αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, η αμυντική λειτουργία της Καλαμάτας από τον χώρο του κέντρου ήταν υποδειγματική και στο τέλος όταν οι φιλοξενούμενοι σχεδόν αποδέχτηκαν την μοίρα τους η Καλαμάτα ε΄χιε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες να φτάσει σε μεγαλύτερη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

5' ΓΚΟΛ 1-0. Ανοίγει το σκορ η Καλαμάτα με τον Τορεζάνι. Ο Κερμενίδης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο αργεντίνος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και πλάσαρε τον Καρνέση
12΄ Κίτρινη κάρτα στον Κλωνάρη για μαρκάρισμα πάνω στον Λιόλιο
13' Δυο σουτ του Κερμενίδη μέσα σε ένα δίλεπτο, δεν δυσκόλεψαν τον Καρνέση
26' Δεύτερη κίτρινη σε παίκτη του Βύζαντα. Αυτή την φορά παρατηρήθηκε ο Ρόγκας επίσης για δυνατό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου
29' Πολύ βαρύς πλέον ο αγωνιστικός χώρος, το ματς έχει πάει στην δύναμη
30' Σουτ του Μαζιώτη δεν ανησύχησε ο Σταυράκης
39' Σουτ του Ρήγα έξω από την περιοχή με δυσκολία σε κόρνερ ο Καρνέσης
43' Κίτρινη στον Ρήγα για μαρκάρισμα στον Μαζιώτη
46' Ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος. Με νέες εμφανίσεις οι δυο ομάδες. Η Καλαμάτα με τις κλασικές με τις ρίγες και ο Βύζαντας με τις κίτρινες
51' ΓΚΟΛ 2-0 για την Καλαμάτα. Ο Κερμενίδης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα βρήκε στον Ρόγκα και κατέληξε στα δίχτυα του Καρνέση
56' Κίτρινη κάρτα στον Λιόλιο, τραβηγμένη απο τον διαιτητή Γαβρίλη
58' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Πρώτα ο Παναγιωτόπουλος και στην συνέχεια ο Τορεζάνι σε νίκησαν τον Καρνέση σε διαδοχικά σουτ μέσα από την περιοχή
75' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Αθανασόπουλος στην θέση του Παναγιωτόπουλου
76' Φάουλ για κάρτα του Μπαντούνα η οποία θα ήταν η δεύτερη, του χαρίζεται ο Γαβρίλης
78' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Καλαμάτας κατέληξε σε αδύναμο σουτ του Μαζιώτη
82' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κολημήτρας στη θέση του Ρήγα
88' Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Αθανασόπουλο ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καρνέση
84' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Βύζαντα. Ο Δημακάκος έφυγε με φορείο, στην θέση του ο Τσακώνης
90' Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Οδεμησιώτης στην θέση του Χατζηλιόντα
90+2' Ωραία προσπάθεια και σουτ του Τορεζάνι απέκρουσε στην γωνία του ο Καρνέσης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Κανταρτζής, Κασμερίδης, Τσιμικλής, Τορεζάνι, Ρήγας (82’ Κολημήτρας), Παναγιωτόπουλος (75’ Αθανασόπουλος), Κερμενίδης, Χατζηλιόντας (90’ Οδεμησιώτης)

ΒΥZΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Καρνέσης, Αλεβίζος, Λιούρας, Μπαντούνας, Τσονκόφ, Ρογκας, Δημακάκος (84΄λ.τ. Τσακώνης), Μιχαλόπουλος, Κλωνάρης, Μαζιώτης, Βλάχος