Βάρδα- Καλαμάτα 1-0: Μαύρα Χριστούγεννα για την Μαύρη Θύελλα

Μια ακόμη ήττα από το… πουθενά γνώρισε η Καλαμάτα στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής. Οι μελανόλευκοι ηττήθηκαν με 1-0 από την Βάρδα στο ουδέτερο γήπεδο Τραγανού και συνεχίζουν στη ζώνη του υποβιβασμού αφού σε ένα ακόμη ματς πλήρωσαν μια αμυντική ολιγωρία και την αναποτελεσματικότητα τους στην επίθεση.

Η Βάρδα, η οποία αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, έφτασε στην 7η νίκη της στη σεζόν παίζοντας περισσότερο παιχνίδι σκοπιμότητας. Ο Ηλίας Φωτόπουλος έχοντας να αντιμετωπίσει τις απουσίες του πρώτου σκόρερ της ομάδας Κωνσταντινίδη, του Ντόμα και του τιμωρημένου Γιώργου Πολίτη δεν ρίσκαρε αλλά ακόμη και έτσι το αποτέλεσμα τον δικαίωσε.

Η Καλαμάτα παρότι είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερή του διάρκεια δεν μπόρεσε σε ένα ακόμη παιχνίδι να φανεί παραγωγική. Στο πρώτο μέρος η Βάρδα πάτησε ελάχιστα στην περιοχή του Παλιούρα ενώ αντίθετα η Καλαμάτα με μοναδικό φουνταριστό αυτή τη φορά τον Παναγιωτόπουλο- ο όποιος έπαιζε στο όριο του οφσάιντ -προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Ο Λεωνίδας Μπίλης κατέβασε την ομάδα με σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Κακαλή, Καλαγκάνη στα άκρα της άμυνας, Λέγκα- Γαλανόπουλο στόπερ, Τσιμικλή- Κολημήτρα αμυντικά χαφ, Κερμενίδη, Τορεζάνι, Ρήγα μπροστά τους και τον Παναγιωτόπουλο στην κορυφή.
Η Βάρδα, ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ με την πρώτη της επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Νικολόπουλος συνεργάστηκε με τον Γκάτση μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε τον Παλιούρα.

Μετά το γκολ, η Καλαμάτα πέρασε στην επίθεση, έκλεισε στα καρέ της την Βάρδα και δημιούργησε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες για να φέρει τουλάχιστον το ματς στα ίσα αλλά για ακόμη μια φορά προδόθηκε από την τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, οι οποίοι αμύνθηκαν μαζικά στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να αυξήσουν τη διαφορά παίζοντας στην κόντρα όταν η Καλαμάτα έχει βγει όλη στην επίθεση.

ΠΑΟ Βάρδας: Καπετανάκης, Πολίτης, Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης (33' λ.τ. Παντελής), Ανδριέλος, Αποστολόπουλος, Γκάτσης, Καζαντζής (84΄Σοφιανόπουλος), Πολυχρόνης (76' Κοραχάνης) , Παναγόπουλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Παλιούρας, Κακαλής (53' Αγγελόπουλος), Καλαγκάνης, Λένγκα, Γαλανόπουλος, Τσιμικλής (75' Αθανασόπουλος), Κερμενίδης, Κολημήτρας, Παναγιωτόπουλος, Τορεζάνι, Ρήγας

Το φίλμ του αγώνα στην Live περιγραφή του sport365.gr από τον γήπεδο Τραγανού:

90+5 Λήξη του ματς. Η Βάρδα επικράτησε με 1-0 της Καλαμάτας η οποία δεν μπορεσε ούτε στην Ηλεία να σηκώσει κεφάλι. Σ'ένα  ματς που δεν ήταν χειρότερη γνώρισε την 6η ήττα στην σεζόν. Πανυγήρισαν έξαλλα το τρίποντο οι γηπεδούχοι υπο τις επευφημίες του κόσμου που γέμισε την μικρή κερκίδα στο γήπεδο Τραγανού.

87' Ευκαρία για την Βάρδα στην κόντρα. Ο Παντελής έκοψε στον Γκάτση που πλάσαρε άουτ

84' Κίτρινη κάρτα στον Αγουρίδη και 3η αλλαγή για την Βάρδα με τον Σοφιανόπουλο να παίρνει την θέση του Καζάντζη

81' Μεγαλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. μετά πο γέμισμα του Γαλανόπουλου ο Αγγελόπουλος έγινε κάτοχος στο ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια αλλά το πλασέ του κόντραρε σε αμυντικούς

76' Δεύτερη αλλαγή και για την Βάρδα. Ο Κουραχάνης στην θέση του Πολυχρόνη

75' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Αθανασόπουλος στην θέση του Τσιμικλή

70' Τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Καλαγκάνης και του τοποθετήθηκε επίδεσμος

69' Ατομική προσπάθεια Τορεζάνι και σουτ η μπάλα στα χέρια του Καπετανάκη

64΄Ευκαρία για την Βάρδα στην αντεπίθεση. Ο Καζαντζής κέρδισε μια κόντρα, βγήκε απέναντι στον Παλιούρα ο οποίος έκανε έξοδο και του έκλεισε το πεδίο με συνέπεια το πλασέ του να καταλήξει άουτ

60' Μια ώρα αγώνα στο Τραγανό. Η Καλαμάτα μετά το γκολ έχει κλείσει την Βάρδα στα καρέ της

58' Σέντρα του Κερμενίδη απο αριστερά μετά απο κόρνερ, ο Λένγκα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά Καπετανάκη ο οποιος έιχε καλή θέση

53' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Αγγελόπουλος στην θέση του Κακαλή

48΄Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο

47' ΓΚΟΛ 1-0: Η Βάρδα ανοίγει το σκορ με σουτ του Γκάτση μέσα απο την περιοχή έπειτα απο ωραία ασίστ Νικολόπουλου

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+2' Με καθυστέρηση δυο λεπτών η λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Βάρδα- Καλαμάτα 0-0

42' Η καλύτερη στιγμή ια την Καλαμάτα έως τώρα με τον Παναγιωτόπουλο να κλέβει την μπάλα απο τον Νικολόπουλο λ΄γο έξω απο την περιοχή αλλά το σουτ του να αποκρούεται απο τον Καπετανάκη

41' Κίτρινη κάρτα στον Καζαντζής για φάουλ στον Λένγκα

33' Αναγκαστική αλλαγή για την Βάρδα. Ο Παντελής στη θέση του τραυματία Σιδέρη ο οποίος έχει π΄ροβλημα απο την φάση με τον Τσιμικλή

25' Κίτρινη κάρτα στον Τσιμικλή για φάουλ στον Σιδέρη

22' Μοιρασμένο το παιχνιδι αλλά με την Βάρδα να μην έχει απειλήσει. Κίτρινη κάρτα στον Πολυχρόνη ο διαιτητής Μπαϊλης

15΄Καλή στιγμή για τη Καλαμάτα. Ο κερμενίδης έβγαλε  την σέντρα, για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Τορεζάνι

10' Σουτ του Παναγιωτόπουλου στα χέρια του Καπετανάκη η μπάλα

7' Πρώτη καλή φάση για την Καλαμάτα με τον Κερμενίδη να πιάνει σουτ απο πλάγια αριστερά μόλις άουτ

1’ Ξεκίνησε το ματς με τους γηπεδούχους στη σέντρα