Καλαμάτα- Σπάρτη 1-2: Νέα πίκρα

Ήταν στραβό το κλίμα το έφαγε και ο γάιδαρος. Η λαϊκή παροιμία μπορεί να περιγράψει ανάγλυφα τι συνέβη στο γήπεδο του Μεσσηνιακού όπου η Καλαμάτα ηττήθηκε 1-2 από την Σπάρτη μετά από ένα κακό παιχνίδι -γειτονικό ντέρμπι (ο θεός να το κάνει)- της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής με γκολ που δέχτηκε στο 95’!
Η Μαύρη Θύελλα ήθελε αλλά δεν μπορούσε απέναντι στους Λάκωνες οι οποίοι βέβαια δεν ήταν καλύτεροι. Η «σούπα» έδεσε με τον διαιτητή Μιάρη ο οποίος ελέγχεται (με τον δεύτερο βοηθό) για την φάση από την οποία ξεκίνησε το γκολ της νίκης της Σπάρτης ενώ υπερβολικός ήταν ο χρόνος των καθυστερήσεων που κράτησε στο ματς!
Η ουσία είναι πάντως πως η Καλαμάτα έφυγε από ένα ακόμη ματς με άδεια χέρια και παρά την αισιοδοξία που επικρατεί στις τάξεις των μελανόλευκων η πραγματικότητα λέει πως η ομάδα δεν μπορεί να ξεκολλήσει από την ζώνη του υποβιβασμού.
Μάλιστα, το ανησυχητικό είναι πως ένα ακόμη ματς χάθηκε ενώ είχε ξεκινήσει με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Η Καλαμάτα προηγήθηκε μόλις στο 6’ με τον Τορεζάνι αλλά η Σπάρτη δεν την άφησε να χαρεί πολύ μιας και ένας καλαματιανός, ο Κώστας Ηλιόπουλος, ισοφάρισε με σουτ έξω από την περιοχή οκτώ λεπτά αργότερα.
Ο Λεωνίδας Μπίλης αιφνιδίασε στο ξεκίνημα του ματς τοποθετώντας στόπερ τον Τσιμικλή με τον Λένγκα (ο Γαλανόπουλος δεξιά στην άμυνα, ο Καλαγκάνης αριστερά), στην τετράδα του κέντρου και από τα δεξιά προς τα αριστερά έπαιξαν οι Κερμενίδης, Ρήγας, Τορεζάνι, Νινιός και μπροστά οι Αθανασόπουλος, Παναγιωτόπουλος. Ο Αντωνίου από την άλλη άφησε και πάλι εκτός του Αναστασάκο και παρέταξε την ομάδα με 4-4-2 με τους Οικονομόπουλο και Μπιταξή σε περισσότερο ανασταλτικό ρόλο στο κέντρο και προωθημένους τους Τάντιτς , Ηλιόπουλο.
Και ενώ για την Σπάρτη η διάταξη φαινόταν να λειτουργεί, δεν συνέβη το ίδιο και με την Καλαμάτα που είχε ανασταλτικά προβλήματα ενώ δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις. Έτσι, η πρώτη αλλαγή ήρθε μοιραία πριν το ημίωρο και στο 26’, «θυσιάστηκε» ο Νινιός, πέρασε στο ματς ο Λίπι ο ποίος πήρε θέση δίπλα στον Λέγκα και προωθήθηκε στο κέντρο ο Τσιμικλής με τον Τορεζάνι να πηγαίνει στα δεξιά. Η Καλαμάτα φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα αλλά και πάλι δεν έπιασε την απόδοση που είχε στα προηγούμενα εντός έδρας ματς με τον Αιολικό και τον Παναρκαδικό. Μια από τα ίδια και η Σπάρτη. Δυο μπαλιές με το ζόρι άλλαζε η Καλαμάτα, δύο και η Σπάρτη στον αγωνιστικό χώρο - χωράφι του Μεσσηνιακού.
Το ματς παίχτηκε για 80 λεπτά στο μεσαίο τρίτο του γηπέδου και αν δεν υπήρχε το τελευταίο πεντάλεπτο θα μιλάγαμε για το πιο ανιαρό ντέρμπι που έχει υπάρξει με τις φάσεις να μην ξεπερνούν τις 4-5 και από τις δυο πλευρές!
Η Καλαμάτα φωνάζει για την φάση από την οποία προήλθε το γκολ στο 95’. Ο Αναστασάκος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και αριστερά με την φάση να είναι οριακή και τον βοηθό να μην σηκώνει την σημαία, έβγαλε την σέντρα και ο επερχόμενος Γκαλίτσιος με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 1-2.

Διαβάστε το φίλμ του αγώνα στην live περιγραφή του sport365.gr:
1' Με την Μαύρη Θύελλα στην σέντρα ξεκίνησε το ματς στο γήπεδυο του Μεσσηνιακού
3' Μικρή διακοπή στο ματς με τον γκολκήπερ της Σπάρτης να βρίσκεται στο χόρτο
4' Πρώτη τελική γιατην Καλαμάτα με τον Τορεζάνι να κάνει σέντρα σουτ και να μπλοκάρει ο Κραβαρίτης
6' ΓΚΟΛ 1-0: Η Καλαμάτα ανοίγει το σκορ με τον Τορεζάνι με σουτ μέσα απο την περιοχή. Την ασίστ ο Λένγκα
14' ΓΚΟΛ 1-1: Ο Ηλιόπουλος με σουτ έξω απο την περιοχή νίκησε τον Παλιούρα. Δεν πανηγύρισε το γκολ ο πρώην επιθετικός της Καλαμάτας
16' Αναγκαστική αλλαγή για την Σπάρτη. Ο Χαλίλι στην θέση του Σιώπη
25' Φάουλ του Τάντιτς, εύκολα ο Παλιούρας
27΄Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Λίπι στην θέση του Νινιού
29΄Ωραία εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Τορεζάνι-Αθανασόπουλου, σε θέση οφσάιντ ο δεύτερος
39' Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά με την Σπάρτη να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο
45+1' Λήξη ημιχρόνου. 1-1 το σκορ
49' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Αγγελόπουλος στην θέση του Αθανασόπουλου
50' Διακοπή στο ματς. Συγκρούστηκαν οι Λένγκα Σπηλιωτόπουλος και τους παράσχονται οι πρώτες βοήθειες
60' Μια ώρα αγώνα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού και το ματς δεν έχει ρυθμό. Τα λάθη διαδέχονται το ένα το άλλο
60' Αλλαγή για την Σπάρτη. Ο Καλογέρης στην θέση του Ραχίμ
64' Φάση στο ματς μετά απο ώρα με τον Κερμενίδη να σουτάρει ψηλά άουτ
75΄Αλλαγή για την Σπάρτη. Ο Αναστασάκος στη θέση του Τάντιτς
80' Αδύναμο πλασέ του Αναστασάκου απο καλή θέση
84' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κολημήτρας στην θέση του Κερμενίδη
90+2' Παίζονται καθυστερήσεις
90+5΄ΓΚΟΛ 1-2: Ο Γκαλίτσιος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παλιούρα
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Παλιούρας, Γαλανόπουλος, Καλαγκάνης, Λένγκα, Τσιμικλής, Ρήγας, Νινιός (27΄Λίπι), Αθανασόπουλος (49΄Αγγελόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Τορεζάνι, Κερμενίδης (84' Κολημήτρας)
ΣΠΑΡΤΗ: Κραβαρίτης, Σιώπης (16 λ.τ. Χαλίλι), Δημολιός, Γκαλίτσιος, Σπηλιωτόπουλος, Οικονομόπουλος, Ραχίμ (60' Καλογέρης), Μπιταξής, Αναστασόπουλος, Τάντιτς (75' Αναστασάκος), Ηλιόπουλος