Χαλκίδα- Καλαμάτα 0-0: Πολύτιμος κάθε βαθμός

Εάν δεν μπορείς να νικήσεις τουλάχιστον δεν πρέπει να χάσεις. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε η κατάσταση για την Καλαμάτα στο κρίσιμο ματς της 10ης αγωνιστικής απέναντι στην Χαλκίδα. Η Μαύρη Θύελλα  έφυγε με έναν βαθμό από την ευβοϊκή πρωτεύουσα ως απόρροια του 0-0 και παρότι δεν κατάφερε να φύγει από την επικίνδυνη ζώνη, τουλάχιστον κράτησε από κάτω την σημερινή αντίπαλό της. Το ματς στην Χαλκίδα ήταν ο πρώτος από τους τελικούς που περιμένουν την Μαύρη Θύελλα στην συνέχεια με την διαφορά ότι στα εντός έδρας ματς, αρχής γενομένης του αγώνα με την Σπάρτη την προσεχή Κυριακή, θα πρέπει να αρχίσει να παίρνει και νίκες.
Ο Λεωνίδας Μπίλης παρέταξε την ομάδα όπως αναμενόταν με μόνη διαφοροποίηση στον «άσο» όπου ο Παλιούρας πήρε την θέση του Θωμά. Στο ξεκίνημα του αγώνα «ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό τον Γιάννη» με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να έχουν την προσοχή τους στα μετόπισθεν και οι μοναδικές τους επιθετικές προσπάθειες να εκδηλώνονται με μακρινά σουτ. Η πρώτη φάση ήρθε για την Χαλκίδα στο 10’ με σουτ του Αποστολόπουλου ενώ η απάντηση της Καλαμάτας ήρθε στην αντεπίθεση με τον Παναγιωτόπουλο να πιάνει το σουτ και τον Ντουμάνη να μπλοκάρει. Με την πάροδο του χρόνου η Καλαμάτα άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα και ιδιαίτερα μετά το 25’ φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Με την συμπλήρωση του ημιώρου ο Λεωνίδας Μπίλης έριξε στην μάχη τον Καλομήτρα θέλοντας αφενός μεν να δώσει βοήθειες στον Ρήγα στον χώρο του κέντρου και αφετέρου να δώσει ώθηση στο δημιουργικό κομμάτι. Η Μαύρη Θύελλα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει άμεσα παρά τις προσπάθειες του Τορεζάνι κυρίως.
Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους. Ο Κολημήτρας σε περισσότερο ελεύθερο ρόλο προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για τον Παναγιωτόπουλο ο οποίος όμως ήταν καλά κλεισμένος από τους Τσούπρο και Καραμπά. Από την άλλη ούτε και η Χαλκίδα μπορούσε να απειλήσει και μάλιστα ο Δημητρίου άλλαξε φορ στο 60’ βάζοντας τον Στασινόπουλο στην θέση του Σπανού ενώ και οι Σταματάκος – Βαλκάνος άλλαξαν αμοιβαία θέσεις.
Στο 68’ ο Μπίλης θέλοντας να δώσει νέα επιθετική πνοή στην ομάδα πέρασε τον Γιακουμή στην θέση του Κολημήτρα και λίγο αργότερα τον Κουντάνη στην θέση του Αγγελόπουλου. Οι μεσσήνιοι απείλησαν στο 72’ με σούτ του Καλαγκάνη το οποίο βρήκε σε σώματα αμυντικών ενώ η απάντηση από πλευράς Χαλκίδας ήρθε από τον Μπακομήτρο που έκοψε ωραία την μπάλα στον Στασινόπουλο ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Τσούμπρος πήρε την μπάλα χαμηλά μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε ως αμυντικός και έστειλε την μπάλα ψηλά.

Το φίλμ του αγώνα όπως μεταδόθηκε στην Live περιγραφή του sport365.gr

90+2' Τέλος του ματς. Χαλκίδα- Καλαμάτα 0-0

90+1' Ευκαιρία για την Χαλκίδα με τον Τσουμπρο να γίνεται κάτοχος της μπαλας μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ πυο επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ

75' Ο Μπακομήτρος έκοψε για τον Στασινόπουλο αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε την μπάλα

72' Σούτ του Καλαγκάνη, η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών

71' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κουντάνης στην θέση του Αγγελόπουλου

68' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Γιακουμής στην θέση του Κολημήτρα

60' Αλλαγή για την Χαλκίδα. Ο Στασινόπουλος στην θέση του Σπανού

53' Ο Παναγιωτόπουλος απειλέι πάλι με σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45' ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Χαλκίδα με το ματς να βρίσκεται στο 0-0

35' Η Καλαμάτα έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση σε αντίθεση με την Χαλκίδα που δεν έχει απειλήσει. Οι μελανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Τορεζάνι μέσα στην περιοχή

30' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κολημήτρας πέρασε στο γήπεδο στην θέση του Νινιού

20' Παιχνίδι κέντρου και απο τις δυο ομάδες με αρκετά όμως λάθη

11' Απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καλαμάτα με τον Παναγιωτόπουλο να πιάνει το σουτ και να μπλοκάρει ο Ντουμάνης

10' Πρώτη καλή φάση για την Χαλκίδα με τον Σταματάκο να κάνει κάθετη στον Αποστολόπουλο ο οποίος έπιασε σουτ πάνω απο τα δοκάρια του Παλιούρα

1' Ξεκίνησε το ματς παρουσία 300 περίπου φιλάθλων. Πανό κατά της διοίκησης της Χαλκίδας έχουν αναρτήσει οι οργανωμένοι της ομάδας

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Παλιούρας, Γαλανόπουλος, Καλαγκάνης, Λένγκα, Νινιός (30' Κολημήτρας (68' Γιακουμής)), Ρήγας, Αγγελόπουλος (71' Κουντάνης), Τορεζάνι, Παναγιωτόπουλος, Κερμενίδης, Αθανασόπουλος

ΧΑΛΚΙΔΑ: Ντουμάνης, Αχείμαστος, Τσατσαρής, Μπακομήτρος, Τσούπρος, Καραμπάς, Αποστολόπουλος (89' Ζουζουλής), Βαλκάνος, Σπανός (60' Στασινόπουλος), Σταματάκος, Τσατσαρώνης

Παρακολουθείστε απο το sport365.gr σε live περιγραφή την κρίσιμη αναμέτρηση της Καλαμάτας στην Χαλκίδα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής