Καλαμάτα-Παναρκαδικός 1-0: Μελανόλευκα λιοντάρια!

Αυτή την φορά ο καλός… θεός της μπάλας ήταν με την «Μαύρη Θύελλα»! Αυτός και ο Άγιος…Θωμάς -που έχει την τύχη να έχει φέτος κάτω από τα δοκάρια της η Καλαμάτα- και μαζί δικαίωσαν την υπερπροσπάθεια και την κατάθεση ψυχής που έκαναν όλοι οι μελανόλευκοι. Η Καλαμάτα επιβλήθηκε με 1-0 του Παναρκαδικού στο μεγάλο Πελοποννησιακό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από πέντε ματς χωρίς νίκη, φανερώνοντας αρετές τις οποίες εάν βγάλει στη συνέχεια είναι σε θέση να πάει ψηλά.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Μπίλη έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να βγάλουν ότι είχαν και δεν είχαν σένα ματς που στο τέλος του έσπασαν καρδιές. Και αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι σε όλο το ματς ήταν σε παθητικό ρόλο, είχαν την χρυσή ευκαιρία στο 95’ να πάρουν τον βαθμό κερδίζοντας πέναλτι αλλά ο «μετρ» του είδους, ο πατρινός πεναλτάκιας Άρης Θωμάς, «ψάρεψε» τον Τσόφλιο και πέφτοντας εντυπωσιακά στην γωνιά του κράτησε το πολύτιμο 1-0 που είχε διαμορφωθεί με το Παναγιωτόπουλο από το 26’.

Συγκλονιστικός Ρήγας

Ο Λεωνίδας Μπίλης παρέταξε την ομάδα με αλλαγές τόσο στα πρόσωπα όσο και στις θέσεις. Στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά βρέθηκε ο Ρήγας ο οποίος «έφαγε» το γήπεδο και δικαίωσε τον 47χρονο κόουτς για την επιλογή του, ενώ μετά από καιρό ο Νινιός ξεκίνησε στην 11άδα παίρνοντας θέση στο δεξί άκρο της άμυνας. Αριστερά ξεκίνησε ο Καλαγκάνης, ο κάπτεν Άρης Γαλανόπουλος με τον Λένγκα συγκρότησαν το δίδυμο των στόπερ, μπροστά τους βρέθηκε ο Ρήγας, τριπλέτα στο μεσαία γραμμή οι Αγγελόπουλος, Τσιμικλής, Κερμενίδης και επιθετικό δίδυμο οι Παναγιωτόπουλος, Αθανασόπουλος.

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στο ματς και από το πρώτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να είναι όχι με ένα αλλά με δυο γκολ μπροστά στο σκορ! Ο Παναγιωτόπουλος αρχικά (6΄) και ο Αγγελόπουλος μετά από δυο λεπτά βγήκαν σε φάσεις τετ α τετ με τον Ψυχογιό αλλά ο τερματοφύλακας των Αρκάδων αντέδρασε σωστά και στις δυο περιπτώσεις.

Η Καλαμάτα συνέχισε να παίζει στο μισό γήπεδο και βλέποντας το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Κυριακόπουλου- Χατζόπουλου να πελαγοδρομεί «χτυπούσε» από τον άξονα.

Τελικά, η 3η φάση που μελανόλευκος βγήκε τετ α τετ ήταν και η … καλή αφού ο Παναγιωτόπουλος στο 26’ δεν λάθεψε και πλασάροντας άψογα τον Ψυχογιό έβαλε μπροστά στο σκορ την «Μαύρη Θύελλα».

Παρά το 1-0 η Καλαμάτα δεν ανέκοψε ταχύτητα. Συνέχισε να πιέζει ενώ ο Παναρκαδικός από την άλλη έμοιαζε χαμένος. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Αρκάδες απείλησαν μια και μόνη φορά από… διώξιμο- στραβοκλωτσιά του Νινιού με την μπάλα να βρίσκει στην ρίζα της κάθετης δοκού.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Καλαμάτα ήταν συνεχώς στην επίθεση θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα κλειδώσει το ματς και έχασε ευκαιρίες κυρίως με τον Παναγιωτόπουλο. Τελικά, όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, ο Παναρκαδικός από το πουθενά πήγε να πάρει τον βαθμό. Σε μια φάση διαρκείας, στις καθυστερήσεις, ο Γαλανόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει βρήκε τον Κώτσιρα και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Θωμάς όμως ήταν και πάλι εκεί και πέφτοντας στην αριστερή του γωνία έδιωξε την μπάλα στο χτύπημα του Τσόφλιου, όπως είχε κάνει και πριν από ένα μήνα με τον Νικλητσιώτη!

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Θωμάς, Γαλανόπουλος, Καλαγκάνης, Λένγκα, Νινιός, Τσιμικλής, Αγγελόπουλος, Ρήγας, Παναγιωτόπουλος (78' Ίλιεφ), Κερμενίδης (71' Κωνσταντινίδης), Αθανασόπουλος (60΄Κραστόβτσεφ).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ψυχογιός, Ασεν, Μπούτας (76΄Μηλιώτης), Κυριακόπουλος, Χατζόπουλος, Σταθουλόπουλος, Σαλαπάτας (54΄Χρήστου), Δήμος, Τσόφλιος, Καδάς, Κώτσιρας

Το φιλμ του αγώνα

90+7' Εληξε το ματς! Ο Θωμάς κράτησε το πολύτιμο τρίποντο για την Καλαμάτα η οποία πήρε βαθιά βαθμολγική ανάσα!

90+4' ΟΘωμάς αποκρούει την εκτέλεση του Τσόφλιου!

90+3' Πέναλτι για τον Παναρκαδικό σε ανατροπη του Κώτσιρα απο τον Γαλανόπουλο

90' Ευκαρία για τον Παναρκαδικό με τον Καδά να πλασάρει άουτ απο ευνοϊκή θέση

84' Τεχνικό σουτ του Ρήγα απο το ύψος της περιοχής η μπάλα μόλις άουτ

78' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ίλιεφ στην θέση του Παναγιωτόπουλου

77΄Ωραίο σουτ του Παναγιωτόπουλου έβγαλε σε κόρνερ ο Ψυχογιός

76' Αλλαγή για τον Παναρκαδικό. Ο Μηλιώτης στην θέση του Μπούτα

72΄Κίτρινη κάρτα στον Λέγκα

71΄Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κερμενίδης δίνιε την θέση του στον Κωνσταντινίδη

65΄Ο Ρήγας άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Αγγελόπουλο, αποδέκτης έγινε ο Παναγιωτόπουλος ο οποίος σούταρε για να μπλοκάρει ο Ψυχογιός

60' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κραστόβτσεφ στην θέση του Αθανασόπουλου

54΄αλλαγή για τον Παναρκαδικό. Ο Χρήστου στην θέση του Σαλαπάτα

54΄Κίτρινη κάρτα στον Καλαγκάνη

47' Φάουλ του Ρήγα, σύγχιση στην άμυνα του Παναρκαδικού η μπάλα έφτασε στον Παναγωιτόπουλο στο δεύετο δοκάρι, ο επιθιετικός της Καλαμάτας έκανε τοπ πλασέ αλλά έβγαλε με τα πόδια ο Ψυχογιός

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημιχρονο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού

45+2 Λήξη Α ημιχρόνου Καλαμαάτα - Παναρκαδικός 1-0

45' Ο Παναρκαδικός απο το πουθενά παρ΄ολίγο να φε΄ρει το ματς στα ίσα. Ο Σαλαπάτας έκανε την σέντρα απο δεξιά και ο Νινιός στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα έκανε στραβοκλωτσιά στέλνοντάς την στην ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Θωμά

38' H Καλαμάτα συνεχίζει να πιέζει ψάχνοντας δεύτερο γκολ

33' Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Καδά απο το ύψος της περιοχής με τον Θωμά να διώχνει σε κόρνερ

29' Κίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο για διαμαρτυρία. Οι παίκτες της Καλαμάτας έπεσαν πάνω στον διαιτητή επειδή επιτρέπει το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων

26' ΓΚΟΛ 1-0: Ο Παναγιωτόπουλος ανόιγει το σκορ για την Μαύρη Θύελλα. Πήρε την μπάλα απο εαξιορετική κάθετη του Αγγελόπουλου και πλάσαρε έυστοχα αυτή την φορά τον Ψυχογιό ανοίγοντας το σκορ!

22' Η Καλαμάτα έχει την καθολική υπεροχή αλλά μετά τις φάσεις που έκανε στο ξεκόνημα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει άλλες επικύνδυνες καταστάσεις

8' Νέα μεγάλη ευκαιρία, αυτή την φορά απο τον Αγγελόπουλο. Ο Ρήγας με ωραία κάθετη βρήκε τον μέσο της Μάυρης Θύελλας ο οπο[ιος βγήκε τετ α τετ με τον Ψυχογιό που απέικρουσε και πάλι!

6' Μεγάλη χαμένη ευκαριία για την Καλαμάτα. Ο Αθανασόπουλος πέρασε με κεφαλιά την μπάλα στον Παναγιωτόπουλο ο οποίος που βρέθηκε απέναντι από τον Ψυχογιό και έκανε το πλασέ όμως ο γκολκίπερ του Παναρκαδικού απόκρουσε σε κόρνερ.