Μπίλης: Δεν γίνεται σε κάθε ματς 10 εναντίον 11 (video:φάσεις,γκολ)

Μένεα πνέουν στην Καλαμάτα κατά του Μυτιληνιού ρέφερι, Γιώργου Παντελαίων ο οποίος απέβαλλε τον Τορεζάνι υποχρεώνοντας την ομάδα να αγωνιστεί σε ένα ακόμη ματς με 10 παίκτες. Ο τεχνικός της ομάδας Λεωνίδας Μπίλης ξέσπασε με αφορμή τα όσα έγιναν στο ματς της Χίου, τονίζοντας χαρακτηριστικά: «Για μια ακόμη φορά γίναμε μάρτυρες απίστευτων πραγμάτων και διαιτητικών αποφάσεων. Σε μια φάση πεντακάθαρη όπου ο Τορεζάνι προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα, τσιμπάει την μπάλα και ο τερματοφύλακας τον βρίσκει, ο διαιτητής αντί να δώσει πέναλτι και αποβολή δίνει δεύτερη κίτρινη για θέατρο και αποβάλει τον παίκτη. Δεν πάει άλλο με αυτή την κατάσταση. Τα παιδιά είναι εξοργισμένα, δεν σέβονται τον κόπο και την προσπάθειά μας», τόνισε ο 47χρονος τεχνικός και συνέχισε: «Δεν μπορεί σε κάθε ματς να παίζουμε 11 εναντίον 10. Κάτι πρέπει να γίνει. Είναι τεράστια αδικία για τα παιδιά και για την ομάδα. Θέλω να βοηθήσω τη δουλειά της διαιτησίας αλλά δεν μπορεί να γίνεται αυτό συνέχεια εις βάρος της Καλαμάτας. Δεν είναι τυχαίο τις δύο προηγούμενες φορές δεν μίλησα. Στο τρίτο παιχνίδι μπαίνει στη Γ΄ Εθνική ένα νεαρό παιδί διαιτητής από διπλανό νησί, δεν το κατηγορώ αλλά δεν μπορώ να μη δικαιολογήσω και τους παίκτες μου. Η ομάδα της Καλαμάτας σέβεται την ιστορία της. Σέβεται τον αντίπαλο, σέβεται το νησί. Αποδεχόμαστε αυτή την αδικία και προχωράμε στο επόμενο παιχνίδι. Όσον αφορά τη δική μας την ομάδα θα πετύχουμε φέτος τον στόχο μας, να κάνουμε την Καλαμάτα πάλι μεγάλη. Οι μεγάλες οι ομάδες που έχουν κόσμο παίζουν κάθε φορά για τη νίκη. Έτσι κάναμε και σήμερα παρότι παίζαμε με 10 παίκτες. Είδατε πόσες ευκαιρίες χάσαμε. Αυτή είναι η αλήθεια. Δεν μπορούμε στην Ελλάδα να θέτουμε μακροπρόθεσμους στόχους. Στόχος είναι να κερδίζεις κάθε παιχνίδι.
Αν στο τέλος κερδίσεις όλα τα ματς θα είσαι πρωταθλητής. Εμείς δεν κάνουμε σενάρια πώς μας καταδιώκουν, εμείς αναφέρουμε τα γεγονότα, τρία παιχνίδια κατά σειρά αδικούμαστε. Παρόλα αυτά και την μπάλα κάτω βάλαμε και ευκαιρίες κάναμε. Δικαιολογώ τους παίκτες μου και τη δουλειά τους. Αυτούς τους κυρίους θα τους κρίνουν άλλοι. Δεν βλέπω καμία ομάδα που μπορεί να κερδίσει όλα τα ματς. Είμαι ευχαριστημένος από τη φιλοξενία που Κανάρη. Όταν ο άλλος είναι με 10 παίκτες ένα ολόκληρο ημίχρονο δεν κάνεις τόσες πολλές καθυστερήσεις. Δεν κάθεσαι κάτω τόσες πολλές φορές. Δεν κάνει αυτό καλό στην ομάδα σου. Δεν είναι καλό αν θέλουμε να ανεβάσουμε το όνομα και το επίπεδο της ομάδας. Εμείς αν κερδίζαμε, δεν θα κάναμε τόσες καθυστερήσεις, σεβόμαστε τον φίλαθλο που έρχεται να πληρώσει το εισιτήριό του για να δει 90' ποδόσφαιρο. Αν κάθονται οι παίκτες κάτω και χάνονται 10 - 15 λεπτά και δει 10 λεπτά στο β' ημίχρονο στο επόμενο παιχνίδι δεν θα έρθει. Καλή συνέχεια στον Κανάρη»

Δείτε σε βίντεο τα στιγμιότυπα του ματς όπως τα κατέγραψε η κάμερα του sportschios.gr