Πάλι κόκκινη σε "Μαύρη Θύελλα", ήττα στην Χίο

Η Καλαμάτα ταξίδεψε στην Χίο για να πάρει το πρώτο «διπλό» στη σεζόν πλήν όμως οι «μπουρλοτιέρηδες» του Κανάρη, οι οποίοι αγνοούσαν το τρίποντο από την πρεμιέρα, κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 και να στείλουν την «Μαύρη Θύελλα» στην ζώνη του υποβιβασμού.
Η 3η ήττα στην σεζόν είναι και η πλέον οδυνηρή για τους μελανόλευκους οι οποίοι σ΄ ένα ακόμη ματς τα έχουν με την διαιτησία. Ο ρέφερι της αναμέτρησης Γιώργος Παντελαίων άφησε με 10 παίκτες την Καλαμάτα από το ξεκίνημα του β΄ μέρους υποδεικνύοντας θέατρο σε πέσιμο του Τορεζάνι μέσα στην περιοχή του Κανάρη ενώ οι παίκτες και ο πάγκος των φιλοξενούμενων φώναζαν για πέναλτι! Ο επιθετικός της Καλαμάτας είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και έφυγε για τα αποδυτήρια όπως δηλαδή είχε γίνει την προηγούμενη Κυριακή με τον Ίλιεφ!
Η Καλαμάτα είχε από το ξεκίνημα του αγώνα την υπεροχή, έπαιξε στο μισό γήπεδο την αντίπαλό της και απείλησε τόσο με τον Τορεζάνι όσο και τον Παναγιωτόπουλο αλλά τελικά ο Κάναρης ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Γρίγος στο 28’ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κροτσίδα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους αλλά η αντίδραση της Καλαμάτας ήταν άμεση. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Τσιμικλής μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πουλάκη έφερε το ματς στα ίσα. Η Καλαμάτα συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση αλλά δεν απειλούσε ιδιαίτερα και με το ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Λεωνίδας Μπίλης έριξε στην μάχη τον Κολημήτρα θέλοντας να τονώσει το δημιουργικό κομμάτι. Τα σχέδιά του όμως πήγαν στράφι ένα λεπτό αργότερα με την αποβολή του Τορεζάνι αλλά ακόμη και με παίκτη λιγότερο η Καλαμάτα συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση. Με την συμπλήρωση μιας ώρας οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν εκ νέου, με τον σκόρερ Γρίγο αυτή την φορά να δίνει την ασίστ και τον πρώτο σκόρερ των νησιωτών Ντάμπο, να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.
Μη έχοντας άλλη επιλογή η Καλαμάτα βγήκε μαζικά στην επίθεση αλλά οι γηπεδούχοι καλά οχυρωμένοι άρχισαν και το παιχνίδι σκοπιμότητας με πεσίματα και καθυστερήσεις. Η μεγάλη φάση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κραστόβτσεφ ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση έχασε την ευκαιρία να πλασάρει από ευνοϊκή θέση.

Το φιλμ του αγώνα

9' Πρώτη καλή στιγμή για την Μαύρη Θύελλα. Ο Τορεζάνι ελίχθηκε από δεξιά, σούταρε αλλά ο Πουλάκης έπεσε στην γωνία του έδιωξε την μπάλα
14' Η Καλαμάτα άγγιξε το γκολ με τον Παναγιωτόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Κανάρη είπε "όχι". Ο Τορεζάνι συνδυάστηκε ιδανικά με τον Γαλανόπουλο, ο τελευταίος έβγαλε την σέντρα και ο Παναγιωτόπουλος σηκώθηκε ψηλότερα απ΄ όλους, έπιασε εντυπωσιακά την κεφαλιά για να αποκρούσει εξίσου εντυπωσιακά ο Πουλάκης
16' Πρώτη καλή στιγμή για του γηπεδούχους με τον αριστεροπόδαρο Κωστάλα να απειλεί με απ΄ευθείας εκτέλεση κόρνερ αλλά τον Καραλή να διώχνει
28' ΓΚΟΛ 1-0: Ο Κανάρης ανοίγει το σκορ από στημένη φάση. Ο Κροτσίδας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γρίγος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Θωμά
31' ΓΚΟΛ 1-1: Άμεση η αντίδραση της Καλαμάτας ισοφαρίζει με τον Τσιμικλή. Ο Παναγιωτόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Πουλάκης με την βοήθεια του δοκαριού η μπάλα έφτασε στον Τσιμικλή ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1
45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Χίο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια
46' Αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Κολημήτρα να παίρνει την θέση του Καραλή
47' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΡΕΖΑΝΙ: Ο διαιτητής έδειξε 2η κίτρινη - κόκκινη στον Φράνκο Τορεζάνι θεωρώντας πως έκανε θέατρο για κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα που δέχτηκε μέσα στην περιοχή. Με δέκα πάικτες η Καλαμάτα
64' ΓΚΟΛ 2-1: Ο Γρίγος σέντραρε και ο Ντάμπος με κεφαλιά νίκησε τον Θωμά
70' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κραστόβτσεφ πέρασε στην θέση του Παναγιωτόπουλου
86' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κωνσταντινίδης πέρασε στην θέση του Λίπι
87' Πιέζει η Καλαμάτα αλλά χωρίς αποτέλεσμα
90+4' Μεγάλη ευκαιρία χαμένη απο τον Κραστόβτσεφ ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλάδεν μπόρεσε να νικήσει τον Πουλάκη
90+5' Ολοκληρώθηκε το ματς. Η Καλαμάτα γνώρισε την ήττα με 2-1 και ενώ για ένα ημίχρονο αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τορεζάνι

Κανάρης Χίου: Πουλάκης Γ., Πουλάκης Ευαγ., Μπαιντερλής, Γρίγος, Γιοβανάκης, Σεζένιας, Ζεράϊ (75’ Μονιάδης), Κροτσίδας (58’ Γκαμάγκας), Ντάμπος, Κωστάλας, Αλεξανδρόπουλος

Καλαμάτα: Θωμάς, Γαλανόπουλος, Καραλής (46’ Κολημήτρας), Λένγκα, Καλαγκάνης, Λίπι (87’ Κωνσταντινίδης), Τορεζάνι, Τσιμικλής, Παναγιωτόπουλος (70’ Κραστόβτσεφ), Κερμενίδης, Αθανασόπουλος