Κυπαρισσία-Πανθουριακός 0-1: Επεισοδιακή πρόκριση με Καραγιάννη στο 112΄ (pics)

Πέρα για πέρα επεισοδιακή ήταν το παιχνίδι της Κυπαρισσίας με τον Πανθουριακό, που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 1-0 χάρη σε τέρμα του Καραγιάννη στο 112΄ της αναμέτρησης!
Το παιχνίδι είχε τρεις αποβολές, περισσότερες από 15 (!) κίτρινες κάρτες και πολλά παράπονα εκατέρωθεν για την διαιτησία των κ. Λάμια, Γκούμα και Σκόρδου τόσο για την φάση της αποβολής του Χελά στο 13΄, όσο και για πέναλτι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι στο 114΄ σε ανατροπή του Τριανταφύλλη από τον Καραγιάννη.
Σημειώνουμε πως πριν την έναρξη του αγώνα, διατηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του ποδοσφαιριστή της Βέργας, Σωτήρη Νικολακόπουλου που έφυγε από τη ζωή κατά την διάρκεια του χθεσινού (17/09) φιλικού ανάμεσα στην ομάδα του και τα Λέικα.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το πρώτο μέρος ήταν σε γενικές γραμμές μοιρασμένο, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες καθώς οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώνονταν κυρίως στον χώρο του κέντρου με πολλές μονομαχίες και μαρκαρίσματα.
Η φάση που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο εκτυλίχθητε στο 13΄ όταν ο Χελάς συγκρούστηκε με τον Ντιόπ – ο οποίος δέχθηκε την κίτρινη κάρτα - στον αέρα, με αποτέλεσμα να χτυπήσει ο επιθετικός του Πανθουριακού και να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες από την ιατρό του αγώνα. Ωστόσο, όταν η ιατρός του αγώνα του προσέφερε τις πρώτες βοήθειες, κάλεσε τον κ. Λάμια και ανέφερε πως ο Χελάς την εξύβρισε με αποτέλεσμα ο διαιτητής του αγώνα να δείξει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον φορ του Πανθουριακού.
Αυτό πυροδότησε τις έντονες αντιδράσεις των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για 13 περίπου λεπτά και ο κ. Λάμιας να οδηγήσει τους βοηθούς του στα αποδυτήρια.
Κατά την επιστροφή των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, μέχρι που φτάσαμε στο 42΄ όταν ο Ντιόπ αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Πανταζή, με αποτέλεσμα να αποκατασταθούν οι αριθμητικές ισορροπίες στον αγώνα.
Στο β΄ μέρος ωστόσο, η Κυπαρισσία ήταν αυτή που βρέθηκε με παίκτη λιγότερο! Ο Μιτρόβ έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα από πίσω στον Πανταζή και ο κ. Λάμιας έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των γηπεδούχων, αφήνοντάς τους με 9 παίκτες από το 60ο λεπτό!
Το παιχνίδι από μοιρασμένο πέρασε στα χέρια του Πανθουριακού που είχε μεγαλύτερη κατοχή, χωρίς όμως να χάσει κάποια ευκαιρία. Αντίθετα, ο ΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο 81΄ με τον Τριανταφύλλη να αστοχεί σε τετ α τετ με τον Σταθά και στο 91΄ με φάουλ του Δημητρουλόπουλου, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Σταθάς!
Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Πανθουριακό να διατηρεί την κατοχή της μπάλας και μετά το «στείρο» πρώτο τέταρτο, ήρθε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση!
Ο Καραγιάννης ως «δράστης» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 122΄, ενώ δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Τριανταφύλλη από τον Καραγιάννη εντός περιοχής, με τον ρέφερι Λάμια να δείχνει «παίζεται».
Αυτό πυροδότησε νέες αντιδράσεις, αυτή τη φορά από τους γηπεδούχους προς τον κ. Λάμια και τον κ. Σκόρδο που ήταν μπροστά στη φάση όμως, αμφότεροι δεν είδαν παράβαση.
Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αναγέννηση Παραλίας.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
5΄ ο Πανταζής εκμεταλλεύτηκε λάθος στον χώρο του κέντρου της Κυπαρισσίας και έβγαλε στον Καραγιάννη που έφυγε από αριστερά και «κρέμασε» τον Λαμπρόπουλο, όμως υποδείχθηκε νωρίτερα σε θέση οφσάιντ
20΄ μπαλιά του Πανταζή από αριστερά, ο Μουστάκας πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λαμπρόπουλου
26΄ φάουλ με πάσα του Μιτρόφ προς τον Δημητρουλόπουλο, αυτός έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε δυο πόδια και κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σταθά
37΄ ο Τριανταφύλλης βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
52΄ μετά από απομάκρυνση της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Πετρόπουλο που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σταθά
81΄ ο Βασιλόπουλος έβγαλε κάθετα για τον Τριανταφύλλη που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πρόλαβε την έξοδο του Σταθά, όμως το πλασέ του πέρασε παράλληλα από την εστία
91΄ φάουλ του Δημητρουλόπουλου από αριστερά, η μπάλα περνά από όλους και ο Σταθάς κάνει εξαιρετική απόκρουση με το ένα χέρι σε κόρνερ
97΄ ο Ντόκο έβγαλε κάθετα στον Πανταζή που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και προσπάθησε να περάσει τον Λαμπρόπουλο που έβγαινε, όμως ο πορτιέρο της Κυπαρισσίας μπλόκαρε
122΄ ΓΚΟΛ 0-1 ο Ντόκο από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Καραγιάννης με πλασέ με τη μια από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
Διαιτητές: Σ. Λάμιας, Ν. Γκούμας, Η. Σκορδος
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Τάκης Παναγόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Τσίτσος, Δημητρόπουλος, Μανδραπήλιας (74΄ Βασιλόπουλος), Ντιόπ, Πετρόπουλος (62΄ Μπακόπουλος), Κωνσταντόπουλος (94΄ Ζαφείρης), Τριανταφύλλης
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Γιώργος Αργυρόπουλος): Σταθάς, Παντσιώτης, Μιγκάκης (80΄ Πετρόγιαννης), Σεφεράσι, Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Καραγιάννης, Δασκαλάκης (71΄ Ντόκο), Μουστάκας (106΄ Ηλιόπουλος), Πανταζής, Χελάς