Με Μάρη στους «8» το Φαραί (5-4 στα πέναλτι, 1-1 κ.α και παράταση με Διαβολίτσι) - ΦΩΤΟ

Με τον Φίλιππο Μάρη να αποκρούει δυο πέναλτι, ο ΑΟ Φαραί πήρε δραματική πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Μεσσηνίας, λίγο πριν τα… μεσάνυχτα της Κυριακής και συμπληρώθηκε το παζλ των προημιτελικών.

Η αναμέτρηση με τον ΑΟ Διαβολιτσίου οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου η ομάδα του Νίκου Γεωργακλή επιβλήθηκε 4-3 καθώς ο αγώνας στην κανονική διάρκεια αλλά και η ημίωρη παράταση έληξε 1-1.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους καθώς μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 3’ όταν ο Τσέρτος έβγαλε ωραία κάθετη στον Σεριάτο ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0.

Το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν νευρικό και οι φάσεις λίγες με το Διαβολίτσι να ανακτά την πρωτοβουλία και τελικά να ισοφαρίζει στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Καλογερόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Διαγούπης με σουτ έφερε το ματς στα ίσα (1-1 στο 45΄).

Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του ματς και με ανάπτυξη από δεξιά με τους Ζάκα και Θεοδωρόπουλο δημιουργούσαν επικίνδυνες καταστάσεις. Το Φαραί αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις αλλά με τον Πέτσι στην κορυφή να παίζει με πρόβλημα δεν μπορούσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητικό.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 79’ όταν ο Θεοδωρόπουλος από λάθος της άμυνας βρέθηκε εντελώς αφύλακτος και μόνος προ του Μάρη αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση του Διαβολιτσίου έπεσε και το Φαραί βγήκε με αξιώσει στην επίθεση απειλώντας με στημένα με κυρότερη ευκαιρία μια κεφαλιά άουτ του Μούσα σε φάουλ του Πέτσι.

Η τελευταία φάση ανήκε στο Διαβολίτσι όταν ο Θεοδωρόπουλος και πάλι βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Μάρης με έγκαιρη έξοδο έπεσε στα πόδια του και έβγαλε κόρνερ την μπάλα.

Στην ημίωρη παράταση δεν έγινε τίποτε το αξιόλογο πλην της κόκκινης κάρτας (δεύτερη κίτρινη) για επικίνδυνο παιχνίδι που αντίκρυσε ο Μούσα από τον Μπλάνα.

Αθανασόπουλος απέκρουσε ο Μάρης (5-4)

Φαραί (Γεωργακλής): Μάρης , Καπακλής, Μαυροειδάκος, Φιλανδριανός (65’ Σταματελόπουλος), Λικάι, Μούσα, Σεριάτος, Παχής, Πέτσι (90’ Μάραντος), Τσέρτος, Κακαλής (115’ Λάζαρης)
Διαβολίτσι (Φασουλής): Σουλαντίκας, Διαγούπης (46΄Αθανασόπουλος), Σαματόπουλος, Κρεμύδας, Καλογερόπουλος (99’ Παπαδογιάννης), Μουλαβασίλης, Ζάκας, Μπαλόπουλος, Τσουκαλάς (67’ Τσουκάλης), Εμμανουήλ, Θεοδωρόπουλος

Ο Μάρης αποκρούει το πέναλτι του Αθανασόπουλου και στέλνει το Φαραί στην οκτάδα του Κυπέλλου