Ανδρούσα-Πάμισος 1-0: Ιστορική πρόκριση με Μαραγκούλια! (pics)

Ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά στους «8» του Κυπέλλου Μεσσηνίας πήρε η Ανδρούσα, που επικράτησε με 1-0 του Παμίσου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό Μαραγκούλια, ο οποίος  πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης!
Το ματς – το οποίο παρακολούθησαν 300 περίπου φίλαθλοι, 50 εκ των οποίων ήταν του Παμίσου, δημιουργώντας όμορφη και ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα- ήταν απόλυτα μοιρασμένο σε όλη του τη διάρκεια με  ένταση, χωρίς πολλές φάσεις καθώς όλη του η δράση αναλώθηκε σε κόντρες στον χώρο του κέντρου και σε πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις.
Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για τον Πάμισο στο 15ο λεπτό όταν ο Γεωργιόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά  και ο Λαθύρης ανενόχλητος λίγο έξω από την μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καταλήγοντας στο αριστερό δοκάρι του Κατσίποδα.
Στο 44΄ η Ανδρούσα «απάντησε» στις ευκαιρίες όταν ο Βλαχόπουλος με παράλληλο γύρισμα στην «καρδιά» της περιοχής βρήκε τον Γ. Καλογερόπουλο που έκανε μόνος του το πλασέ απέναντι από τον Τρακάκη, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Λάκωνα  πορτιέρο που έδιωξε σε κόρνερ
Στο β΄ μέρος η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στην Ανδρούσα, όταν στο 57΄ μετά από φάουλ γέμισμα του Βλαχόπουλου η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφτασε στον Κωτσάκη, ο οποίος έδειξε να αιφνιδιάζεται με αποτέλεσμα να μην κάνει καλό εξ’ επαφής πλασέ απέναντι στον Τρακάκη με τον πορτιέρο του Παμίσου να διώχνει και πάλι σε κόρνερ.
Ο Τρακάκης είπε «όχι» με εξαιρετική επέμβαση στο ξαφνικό μακρινό σουτ του Φ. Γεωργιόπουλου στο 58ο λεπτό, ενώ στο 74΄ ο Λαθύρης βρήκε τον Ηλιόπουλο που έχασε το κοντρόλ, με την μπάλα να στρώνεται στον επερχόμενο Μάρκου που έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Μέχρι που φτάσαμε στο 91ο λεπτό, όταν μετά από διώξιμο αμυντικών ο Μαραγκούλιας πραγματοποίησε κούρσα από αριστερά και πριν προλάβουν να βγουν πάνω του οι αμυντικοί του Παμίσου έκανε φοβερό πλασέ, με το εσωτερικό φάλτσο, στέλνοντας τη μπάλα στο απέναντι «Γ» του Τρακάκη που δεν μπορούσε να κάνει κάτι.
Το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ανθρώπους της Ανδρούσας με κεντρικό πρόσωπο τον νεαρό μεσοεπιθετικό που πέτυχε ένα "μεγάλο" τέρμα.
Διαιτητές: Η. Αλεξέας, Ν. Γκούμας, Ε. Ζαρακοβίτης
ΑΝΔΡΟΥΣΑ (Σπύρος Τσίκινης): Κατσίποδας, Κωτσάκης, Τσώνης, Βαβαρούτσος, Πιχιγιόνι, Καλογερόπουλος (93΄ Γ. Κάλλας), Βασιλογιαννακόπουλος, Μαραγκούλιας, Βλαχόπουλος, Γεωργιόπουλος, Θεοδοσόπουλος
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Αλέξης Μαντζούνης): Τρακάκης, Αριστομενόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Φιλόπουλος, Μπερερής, Μωράκης, Γεωργιόπουλος, Παπαδόπουλος (62΄ Μάρκου), Τουρλίδας, Ηλιόπουλος, Λαθύρης