Πανθουριακός-Εράνη Φιλιατρών 3-0: «Καθάρισε» στο β΄ μέρος και τώρα …Κυπαρισσία (pics)

Ευκολότερα απ’ ότι αναμενόταν, ο Πανθουριακός προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών με την νίκη του επί της Εράνης Φιλιατρών με 3-0 χάρη σε τέρματα των Χελά (20΄), Σεφεράσι (38΄) και Πανταζή (58΄).
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα στο β΄ μέρος αν ήταν πιο αποτελεσματικοί, ενώ από την άλλη οι Φιλιατρινοί έδειξαν αρκετές αδυναμίες ενόψει της σεζόν που θα τους βρουν στην Α΄ τοπική.
Ξεκινώντας αρκετά νωθρά και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, το παιχνίδι παιζόταν στον χώρο του κέντρου με πολλές δυνατές μονομαχίες που απέφεραν ουκ ολίγες κίτρινες κάρτες.
Ο Πανθουριακός ευτύχησε να προηγηθεί στο 20ο λεπτό με τον Χελά και ακολούθως να ελέγξει το ματς, κάτι που απέφερε και 2ο τέρμα στο 38ο λεπτό με τον Σεφεράσι.
Από την άλλη η Εράνη προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ των γηπεδούχων και είχε δυο καλές στιγμές στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να πετύχει κάποιο τέρμα.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ανεβασμένους ρυθμούς στο β΄ μέρος και έφτασαν στο γκολ στο 58ο λεπτό με τον Πανταζή, ο οποίος έχασε δυο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 72΄ όταν και αντικαταστάθηκε.
Ο Χελάς σημάδεψε το δοκάρι στο 69΄, το ίδιο και ο Καραγιάννης στο 83΄ και οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο τελικό 3-0, το οποίο θα μπορούσε να είχε διευρυνθεί εάν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
20΄ ΓΚΟΛ 1-0 φάουλ μακρινό του Ντόκο από δεξιά, ο Χελάς ολομόναχος στην μικρή περιοχή και στην κίνηση με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
37΄ μετά από σέντρα του Ντόκο από δεξιά και αναμπουμπούλα στα καρέ της Εράνης, ο Χελάς έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ με τα πόδια
38΄ ΓΚΟΛ 2-0 σέντρα του Πανταζή από αριστερά, ο Σεφεράσι ξεχασμένος στο 2ο δοκάρι έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
40΄ μπαλιά του Σπυρόπουλου από αριστερά, ο Κόλλιας βγήκε απέναντι από τον Καλλιντέρη όμως καθυστέρησε να πλασάρει, με αποτέλεσμα να κοπεί από αμυντικούς του Πανθουριακού
45΄ ο Σπυρόπουλος δοκίμασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Καλλιντέρης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ
53΄ ο Χελάς από δεξιά κάνει το διαγώνιο βολέ, όμως η μπάλα κόντραρε ελάχιστα σε πόδια και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασόπουλου
58΄ ΓΚΟΛ 3-0 ο Μουστάκας με έξυπνη κεφαλιά έβγαλε τον Πανταζή τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο και ο μεσοεπιθετικός της Θουρίας με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
60΄ ο Μουστάκας βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Χελά που σκόραρε σε κενή εστία, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
67΄ ο Χελάς βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο και έκανε ένα κακό γύρισμα, με τον Καραγιάννη να μην μπορεί να πλασάρει σε κενή εστία από πολύ αριστερά!
68΄ ο Χελάς έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, όμως η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου
70΄ ο Πανταζής πέρασε τον Αθανασόπουλο και έκανε το πλασέ σε κενή εστία από δύσκολη γωνία από αριστερά, όμως αστόχησε
71΄ ο Πανταζής και πάλι βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που δοκίμασε δεν βρήκε στόχο
80΄ ο Κόλλιας βγήκε απέναντι στον Καλλιντέρη όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε με τα πόδια
83΄ γύρισμα του Παντσιώτη από δεξιά, ο Καραγιάννης έκανε το σουτ με τη μια από τα αριστερά της περιοχής με τον Αθανασόπουλο να αποκρούει και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι
Διαιτητές: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Σ. Αθανασοπούλου, Α. Τσουκάλη
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Γιώργος Αργυρόπουλος): Καλλιντέρης, Παντσιώτης, Μιγκάκης, Ρ. Σεφεράσι, Μουστάκας, Καράμπελας, Καραγιάννης, Δασκαλάκης (64΄ Ηλιόπουλος), Ντόκο (52΄ Κωνσταντόπουλος), Πανταζής (73΄ Φιλίππου), Χελάς
ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Νίκος Φρούσσος): Αθανασόπουλος, Καραχάλιος, Βλάμης, Μιχαλακόπουλος, Αλμπάν, Κώτσος (61΄ Διονυσόπουλος), Αλεβίζος, Δημόπουλος (58΄ Μητρόπουλος), Σπυρόπουλος, Κόλλιας, Χρονόπουλος (69΄ Νικολακόπουλος)