ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 4-2: «Έλαμψε» ο Αλεξόπουλος! (pics)

Έχοντας σε «τρελά κέφια» τον Βαγγέλη Αλεξόπουλο, που πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ, ο Αστέρας Μικρομάνης έκανε την «έκπληξη», καθώς απέκλεισε τον Ολυμπιακό Καλαμάτας και πανηγύρισε την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Μεσσηνίας, εκεί όπου θα βρει στο... διάβα του την Καλαμάτα.
Ο 21χρονος επιθετικός με φόρα από την περσινή εξαιρετική σεζόν, όπου με 23 τέρματα οδήγησε την ομάδα του Μιχάλη Σκαρπαλέζου στην κατάκτηση του πρωταθλήματος στον 1ο Όμιλο της Β' ΕΠΣΜ και στην απευθείας άνοδο στην Α1, αποτέλεσε μόνιμη πηγή... κινδύνων για την «ερυθρόλευκη» άμυνα, από την οποία «φώναζε» η απουσία του τραυματία, Πέτρου Αργάνη, ενώ ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής η έλλειψη «κλασσικού» φορ.

Προβάδισμα από τα... αποδυτήρια για τον Αστέρα

Στην πρώτη του ουσιαστική «επίσκεψη» στα καρέ των φιλοξενούμενων, ο Αστέρας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Παπαβασιλόπουλος με μια όμορφη κάθετη πάσα στην πλάτη των αμυντικών του Ολυμπιακού βρήκε τον Αλεξόπουλο μέσα στην περιοχή, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λυμπερόπουλου για το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς τον δεύτερο βοηθό, Τσοπανάκη για οφσάιντ.

Η πρώτη απειλή από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 17', όταν ο Στ. Μπάλλας συνέκλινε από τα δεξιά και σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Μπρέγκου όμως να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
Τρία λεπτά αργότερα ο Χασάπης έκανε την βαθιά μπαλιά με στόχο τον Αλεξόπουλο, εκείνος αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Κολιού δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει λίγα εκατοστά πάνω από την εστία του Λυμπερόπουλου.

Τρίτη και... φαρμακερή για τον Ολυμπιακό

Στο 24' αντεπίθεση για τους παίκτες του Άγγελου Σπάλλα, ο Μαρούδας έδωσε στον Αναγνωστόπουλο που με σουτ θέλησε να νικήσει τον Μπρέγκου, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να πέφτει και να μαζεύει σε δεύτερο χρόνο.
Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ξανά σε δύο περιπτώσεις μέσα σε σχεδόν ένα λεπτό. Αρχικά στο 35' από φάουλ του Τζίφα από τα δεξιά, ο Σώκαλης κατέβασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και έστρωσε στον επερχόμενο Αναγνωστόπουλο, ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Μπρέγκου.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Στ. Μπάλλας με βαθύ γέμισμα θέλησε να βρει τον Αναγνωστόπουλου μέσα στην περιοχή, όμως ο 20χρονος μέσος δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και ενώ ήταν σε θέση... βολής.

Η πίεση του Ολυμπιακού καρποφόρησε τελικά στο 39', όταν ο Στ. Μπάλλας έκανε μια βαθιά μπαλιά, ο Στυλιανόπουλος βρήκε με κεφαλιά προς τα πίσω τον Αναγνωστόπουλο που σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Μπρέγκου απομάκρυνε ασθενώς και ο Τζίφας που παραμόνευε δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει σε κενή εστία, με το 1-1 να είναι το σκορ που πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Δοκάρι ο Ολυμπιακός, (2) γκολ ο Αστέρας

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα με σουτ του Σώκαλη έξω από την περιοχή, το οποίο ωστόσο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία η μπάλα κατέληξε άουτ.

Για τον Αστέρα το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, δηλαδή με γκολ. Ήταν το 51ο λεπτό όταν ο Αλεξόπουλος από τα δεξιά ξέφυγε από την επιτήρηση του Στ. Μπάλλα, μπήκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Μπαράι που έκανε με τη μία το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λυμπερόπουλου για το 2-1, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Στο 53' ο Τζίφας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Σώκαλης στο δεύτερο δοκάρι κατέβασε την μπάλα και έκανε το συρτό γύρισμα, ο προωθημένος Γ. Μπάλλας παρενέβη στην πορεία της μπάλας, με τους αμυντικούς του Αστέρα να απομακρύνουν λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Μιχάλη Σκαρπαλέζου κατάφερε να πάρει... αέρα δύο τερμάτων με σκόρερ τον Παπαβασιλόπουλο. Πιο συγκεκριμένα, ο Αλεξόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας κάτω από την μεσαία γραμμή, ξεπέρασε στο σπριντ τον Στ. Μπάλλα, βρέθηκε απέναντι στον Λυμπερόπουλο και έδωσε έτοιμο γκολ στον πρώην μέσο του Αίαντα, που με δυνατό σουτ στην κενή εστία «έγραψε» το 3-1.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα στο 59' να «εκτοξεύσει» την διαφορά στο 4-1, όταν ο Κολιός -αν και τελευταίος παίκτης- με αρκετή δόση... ρίσκου θέλησε να ντριμπλάρει τον Γ. Σκαρπελέζο, ο οποίος όμως του έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε φάτσα με τον Λυμπερόπουλο, όμως το πλασέ του έγλειψε το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στο 64' σέντρα του Σώκαλη από τα δεξιά για τον Αναγνωστόπουλο που επιχείρησε να σκοράρει με πλασέ, όμως ο Μπρέγκου έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε σωτήρια.
Νέος «συναγερμός» στα καρέ των «ερυθρόλευκων» στο 70', με τον Παπαβασιλόπουλο να σεντράρει από τα αριστερά και τον Χασάπη σε ρόλο σέντερ φορ σε αυτή τη φάση να πλασάρει ψηλά άουτ μέσα από την μικρή περιοχή.

Ξανά στο παιχνίδι -για λίγο όμως- ο Ολυμπιακός

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο παιχνίδι, όταν ο Σώκαλης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά για τον εντελώς ξεχασμένο Αναγνωστόπουλο που είχε όλο τον χρόνο στην διάθεσή του για να κάνει το κοντρόλ και να πλασάρει εύστοχα στην αριστερή γωνία του Μπρέγκου για το 3-2.

Στο 79' η ομάδα της Μικρομάνης βγήκε τα ταχύτατα στη κόντρα, ο Γ. Σκαρπαλέζος τροφοδότησε τον νεοεισελθών Αναζίκο πίσω από το κέντρο, με τον 30χρονο αμυντικό να διανύει αρκετά μέτρα και την κατάλληλη στιγμή να βρίσκει με διαγώνια μπαλιά «πάρε-βάλε» τον Αλεξόπουλο, ο οποίος χωρίς να το πολυσκεφτεί πλάσαρε με τη μία, δίνοτας διαστάσεις θριάμβου στον Αστέρα!

Στο 87' ο... σπεσιαλίστας στα στημένα, Σώκαλης θέλησε να νικήσει με φάουλ τον Μπρέγκου, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε ασθενώς, ενώ στη συνέχεια ο Μπούρας-Σουλιμάς παραχώρησε κόρνερ.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντοχάς κινούμενος από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, με τον Γ. Σκαρπαλέζο προ κενής εστίας να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα, με την συγκεκριμένη να αποτελεί την τελευταία φάση του παιχνιδιού, πριν το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή, Σκόρδο που είχε για βοηθούς τους Παναγιωτόπουλο και Τσοπανάκη.
Την κίτρινη κάρτα τέλος από πλευράς γηπεδούχων αντίκρισαν οι Μπαράι, Γ. Σκαρπαλέζος και Μπρέγκου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ (Μιχάλης Σκαρπαλέζος): Μπρέγκου, Α. Καρδάσης, Χασάπης, Μωραγιάννης, Μπούρας-Σουλιμάς, Μαρκόπουλος, Γ. Σκαρπαλέζος, Μπαράι, Παυλόπουλος (Αναζίκος 74') , Αλεξόπουλος (Αθανασόπουλος 90+2'), Παπαβασιλόπουλος (Ντοχάς 88').

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Άγγελος Σπάλλας): Λυμπερόπουλος, Στ. Μπάλλας (Μπαζάνης 62'), Τσαναλία, Πολυμενέας, Γ. Μπάλλας, Κολιός (Σταυρόπουλος 67'), Αναγνωστόπουλος, Τζίφας, Στυλιανόπουλος (Στριλιγκάς 56'), Σώκαλης, Μαρούδας.