Χανδριναϊκός-Αστέρας Αρφαρών 3-2: «Μίλησε» και πάλι ο «από μηχανής θεός» Θανάσης Κοντός! (pics)

Ένα απίστευτο παιχνίδι εκτυλίχτηκε στο γήπεδο του Σουληναρίου ανάμεσα στον Χανδριναϊκό και τον Αστέρα Αρφαρών, που βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 3-2 χάρη στον Θανάση Κοντό ο οποίος – για ακόμα μια φορά – αποτέλεσε τον «από μηχανής θεό» για την ομάδα του Δημήτρη Μάλαμα!
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 (37΄ Φωτόπουλος, 47΄ Μεμά), όμως ο Αστέρας δεν τα παράτησε και ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε 2 λεπτά (53΄ Καίσαρης-55΄ Χρονόπουλος)! Παρ’ όλα αυτά, ο Χανδριναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 87΄ ο Αθ. Κοντός έβαλε την «σφραγίδα» του στην πρόκριση της ομάδας του στους «8», όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ανδρούσα – Πάμισος.
Η εξέλιξη του αγώνα
Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά στον αγώνα, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν ιδιαίτεροι κίνδυνοι στις δυο εστίες, πέραν του ακυρωθέντος τέρματος του Καίσαρη στο 9ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα από το 20ο λεπτό και έπειτα και απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις, πριν ο Φωτόπουλος ανοίξει το σκορ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Χανδριναϊκός πατούσε καλύτερα και προηγήθηκε δίκαια με 1-0 στο ημίχρονο, ενώ στο ξεκίνημα του β΄ μέρους πέτυχε και 2ο τέρμα με τον Μεμά!
Ωστόσο, ο Αστέρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Με δυο τέρματα (53΄ ο Καίσαρης με φοβερό ψαλιδάκι, 55΄ ο Χρονόπουλος) ισοφάρισε το σκορ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση!
Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά στις δυο εστίες.
Παρ’ όλα αυτά, ο Αθ. Κοντός δήλωσε και πάλι παρών! Στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε το νικητήριο γκολ του Χανδριναϊκού μετά από φοβερή προσπάθεια του 15χρονου Καρλή, ο οποίος έδειξε πως έχει λαμπρό ποδοσφαιρικό μέλλον και «σφράγισε» την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών!
ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ
9’ ο Καίσαρης βγήκε απέναντι στον Κούρταλη και σκόραρε με πλασέ, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον α΄ βοηθό Γεωργαντά
24΄ Αθ. Κοντός, Γιάνναρης και Μεμά συνεργάζονται άψογα με τον τελευταίο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
26΄ απευθείας φάουλ του Γιάνναρη λίγα μέτρα εκτός περιοχής, ο Σταθόπουλος έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ
29΄ χαμηλή μπαλιά από δεξιά του Σαχινάι, ο Γιάνναρης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε την προβολή, όμως η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σταθόπουλου
30΄ ο Σαχινάι «στρώνει» στον Μητρόπουλο που έκανε το σουτ από αριστερά, όμως ο Σταθόπουλος απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά σε κόρνερ
37΄ ΓΚΟΛ 1-0 ο Φωτόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Αστέρα και με ατομική προσπάθεια και σουτ – η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού - νίκησε τον Σταθόπουλο με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Σταθόπουλου
43΄ μετά από κόντρες η μπάλα φτάνει στον Π. Καπόγλη από αριστερά που βγήκε απέναντι στον Κούρταλη, όμως ο πορτιέρο του Χανδριναϊκού κάλυψε ιδανικά την εστία του και απέκρουσε
45΄ ο Ζωγόπουλος έβγαλε με εξαιρετική κάθετη τον Κοντό από αριστερά απέναντι στον Σταθόπουλο, αυτός «τσίμπησε» προ του Σταθόπουλου όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των Αρφαρών
47΄ ΓΚΟΛ 2-0 εξαιρετική διαγώνια του Αθ. Κοντού στον Μεμά ο οποίος βγήκε απέναντι στον Σταθόπουλο και με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
53΄ ΓΚΟΛ 1-2 μπαλιά του Ισούφι από δεξιά, ο Καίσαρης με εξαιρετικό ψαλιδάκι στην «καρδιά» της άμυνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
55΄ ΓΚΟΛ 2-2 ο Π. Καπόγλης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και έκανε το γύρισμα από αριστερά με τον Χρονόπουλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι
68΄ ο Καραπετιάν έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από φοβερή ενέργεια του Μπούρδου και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κούρταλη
87΄ ΓΚΟΛ 3-2 ο νεαρός Καρλής με φοβερή ενέργεια από αριστερά κάνει το γύρισμα, ο Καραμπάτσος έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδια και να καταλήγει στον Αθ. Κοντό που σε κενή εστία στο 2ο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
Διαιτητές: Δ. Πλακογιάννης, Χ. Γεωργαντάς, Δ. Ταβουλαρέας
ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάλαμας): Κούρταλης, Βασιλόπουλος, Φωτόπουλος, Ζωγόπουλος, Αθ. Κοντός, Καραταράκης, Μεμά (72΄ Καρλής), Σαχινάι, Παυλέας, Γιάνναρης, Μητρόπουλος (37΄ λ. τρ. Αλ. Κοντός, 81΄ Καραμπάτσος)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ (Γιώργος Γκέγκας): Σταθόπουλος Πετρ. Χαραλαμπόπουλος, Πιτσιλής (83΄ Γεωργακόπουλος), Παν. Χαραλαμπόπουλος, Μπούρδος, Χρονόπουλος, Καραπετιάν, Ισούφι, Καίσαρης, Η. Καπόγλης, Π. Καπόγλης