Η "ρουλέτα έκατσε στο πράσινο" στον Μελιγαλά...Πρόκριση στους "16" για τον Πάμισο

Ματσάρα εξελίχθηκε στον Μελιγαλά και στη ρεβάνς του Πάμισος-Εθνικός, που είχε βρει νικήτρια την ομάδας της Μεσσήνης με 1-0, η οποία κρίθηκε στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι , καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το ίδιο σκορ στη κανονική διάρκεια του αγώνα, με τους «πράσινους» να παίρνουν τελικά τη πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ο Τρακάκης έπαιξε το ρόλο του στα πέναλτι εκεί όπου ο Πάμισος «καθάρισε» με 4-2 και πανηγύρισε μια παλικαρίσια και σπουδαία ταυτόχρονα πρόκριση.

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς κι αφού έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Αλεβίζο στο 4΄(πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έσωσε ο Τρακάκης) κατάφεραν να προηγηθούν στο 21΄ με πλασέ του Μουρούσια που εκμεταλλεύθηκε τη πάσα του Φέστα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Πάμισο να «ακουμπά» την ισοφάριση με Πατσιώτη(32΄) και Γεωργιόπουλο(40΄) αλλά τον Δημητρέλη να δείχνει τη κλάση του.

Μοιρασμένη η επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με Λαθύρη και Κατσιβαρδέα και τον Μουρούσια να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 82΄ όταν νικήθηκε εξ επαφής από τον Τρακάκη. Με τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο κ. Λάμιας αποβάλει τον Θανόπουλο με απευθείας κόκκινη για ανατροπή του Γεωργιόπουλου λίγο έξω από τη περιοχή του Δημητρέλη και το 1-0 παραμένει με τη συμπλήρωση των καθυστερήσεων στέλνοντας τον αγώνα στη παράταση.

Λίγες ευκαιρίες στο έξτρα μισάωρο με τον Πάμισο να πιέζει χωρίς αποτέλεσμα-σπουδαία ευκαιρία πάντως με τον Ηλιόπουλο- και τον Εθνικό να αμύνεται μαζικά κρατώντας το σκορ οδηγώντας την αναμέτρηση στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Πάμισος επικράτησε με 4-2 έχοντας για σκόρερ τους Μωράκη, Γεωργιόπουλο, Λαθύρη, Τουρλίδα ενώ αστόχησαν από τον Εθνικό οι Μουρούσιας (σούταρε άουτ) και Καρύδης (απέκρουσε ο Τρακάκης).

Αρκετός ο κόσμος στο γήπεδο του Μελιγαλά, με φιλάθλους και των δυο ομάδων και ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα με μικροεντάσεις στα επιτρεπτά πλαίσια.

ΕΘΝΙΚΟΣ(Αντωνόπουλος): Δημητρέλης, Γεωργόπουλος, Θανόπουλος, Φέστας, Σίνος(56΄ Σαραντόπουλος), Καρατζούλιας, Καρύδης, Ζάγουρας, Αλεβίζος, Χότζα(70΄ Κανελλόπουλος), Μουρούσιας.

ΠΑΜΙΣΟΣ (Μαντζούνης): Τρακάκης, Αριστομενόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Κατσιβαρδέας(115΄ Φιλόπουλος), Μπερερής, Μωράκης, Γεωργιόπουλος, Παπαδόπουλος(91΄ Κοντογόνης), Τουρλίδας, Ηλιόπουλος, Πατσιώτης(46΄Λαθύρης).