Καθαρό σκορ (2-0) και βήμα πρόκρισης τα Αρφαρά κόντρα στο Ασπρόχωμα (pics)

Bήμα πρόκρισης έκανε ο Αστέρας Αρφαρών επικρατώντας, στο πρώτο ματς της β φάσης του κυπέλλου Μεσσηνίας, με σκορ 2-0 του Ασπροχώματος ύστερα από «μεστή» και συγκροτημένη εμφάνιση.

Το συγκρότημα του Γιώργου Γκέγκα, που είχε απουσίες (Χρονόπουλος, Ν. Βοσνάκης και Κλ. Βοσνάκης), έδειξε καλά στοιχεία φθάνοντας σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να χαρακτηριστεί ως «καθαρό», με τον νεαρό τεχνικό να χρησιμοποιεί πολλά νεαρά παιδιά.

Βεβαίως, οι φιλοξενούμενοι, που έπαιξαν επίσης με απουσίες (Φίλιος, Λούτα, Ντάση,Λουκάκο κα) μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο, κρατώντας το μηδέν έως το 80΄, ωστόσο τα δυο τέρματα που δέχθηκαν στο 80΄ και στο 86΄ τους φέρνουν σε δύσκολη θέση.

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο α μέρος, ξεκίνησαν με μεγάλη ευκαιρία στο 7΄ όταν ο Καίσαρης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Δικτάκη. Το Ασπρόχωμα απάντησε στο 11΄ όταν ο Ηλιόπουλος έβγαλε κάθετη για τον Κουραμπά που βρέθηκε στο έδαφος από τη προβολή του Τσιλίκου πριν σουτάρει.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι ωστόσο ο κ. Γκούμας είχε διαφορετική άποψη αφήνοντας το ματς να εξελιχθεί, σε μια φάση πολύ δύσκολη που φάνηκε να… περιλαμβάνει παράβαση. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα στο 25΄, με τον Καπόγλη να βρίσκει τον Καίσαρη που σούταρε εξ επαφής ψηλά άουτ.

Το ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο και μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός ο τραυματισμός του Μουράτι στο 41΄, σε σύγκρουση με τον Ζαφειρόπουλο, που χρειάστηκε να διακομισθεί στο Νοσοκομείο για ράμματα στο φρύδι.

Λίγο πολύ ίδια εικόνα και στην επανάληψη…Ο Αστέρας χάνει καλή ευκαιρία στο 51΄ με τον Καίσαρη και τετ α τετ με τον ίδιο παίκτη στο 55΄ ενώ οι φιλοξενούμενοι ζητούν κυρίως το μηδέν κάτι που τελικά και πλήρωσαν στο τελευταίο 10λεπτο.

Αρχικά στο 80΄ ο Καίσαρης με κοντινό πλασέ, ύστερα από γέμισμα του Βανικιώτη στο καρέ του Ασπροχώματος και αδράνεια της άμυνας πέτυχε το 1-0, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών και εν συνεχεία στο 86΄ όταν σε φάση διαρκείας στη περιοχή του Δικτάκη ο Παναγιώτης Καπόγλης με δυνατό συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

*Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Γκούμα-οριακή και δύσκολη η φάση του 11΄- και η παρουσία των βοηθών κκ Παλλαδινού και Ρηγόπουλου.

*Λίγος ο κόσμος στο ξεκίνημα του ματς, αυξήθηκε με το πέρασμα του χρόνου.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Σταθόπουλος, Π. Βανικιώτης, Γ. Βανικιώτης(86΄Μπούρας), Παν. Χαραλαμπόπουλος, Τσιλίκος, Πετρ. Χαραλαμπόπουλος, Καραπετιάν(92΄Κουτσουμπός), Μπούρδος, Καίσαρης(86΄Λυμπερόπουλος), Ηλ. Καπόγλης, Π. Καπόγλης.

ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ: Δικτάκης, Μουράτι(41΄λ. τρ. Πετσόπουλος), Ζαφειρόπουλος, Πολίτης, Βεργόπουλος, Λέκκας(75΄Σακκάς), Αναστασόπουλος, Π. Ηλιόπουλος, Γυφτέας, Κουραμπάς(46΄Θεοδωρόπουλος), Αρ. Ηλιόπουλος.