Νέος Άρις-Ολυμπιακός Καλ. 0-1: «Διπλό» χωρίς να εντυπωσιάσουν οι «ερυθρόλευκοι» (pics)

Δίχως να εντυπωσιάσει, ο Ολυμπιακός Καλαμάτας νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τον Νέο Άρι και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου Μεσσηνίας.
Σκόρερ ο Δ. Σώκαλης με απευθείας εκτέλεση πέναλτι στο 10ο λεπτό, με τον Νέο Άρι από την άλλη να βγάζει πάθος και δύναμη στο παιχνίδι του και να κοιτάει «στα μάτια» μια ομάδα που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό, όταν σε σέντρα του Φλέσσα από δεξιά, ο Πολίτης πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λυμπερόπουλου.
Τέσσερα λεπτά (10΄) αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ όταν ο Μαρούδας μετά από ατομική προσπάθεια ανατράπηκε στα όρια της μεγάλης περιοχής από τον Σαρρή, με τον ρέφερι Σερεμέτη να δίνει την εσχάτη των ποινών.
Ο πολύπειρος Δ. Σώκαλης δεν αστόχησε, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.
Ο ρυθμός διατηρήθηκε σε υψηλό επίπεδο μέχρι το 20΄ όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους, κυρίως λόγω προβλήματος στην τελική πάσα και την γενική συνεννόηση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Αντίθετα, ο Νέος Άρις είχε 1-2 σουτ προς την εστία του Λυμπερόπουλου, τα οποία ωστόσο δεν είχαν τύχη.
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο β΄ μέρος οι παίκτες του Λάκη Σπάλλα μπήκαν πολύ δυνατά και είχαν δυο καλές στιγμές με τους Μπαζάνη και Τσαναλία.
Ο Μαρούδας στο 53΄ έβγαλε τετ α τετ τον Στριλίγκα, όμως ο Παπαβασιλόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ!
Το σουτ του Μπουζαλά στο 69΄ κατέληξε στην αγκαλιά του Λυμπερόπουλου, με τον Νέο Άρι να ανεβάζει ρυθμούς μετά το 70ο λεπτό και να παίρνει τα ηνία της κατοχής.
Μετά το φάουλ του Σώκαλη στο 82΄ ο Στριλίγκας έκανε το γυριστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
Διαιτητές: Π. Σερεμέτης, Ε. Μπασιλάρης, Δ. Τάγαρης
ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ (Γιάννης Ζαπρόπουλος): Παπαβασιλόπουλος, Φλέσσας, Σαρρής, Δρούγας (46΄ Αναστασόπουλος), Πολίτης (66΄ λ. τρ. Ι. Σπηλιώτης), Μπουζαλάς, Σκαλιώτης, Μαρκόπουλος, Κωστόπουλος, Κατσιμαγκλής, Σταυριανέας (63΄ Μπάκας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛ (Λάκης Σπάλλας): Λυμπερόπουλος, Σ. Μπάλλας, Σταυρόπουλος (46΄ Στριλίγκας), Πολυμενέας, Γ. Μπάλλας, Αργάνης, Τσαναλίας, Στυλιανόπουλος (71΄ Μπέρμπερη), Μπαζάνης (77΄ Γεωργουλάκος), Σώκαλης, Μαρούδας