Μπάμπης Παπακωνσταντίνου

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η Καλαμάτα σήκωσε την προηγούμενη Τετάρτη το Κύπελλο Μεσσηνίας και θα συνεχίσει στο Κύπελλο ερασιτεχνών της ΕΠΟ όπου έχει όλα τα φόντα αλλά και την φιλοδοξία να προχωρήσει και πλέον περιμένει να μάθει τους αντιπάλους της στην πρώτη φάση του θεσμού.

Η ΕΠΣ Μεσσηνίας είναι η πρώτη που έβγαλε Κυπελλούχο κάτι που πρέπει να έχει γίνει και για τις υπόλοιπες ενώσεις μέχρι τις 23 Μαρτίου.

Η Μαύρη Θύελλα θα αγωνιστεί στον 7ο όμιλο μαζί με τους Κυπελλούχους που θα προέλθουν από τις Ενώσεις Κεφαλληνίας- Ιθάκης, Ζακύνθου, Ηλείας, Αχαΐας και Κορινθίας.

Οι αγώνες θα είναι νοκ άουτ και η πρώτη αγωνιστική θα γίνει στις 5 Απριλίου με τις έξι ομάδες να συγκροτούν μετά από κλήρωση τρία ζευγάρια. Οι νικητές θα παίξουν μεταξύ τους (12/4) ενώ η τρίτη ομάδα θα περάσει χωρίς αγώνα όπου στην συνέχεια θα υπάρξουν τα σταυρώματα με τους υπόλοιπους ομίλους.

Σε όλες τις άλλες Ενώσεις, στον όμιλο της Καλαμάτας, η διοργάνωση βρίσκεται στην ημιτελική φάση. Ας δούμε πως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση σε κάθε ΕΠΣ ξεχωριστά.

Ηλεία

Ο Πανηλειακός και ο Ξενοφών Κρεστένων έχουν πάρει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ηλείας. Οι ερυθρόλευκοι του Πύργου επιβλήθηκαν 4-1 της Δόξας Νέας Μανωλάδας ενώ τα Κρέστενα νίκησαν εκτός έδρας 1-3 την Προοδευτική Μανωλάδας.
Οι δύο ρεβάνς έχουν προγραμματιστεί για την 1η Μαρτίου.

Κορινθία

Ανοικτούς λογαριασμούς έχουν αφήσει οι ομάδες στην τετράδα του Κυπέλλου Κορινθίας με τους δυο ημιτελικούς να είναι “εμφύλιοι” ομάδων της Κορίνθου και του Ξυλοκάστρου.
Τα πρώτα ματς που έγιναν στις 15/2: ΠΑΣ Κόρινθος- ΑΣ Κόρινθος 1-1, Ηρακλής Ξυλοκάστρου- Τενεάτης Αθικίων 0-0.
Οι ρεβάνς θα γίνουν την 1η Μαρτίου και ο τελικός στις 15 του ίδιου μήνα.

Αχαία

Στην Αχαία το Κύπελλο βρίσκεται στην ημιτελική φάση και τα ματς έχουν προγραμματιστεί να γίνουν στις 8 Μαρτίου. Οι δυο ημιτελικοί είναι Ατρόμητος Πατρών - Κεραυνός Αγίου Βασιλείου και Πανμοβριακός Ριόλου - Πήγασος Μπεγουλακίου.

Ζάκυνθος

Στους τέσσερις βρίσκεται και η διοργάνωση του Κυπέλλου στην Ζάκυνθο. Η Ζάκυνθος θα υποδεχθεί στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού τον ΑΟ Τσιλιβή και το Καταστάρι τον Εθνικό Σκουλικάδου. Οι αγώνες δεν έχουν ακόμη οριστεί αλλά οι πιθανότερες ημερομηνίες είναι η 15η Μαρτίου για τους ημιτελικούς και 22α Μαρτίου για τον τελικό.

Κεφαλληνία- Ιθάκη

Στις 8 και 15 Μαρτίου θα γίνει η ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κεφαλληνίας- Ιθάκης. Στον πρώτο ημιτελικό η Σάμη θα παίξει με τον ΑΣ Ομαλών και στον δεύτερο ο Παγκεφαλληνιακός με τον Παλληξουριακό.

Με γκολ του Μασούρα στο 49ο δευτερόλεπτο (!), ο Πανιώνιος άλωσε 0-1 το Καραϊσκάκη και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα για φέτος ενώ οι “κυανέρυθροί” πήραν “διπλό” στο Φάληρο μετά από 36 χρόνια!

Οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 49ο δευτερόλεπτο του αγώνα τιμωρώντας την επιμονή του Πάουλο Μπέντο να ξεκινά στους περισσότερους αγώνες με την άμυνα τόσο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο: ο Βλάχος βρήκε τον Σαββίδη, εκείνος έδωσε στον Φούντα που έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μασούρας, που βγήκε στην πλάτη του -εκτός τόπου και χρόνου- Παρέδες πλάσαρε για το 0-1.

Μετά το αρχικό μούδιασμα ο Ολυμπιακός βγήκε στην επίθεση και στο 6΄ ο Μπαντής απέκρουσε στη γωνία του το σουτ του Καρντόσο, στο 8΄ έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Ελιουνούσι, ενώ στο 25΄ η προβολή του Καρντόσο, σε άτσαλο σουτ του Ανδρούτσου εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν δημιουργικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Φορτούνης για άλλο ένα παιχνίδι ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του, κι έτσι οι παίκτες του Μπέντο προσπαθούσαν κυρίως μέσω... αέρος να εκμεταλλευτούν το μπόι του Παραγουανού σέντερ φορ τους, αλλά την τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου έχασε ο Ελιουνούσι στο 43΄, με τον Οικονόμου να αποκρούει επί της γραμμής σε κόρνερ το συρτό σουτ του Νορβηγού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι παίχθηκε στο μισό γήπεδο, με τον Πανιώνιο να αμύνεται μαζικά και αποτελεσματικά στην πίεση του Ολυμπιακού. Ο Μπέντο πέρασε στο παιχνίδι και τον «ήρωα της Άγκυρας», Καρίμ Ανσαριφάρντ, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-4-2, ενώ έβγαλε και τον αρνητικό Παρέδες περνώντας τον Μανθάτη για να δώσει μεγαλύτερη ευελιξία στη γραμμή. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν μπορούσαν και πάλι να απειλήσουν με κάποιο καλό συνδυασμό, οπότε βασίστηκαν ξανά στις στημένες μπάλες.

Στο 63΄ ο Ντα Κόστα πήδησε ολομόναχος σε φάουλ του Φορτούνη κι έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς έβαλε λάθος το κεφάλι του, ενώ στο 71΄ η κεφαλιά του Ντε Λα Μπέγια από εκτέλεση κόρνερ πήρε ύψος και χτύπησε στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού και στο 77΄ ο εξαιρετικός Οικονόμου πρόλαβε τον Καρντόσο τη στιγμή της εκτέλεσης παραχωρώντας κόρνερ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τους κουρασμένους γηπεδούχους.

Ολυμπιακός (Μπέντο): Λεάλι, Παρέδες (68' Μανθάτης), Ντα Κόστα, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό (75' Μπουχαλάκης), Ανδρούτσος, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Καρντόσο (61' Ανσαριφάρντ)

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Μπαντής, Βλάχος, Οικονόμου, Γκιοατά, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Φούντας (88' Λάμπρου), Μασούρας, Σαββίδης (80' Καθάριος), Γεσίλ (61' Μαχμούτοβιτς)

Super League - 22η αγωνιστική

25/2/17 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ 3-0 (Γιακουμάκης 24', 51', Μουνάφο 63')
25/2/17 ΚΕΡΚΥΡΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0
25/2/17 ΞΑΝΘΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0 (Βασιλακάκης 67')
26/2/17 ΑΕΚ-ΛΑΡΙΣΑ 3-0 (Πέκχαρτ 24', Τσιγκρίνσκι 81', Αλμέιντα 92')
26/2/17 ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΑΟΚ 1-1 (Μπαστακός 80' - Πρίγιοβιτς 19')
26/2/17 ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1 (Βασιλείου 39', Μιλιάζες 57' (πεν.) - Κόντε 23')
26/2/17 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-1 (Μασούρας 1')

16 ΒΕΡΟΙΑ 21 13 11 39 -28

Με προπόνηση στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας, η Μικτή παίδων Μεσσηνίας ολοκλήρωσε την προετοιμασία της ενόψει του κρίσιμου αγώνα με την Αθήνα για την προημιτελική φάση του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων.

Οι νεαροί Μεσσήνιοι έδειξαν ιδιαίτερα ευδιάθετοι και ο Ηλίας Μαστορέας είχε την ευκαιρία να κάνει τις τελευταίες δοκιμές ενόψει του νοκ άουτ αγώνα που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη στο ΔΑΚ Άργους.

Η αποστολή αναμένεται να ανακοινωθεί το αργότερο μέχρι την Τρίτη ενώ η μετάβαση στην αργολική πόλη θα γίνει νωρίς το πρωί της Τετάρτης.

Σε χρυσή αλλαγή του “γηραιού” αναδείχθηκε ο Μιχάλης Μπατσακός ο οποίος στο 80’, δυο λεπτά την είσοδό του στο ματς, διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο ματς του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο. Ο “δικέφαλος” δεν κατόρθωσε να ξορκίσει ούτε σήμερα την «κατάρα» του «Καυτανζογλείου», που τον θέλει χωρίς νίκη στην έδρα του Ηρακλή τα τελευταία 19 χρόνια και συγκεκριμένα από τον Μάρτιο του 1998!

Ο ψυχωμένος Ηρακλής απάντησε στο αντικανονικό (οφ σάιντ) γκολ του Πρίγιοβιτς με τον Μπαστακό, οι ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και ο «Δικέφαλος» έμεινε τρίτος, πίσω από τον Πανιώνιο που παίζει αργότερα με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Πριν από την έναρξη του αγώνα σημειώθηκαν μεγάλης έκτασης επεισόδια έξω από το γήπεδο του «Γηραιού», όταν οπαδοί της ομάδας συγκρούστηκαν με αστυνομικούς, ενώ εντός γηπέδου εντύπωση προκάλεσε το πανό με υβριστικό περιεχόμενο για τον Ιβάν Σαββίδη, γραμμένο στη ρωσική γλώσσα, το οποίο παρά τις επανειλημμένες συστάσεις του διαιτητή δεν κατέβηκε.

Ο Ηρακλής έπαιξε με πάθος κι έβγαλε ψυχή στο γήπεδο, όμως καταδικάστηκε από μια διαιτητική απόφαση κι έτσι παραμένει προτελευταίος στην κατάταξη και με το μέλλον του στην κατηγορία δυσοίωνο, καθώς το πρωτάθλημα έχει μπει στην τελική ευθεία του.

Η επίμαχη φάση καταγράφηκε στο 19ο λεπτό: ο Λέο Μάτος σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Χουάντερσον απέκρουσε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Σέρβος σέντερ φορ, που βρισκόταν τουλάχιστον ένα μέτρο πίσω από τους αμυντικούς σκόραρε με νέα προσπάθεια.
Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 21΄, όταν ο Ενρίκε δεν κατόρθωσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή μετά το γύρισμα του Μπίσεσβαρ.

Οι παίκτες του «Δικεφάλου» ζήτησαν πέναλτι στο 43΄, όταν η μπάλα στη σέντρα του Πέλκα βρήκε το χέρι του Αργυρόπουλου, που όμως το χρησιμοποιούσε για στήριγμα στο έδαφος, με τον διαιτητή Γκράνα να το θεωρεί ακούσιο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από ποδοσφαιρική αναρχία, με πολλά λάθη και ελάχιστες καλές στιγμές. Μια εικόνα που σαφώς κι ευνοούσε τον Ηρακλή όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, καθώς δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα ο Μπαστακός ισοφάρισε στο 80΄ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Λεοζίνιο κι άστοχη έξοδο του Γλύκου.

Ο ίδιος παίκτης λίγο έλλειψε να γίνει ήρωας για την ομάδα του, όταν βρέθηκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Περόνε, αλλά δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Γλύκο.

Σ΄ ένα από τα must win παιχνίδια της σεζόν η Καλαμάτα ‘80 έδειξε χαρακτήρα και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Πανερυθραϊκού στο κλειστό της Παραλίας.

Έχοντας σε καλή μέρα το μπλοκ, τον Φροίξο Κωτσάκη να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του, τον τον Δήμο Μπουσούνη σε κέφια και τους Μανιατέα, Ζαχαρόπουλο να δίνουν λύσεις, οι “λύκοι” έφτασαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στην 5η νίκη τους στην σεζόν και παρέμεινα σε απόσταση... βολής από την 3η θέση στην οποία προωθήθηκαν τα Χανιά που νίκησαν 3-1 την ΑΕΚ.

Η καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε 2-0 αφού πήρε δύσκολα 25-23 το πρώτο και άνετα 25-20 το δεύτερο αλλά η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ξαναμπήκε στο ματς έχοντας κορυφαίο τον πρώην άσο των Παναθηναϊκού, Παμβοχαϊκού Μιχάλη Λιόντα. Κράτησε σταθερό προβάδισμα σ΄ όλο το τρίτο σετ (13-16, 15-19, 17-23) για να το πάρει με 18-25.

Η Καλαμάτα ‘80 μπήκε δυνατά στο 4ο όμως και άρχισε να χτίζει διαφορά από νωρίς (6-3, 10-6, 14-9, 16-11) και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους τρείς (18-15) πήραν το σετ με 25-20 και τη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 18-25, 25-20

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80: Μανιατέας, Εξαρχέας, Μπεσής, Αποστολόπουλος, Μάνα, Μπουσούνης, Βλάσσης Π., Κωτσάκης, Χρ. Βλάσσης, Ζαχαρόπουλος, Λουκάς, Ντάκουρης λ.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Παπακυριακού, Λιόντας, Σεβδαλής, Καραγιώργος, Φιλιππουπολίτης, Τοκάνης, Μάρκου, Κωστόπουλος Α., Κωστόπουλος Γ. Ζαγγάνας λ., Γιαννόπουλος

Στην Πετρούπολη διακόπηκε το σερί νικών του Μεσσηνιακού χωρίς όμως ο ίδιος να είναι απόλυτα υπαίτιος γι’ αυτό. Οι πράσινες ηττήθηκαν 3-0 και σ΄ ένα ακόμη εκτός έδρας ματς είδαν το άλλο πρόσωπο της διαιτησίας η οποία με την σειρά της έβλεπε μόνο έδρα σε κρίσιμους πόντους.

Σε όλα τα σετ η καλαματιανή ομάδα ήταν κοντά στο σκορ και πάλεψε αλλά όπως είχε συμβεί και πέρυσι έφυγε με άδεια χέρια από το Περιστέρι και η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πήρε προβάδισμα για την τριάδα.

Την αρχική εξάδα αποτέλεσαν οι Σουρή, Χάσκου, Ραμούνδου, Κωνσταντοπούλου, Σκλήρη, Πασσιά 6άδα ενώ στην πορεία χρησιμοποιήθηκαν οι Σαμπάτη, Παυλέα, Χειλαδάκη, Μπεσή. Στην αποστολή βρέθηκαν και οι Ζερίτη, Καραγιάννη, Μπαξιβανάκη.

Τα σετ: 25-21,25-19,25-20