Η 11χρονη καλαματιανή Αναστασία Χάππα αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστική μορφή του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης προαγωνιστικών κατηγοριών που έγινε στο κολυμβητήριο Περιστερίου.

Το «δελφίνι» του ΝΟ Καλαμάτας κατέκτησε δυο αργυρά μετάλλια στα 50άρια ελεύθερο και ύπτιο και χάλκινο στα 100 μ. ύπτιο.

Ο Ποσειδώνας Καλαμάτας μετείχε στις ηλικίες 11-12 ετών που αγωνίζονταν στο κολυμβητήριο του Περιστερίου, ενώ για τα 9-10 ετών που οι αγώνες έγιναν στο κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου, αποφασίστηκε, κατόπιν εισήγησης των προπονητών, να μην συμμετέχουν τα μικρά παιδιά, αφού ο μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων και η ζέστη θα ταλαιπωρούσαν αφάνταστα τα μικρά παιδιά χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ο συνολικός αριθμός των παιδιών που αγωνίστηκαν και στα δύο κολυμβητήρια έφτασε τα 1600.

Οι επιτυχίες των κολυμβητών του ΝΟΚ δεν περιορίστηκαν στα μετάλλια της Χάππα καθώς σε επτά αγωνίσματα βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Κορίτσια 11 ετών

Χάππα Αναστασία          50ΕΛ                 31’’75                2η

                                    50ΥΠ                35’’83                2η

                                    100ΥΠ             1’19’’74                3η

Λαπιώτη Αγάπη             50ΕΛ                 32’’74                8η

                                    100ΕΛ              1’13’’17                8η

                                    50ΠΕΤ              37’’31                5η

Λιανού Ελένη                 50ΕΛ                 37’’63              37η

                                    100ΕΛ             1’24’’38              34η

                                    50ΥΠ      (άκυρη εκκίνηση)

Γεωργακοπούλου Βασιλική        50ΥΠ       41’’66              26η

                                    200ΥΠ            3’16’’77              21η

Τσαΐρη Φιλαρέτη            50ΠΡ                44’’64              12η

                                    100ΠΡ             1’39’’20              17η

Μανδηλάρη Κατερίνα      50ΠΡ                 47’’17              22η

                                    100ΠΡ             1’40’’29              19η

                                    200ΠΡ            3’34’’51              19η

Λαπιώτη Αγάπη             4χ100ΕΛ          5’10’’10               5ες

Τσαΐρη Φιλαρέτη

Μανδηλάρη Κατερίνα

Χάππα Αναστασία

Γεωργακοπούλου Βασιλική        4χ100ΜΟ     5’54’’95       5ες

Τσαΐρη Φιλαρέτη

Χάππα Αναστασία

Λαπιώτη Αγάπη

 

Κορίτσια 12 ετών

Γκότση Ευαγγελία          50ΕΛ                 39’’41              49η

                                    100ΕΛ             1’27’’08              64η

                                    100ΥΠ            1’40’’92              47η

 

Αγόρια 11 ετών

Μακρέας Βασίλης           50ΥΠ                38’’81               6ος

                                    100ΥΠ            1’26’’29               9ος

                                    200ΥΠ            3’01’’90               7ος

Σκουρτσίδης Κανέλλος    50ΠΡ                47’’50             25ος

                                    100ΠΡ             1’41’’45             24ος

                                    200ΠΡ            3’33’’24             22ος

 

Αγωνιστική δραστηριότητα παράλληλα με τους μικρούς κολυμβητές είχαν και τα παιδιά της αγωνιστικής ομάδας στο κολυμβητήριο του Αιγάλεω όπου ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε στους Δελφίδιους Αγώνες που διοργάνωσε ο Γ.Σ Αιγάλεω 2στις 5-26/6. Συμμετείχαν 400 κολυμβητές -τριες και αποτέλεσαν ένα καλό τεστ εν’ όψει των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων που θα ακολουθήσουν στις 14-17/7 στο Βόλο για τις κατηγορίες Παμπαίδων -Παγκορασίδων ΑΒ στην Θεσσαλονίκη στις 21-27/7 για τους Παίδες-Κορασίδες, Εφήβους - Νεανίδες.

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 7 κολυμβητές -τριες οι οποίοι κατέκτησαν 17 μετάλλια (6ΧΡ - 9ΑΡ - 1ΧΑ).

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Εφήβων

Παπαμανωλόπουλος Θανάσης    50ΠΕΤ      29’’58       5ος

                                    50ΠΡ            33’’04           2ος

                                    100ΠΡ          1’13’’83           4ος

 

Παμπαίδων Α

Αντωνόπουλος Γιάννης   50ΕΛ             27’’22           2ος

                                    100ΕΛ           1’0304           8ος

                                    50ΥΠ            32’’35           4ος

Αγγουράς Γιάννης          50ΠΕΤ          28’’73           2ος

                                    100ΠΕΤ      1’05’’65           2ος

                                    200ΠΕΤ      2’31’’61           2ος

 

Παμπαίδων Β

Χάππας Παναγιώτης     50ΠΡ            35’’58           2ος

                                    100ΠΡ          1’13’’83           4ος

                                    200ΠΡ        2’48’’90           3ος

 

Κορασίδων

Λουκαρέα Σταυρούλα     50ΥΠ            30’’35             1η

                                    100ΥΠ        1’07’’33

                                    200ΥΠ       2’30’’52            2η

 

Παγκορασίδων Α

Λαπιώτη Βασιλική          50ΕΛ             29’’07             1η

                                    50ΠΕΤ          30’’38            2η

                                    100ΠΕΤ       1’10’’94            2η

Σκιαδοπούλου Όλγα       100ΕΛ         1’02’’35             1η

                                    200ΕΛ         2’19’’65             1η

                                    100ΥΠ      (άκυρος τερματισμός)

 

Τα παιδιά στους αγώνες στην Αθήνα συνόδευσαν οι προπονητές τους Τάκης Λαγοπάτης και Στάθης Μπακολιάς.

 

 

 

 

Κατηγορία Σπορ

Τα «δελφινάκια» του Ναυτικού ομίλου Καλαμάτας βρέθηκαν στον… αφρό σε δυο κολυμβητικές συναντήσεις που έγιναν στην Αθήνα και τη Πάτρα φανερώνοντας την καλή δουλειά που γίνεται στον Ποσειδώνα.

Στις 15/5 η προαγωνιστική ομάδα αγωνίστηκε στα Μελίσσια στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 10 χρόνια λειτουργίας του κολυμβητηρίου. Οι αγώνες έγιναν με την συμμετοχή 6 ομάδων (ΑΟ Πεντελικόν, Ροή, Ατλαντίς, Αργώ, Δ. Μελισσίων και ΝΟΚ) είχαν εορταστικό χαρακτήρα, δεν υπήρχε ηλεκτρονική χρονομέτρηση και δόθηκε η δυνατότητα και σε καινούργια παιδιά να συμμετέχουν και να περάσουν ένα όμορφο απόγευμα.

Για την ιστορία ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας αναδείχτηκε πολυνίκης σύλλογος. Στους αγώνες πήραν μέρος οι: Μίχου Χριστίνα, Μητροπούλου Εβελίνα, Μαρκοπούλου Σοφία και Γεωργία, Σγάντζος Γιάννης, Κλεφτόγιαννη Κλαίρη και Λυκούργος, Σπυρόπουλος Αριστείδης, Μαρούλη Βαλεσία, Προφητάκης Γιώργος, Μπάντιος Άγγελος, Νικολακέας Γιώργος, Χρυσομάλλης Μάριος, Λιανού Έλενα, Μακρέας Βασίλης, Γκότση Εβελίνα, Χάππα Αναστασία, Σκουρτσίδης Κανέλλος, Μανδηλάρη Μαρία και Κατερίνα, Τσαΐρη Φιλαρέτη, Οικονομοπούλου Βασιλική, Καντζηλιέρη Ευαγγελία και Λαπιώτη Αγάπη. Την αποστολή συνόδευσαν ο προπονητής Λαγοπάτης Παναγιώτης και η έφορος Τσάκωνα Βάσω.

Στην 1η θερινή ημερίδα ορίων και προαγωνιστικών κατηγοριών συμμετείχε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας το Σάββατο 21/5 στην Πάτρα. Στους αγώνες συμμετείχαν 31 παιδιά (10 στις αγωνιστικές κατηγορίες και 21 στις προαγωνιστικές).

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

  • Τσάκαλης Βασίλης 50ΕΛ 25’’33    3ος

                                100ΕΛ    56’’46    2ος

                                50ΥΠ      30’’11    3ος

                                200ΜΑ  2’27’’43                1ος

  • Αντωνόπουλος Γιάννης 50ΕΛ 28’’53    11ος

                                100ΕΛ    1’02’’66                6ος

                                50ΥΠ      31’’75    4ος

                                100ΥΠ    1’11’’11                1ος

  • Χάππας Παναγιώτης 50ΕΛ      30’’97    14ος

                                50ΠΡ      36’’08    8ος

                                100ΠΡ   1’20’’52                7ος

                                200ΠΡ   2’53’’57                5ος

  • Παπαμανωλόπουλος Θανάσης 50ΠΕΤ 29’’53    2ος

                                50ΠΡ      33’’00    3ος

                                100ΠΡ   1’13’’13                2ος

                                200ΠΡ   2’39’’10                3ος

  • Τσάκαλης Γιώργος 50ΠΕΤ    30’’38    3ος

                                50ΠΡ      34’’56    3ος

                                100ΠΡ   1’17’’37                5ος

                                200ΠΡ   2’39’’10                3ος

  • Λουκαρέα Σταυρούλα 50ΕΛ      28’’34    2η

                                100ΕΛ    1’02’’44                1η

                                200ΕΛ    2’18’’05                2η

                                100ΥΠ    1’08’’59                1η

  • Λαπιώτη Βασιλική 50ΕΛ      29’’98    7η

                                100ΕΛ    1’04’’01                3η

                                50ΠΕΤ    31’’45    3η

                                100ΠΕΤ 1’12’’65                2η

  • Γκότση Παναγιώτα 50ΕΛ      38’’79    18η

                                100ΕΛ    1’24’’19                15η

                                50ΥΠ      49’’94    9η

                                50ΠΡ      55’’04    10η

  • Σκιαδοπούλου Όλγα 100ΥΠ    1’09’’95                2η

                                200ΥΠ    2’31’’97                1η

                                50ΠΕΤ    31’’35    2η

                                100ΠΕΤ 1’08’’55                1η

  • Σκιαδοπούλου Ειρήνη 50ΠΕΤ    33’’58    5η

                                50ΠΡ      37’’41    2η

                                100ΠΡ   1’24’’49                2η

                                200ΠΡ   3’02’’82                1η

 

   ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ:

  • Μαρούλη Βαλεσία 50ΕΛ      39’’04    2η

                                100ΕΛ    1’30’’00                1η

  • Σγάντζος Γιάννης 100ΕΛ    1’28’’60                3ος

                                50ΠΡ      55’’10    4ος

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ:

  • Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΥΠ      43’’67    4η

                                200ΜΑ  3’48’’97                5η

  • Μενούνου Ματίλντα 50ΠΡ      53’’81    3η

                                100ΠΡ   2’01’’14                3η

  • Πετρούλιας Γρηγόρης 50ΠΡ      1’02’’32                3ος

                                100ΠΡ   2’18’’00                1ος

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ:

  • Λαπιώτη Αγάπη 50ΕΛ      33’’27    2η

                                100ΕΛ    1’10’’94                2η

                                200ΜΑ  3’02’’65                1η

  • Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΕΛ      39’’08    5η

                                200ΕΛ    3’04’’65                6η

                                100ΥΠ    1’32’’67                4η

  • Κλεφτόγιαννη Κλαίρη 50ΕΛ      42’’42    8η

                                200ΕΛ    3’12’’51                7η

                                100ΠΡ   1’57’’71                7η

  • Μάρισελ Ξάνθη 50ΕΛ      43’’20    10η

                                100ΕΛ    1’34’’85                10η

  • Τσαϊρη Φιλαρέτη 100ΕΛ    1’22’’19                5η

                                50ΠΕΤ    50’’80    9η

                                200ΜΑ  3’34’’17                4η

  • Λιανού Έλενα 100ΕΛ    1’26’’02                8η

                                400ΕΛ    6’40’’37                5η

                                50ΠΕΤ    48’’56    8η

  • Χάππα Αναστασία 200ΕΛ    2’34’’37                1η

                                400ΕΛ    5’30’’14                1η

                                50ΠΕΤ    35’’89    1η

  • Κουτσιούκου Παναγιώτα 200ΕΛ    2’48’’14                3η

                                50ΠΕΤ    44’’23    5η

                                200ΜΑ  3’28’’94                3η

  • Μακρέας Βασίλης 100ΕΛ    1’14’’52                2ος

                                400ΕΛ    6’00’’19                4ος

                                50ΠΕΤ    41’’12    2ος

  • Σκουρτσίδης Κανέλλος 200ΕΛ 2’52’’51                6ος

                                50ΠΡ      45’’01    2ος

                                200ΜΑ  3’11’’72                3ος

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ:

  • Οικονομοπούλου Βασιλική 50ΕΛ      37’’14    6η

                                200ΕΛ    2’59’’18                4η

                                50ΥΠ      45’’04    8η

  • Καντζηλιέρη Ευαγγελία 50ΕΛ      37’’18    7η

                                400ΕΛ    5’51’’59                3η

                                50ΠΕΤ    44’’82    3η

  • Πετρέα Αποστολίνα 200ΕΛ    3’04’’62                5η

                                400ΕΛ    6’20’’14                5η

                                50ΥΠ      41’’49    7η

  • Κανουλά Ρεβέκκα 200ΕΛ    3’05’’84                6η

                                100ΥΠ    1’35’’41                5η

                                100ΠΡ   1’49’’06                3η

  • Γκότση Ευαγγελία 200ΕΛ    3’06’’84                7η

                                50ΥΠ      49’’94    9η

                                100ΥΠ    1’41’’87                7η

  • Προφητάκης Γιώργος 50ΕΛ      39’’64    2ος

                                200ΕΛ    3’03’’80                4ος

                                100ΠΡ   1’45’’31                3ος

Την αποστολή στην Πάτρα συνόδευσαν οι προπονητές Λαγοπάτης Παναγιώτης και Μπακολιάς Στάθης και η έφορος Κούτρα Γεωργία.

 

Κατηγορία Σπορ

Κάτι λιγότερο από τρεις εβδομάδες απέμειναν για την διεξαγωγή των αγώνων κολύμβησης προαγωνιστικών κατηγοριών «ΣΠΥΡΟΣ ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 2016», που διεξάγονται υπό την αιγίδα του ΝΟΚ προς τιμήν του αείμνηστου Αντιπροέδρου ΔΣ και Εφόρου Κολύμβησης, Σπύρου Κοντόπουλου.
Οι αγώνες θα λάβουν Οι αγώνες θα λάβουν χώρα στις 7-8 Μαΐου στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της πόλης μας και αναμένεται να τραβήξουν τα «βλέμματα» της κολύμβησης της Πελοποννήσου, αλλά και της κεντρικής Ελλάδος.
Οι ετοιμασίες συνεχίζονται «πυρετωδώς» από τους ανθρώπους που έχουν αναλάβει το δύσκολο έργο της οργάνωσης των αγώνων και ήδη το ενδιαφέρον από συλλόγους είναι αρκετά μεγάλο!

Κατηγορία Σπορ

Σαρωτική ήταν η προαγωνιστική ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στους Χειμερινούς Αγώνες της Περιφέρειας που διεξήχθησαν στην Τρίπολη το Σάββατο 27/2.

Ο απολογισμός ιδιαίτερα εντυπωσιακός, αφού τα δελφίνια του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατέκτησαν 33 μετάλλια (11 χρυσά – 13 αργυρά – 9 χάλκινα). Ολα τα παιδιά κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια να πετύχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό, κατακτώντας πολλά μετάλλια βελτιώνοντας τις ατομικές τους επιδόσεις, πολλές από τις οποίες είναι στις κορυφαίες επιδόσεις της κατηγορίας τους πανελληνίως, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Την αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσαν ο προπονητής της προαγωνιστικής ομάδας Παναγιώτης Λαγοπάτης και ο προπονητής της αγωνιστικής Στάθης Μπακολιάς. Δυναμικό παρόν έδωσαν για ακόμη μία φορά οι γονείς των αθλητών που παρακολούθησαν από κοντά και χειροκρότησαν τις προσπάθειες όλων των παιδιών.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των κολυμβητών - τριων του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας έχουν ως εξής:

Κατηγορία 9 ετών (γεν. 2007)
Μάλαμας Ευστάθιος: 50ΕΛ 45’’07 10ος, 100ΕΛ 1’41’’07 7ος
Σγάντζος Ιωάννης: 50ΥΠ 44’’02 1ος

Μαρούλη Βαλεσία: 100ΕΛ 1’32’’01 4η, 50ΠΡ 57’’83 7η
Μίχου Χριστίνα: 50ΕΛ 42’’40 5η, 50ΥΠ 50’’17 3η

Κατηγορία 10 ετών (γεν. 2006)
Μπάντιος Άγγελος: 50ΕΛ 42’’91 14ος, 50ΥΠ 51’’67 5ος
Πετρούλιας Γρηγόριος: 100ΕΛ 1’51’’46 8ος, 50ΠΡ 1’02’’77 6ος
Μανδηλάρη Μαρία: 50ΠΡ 58’’31 7η, 50ΠΕΤ 55’’04 5η
Μαρκοπούλου Γεωργία: 200ΕΛ 3’10’’47 2η, 100ΥΠ 1’41’’77 8η
Μενούνου Μαρία: 50ΕΛ 53’’83 12η, 100ΠΡ 2’18’’33 8η

Κατηγορία 11 ετών(γεν. 2005)
Αδαμόπουλος Κων/νος: 200ΕΛ 3’11’’22 5ος, 400ΕΛ 6’43’’50 3ος, 50ΥΠ 51’’77 9ος
Μακρέας Βασίλειος: 50ΥΠ 40’’78 2ος, 100ΥΠ 1’27’’94 2ος, 200ΥΠ 3’04’’34 2ος
Νικολακέας Γεώργιος: 50ΕΛ 41’’97 14ος
Σκουρτσίδης Κανέλλος: 100ΠΡ 1’43’’16 2ος
4Χ100Μ.Ο 6'55''64 3οι (Αδαμόπουλος Κων/νος, Μακρέας Βασίλειος, Νικολακέας Γεώργιος, Σκουρτσίδης Κανέλλος)
Γεωργακοπούλου Βασιλική: 50ΥΠ 43’’52 3η, 200ΥΠ 3’19’’15 3η
Κλεφτόγιαννη Κλαίρη: 50ΕΛ 39’’63 8η, 100ΕΛ 1’29’’42 6η, 50ΠΡ 53’’55 1η
Κουτσιούκου Παναγιώτα: 200ΕΛ 2’51’’98 2η, 400ΕΛ 5’57’’77 1η, 50ΠΕΤ 45’’65 6η
Λαπιώτη Αγάπη-Ελπίδα: 50ΕΛ 33’’66 2η, 100ΕΛ 1’15’’12 1η, 50ΠΕΤ 39’’77 2η
Λιανού Έλενα: 50ΕΛ 41’’67 1η, 100ΕΛ 1’33’’13 8η, 50ΥΠ 48’’43 7η
Μανδηλάρη Αικατερίνη: 50ΠΡ 49’’73 6η, 100ΠΡ 1’45’’85 8η, 200ΠΡ 3’41’’00 4η
Τσαϊρη Φιλαρέτη – Δήμητρα: 50ΠΡ 44’’93 1η, 100ΠΡ 1’41’’53 2η, 200ΠΡ 3’40’’34 3η
Χάππα Αναστασία: 50ΥΠ 36’’11 1η, 100ΥΠ 1’21’’15 1η, 200Μ.Α 2’55’’46 1η
4Χ100ΕΛ 5’16’’13 1ες (Χάππα Αναστασία, Τσαΐρη Φιλαρέτη – Δήμητρα, Κουτσιούκου Παναγιώτα, Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα)
4Χ100Μ.Ο 6’03’’00 2ες (Χάππα Αναστασία, Τσαΐρη Φιλαρέτη – Δήμητρα, Κουτσιούκου Παναγιώτα, Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα)

Κατηγορία 12 ετών (γεν. 2004)
Κουτσιούκος Δημήτριος: 200ΕΛ 2’45’’43 2ος, 800ΕΛ 12’08’’16 2ος
Προφητάκης Γεώργιος: 50ΕΛ 39’’15 11ος, 100ΠΡ 1’43’’03 5ος, 200ΠΡ 3’40’’43 5ος
Σαραντόπουλος Σαράντος: 50ΠΡ 47’’04 3ος, 100ΠΡ 1’41’’36 4ος, 200ΠΡ 3’39’’56 4ος
Χρυσομάλλης Μάριος: 100ΕΛ 1’05’’18 1ος, 50ΠΕΤ 34’’19 1ος, 400Μ.Α 6’03’’09 1ος
4Χ100ΕΛ 5’28’’68 3οι (Κουτσιούκος Δημήτριος, Προφητάκης Γεώργιος, Σαραντόπουλος Σαράντος, Χρυσομάλλης Μάριος)
4Χ100Μ.Ο. 6’09’’99 3οι (Κουτσιούκος Δημήτριος, Προφητάκης Γεώργιος, Σαραντόπουλος Σαράντος, Χρυσομάλλης Μάριος)
Γκότση Ευαγγελία: 50ΕΛ 40’’81 13η, 100ΕΛ 1’32’’27 1η, 100ΥΠ 1’47’’66 16η
Κάνουλα Ρεβέκα: 100ΕΛ 1’28’’12 11η, 50ΥΠ 1’33’’64 9η, 100ΥΠ 1’33’’64 9η
Καντζηλιέρη Ευαγγελία: 200ΕΛ 2’58’’81 5η, 400ΕΛ 6’17’’79 4η, 50ΠΕΤ 43’’91 2η
Οικονομοπούλου Βασιλική: 50ΕΛ 37’’68 8η, 100ΕΛ 1’26’’09 9η, 50ΥΠ 46’’84 9η
Πετρέα Αποστολίνα: 200ΕΛ 3’05’’67 6η, 50ΥΠ 42’’66 7η, 100ΥΠ 1’31’’90 8η
4Χ100Μ.Ο 6’39’’60 5ες (Κάνουλα Ρεβέκα, Πετρέα Αποστολίνα, Γκότση Ευαγγελία, Καντζηλιέρη Ευαγγελία)
4Χ100ΕΛ 5’48’’67 5ες (Κάνουλα Ρεβέκα, Πετρέα Αποστολίνα, Γκότση Ευαγγελία, Καντζηλιέρη Ευαγγελία)

Κατηγορία Σπορ
Top