Με μια πολυπληθή αποστολή από 57 κολυμβητές και κολυμβήτριες, των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων, ξεκίνησε στο κλειστό κολυμβητήριο της Πάτρας "Α. Πεπανός" το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας τις υποχρεώσεις του για την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017, συμμετέχοντας στην 1η Χειμερινή Ημερίδα Αγωνιστικών & Προαγωνιστικών Κατηγοριών.
Βέβαια, δεν έλειψαν και οι απουσίες αφού 18 παιδιά για διαφόρους λόγους δεν ακολούθησαν την αποστολή.

Από αγωνιστικής πλευράς αν και έχουμε διανύσει εννέα εβδομάδες από την έναρξη της σεζόν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, οι προπονητές των παιδιών της αγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς, όσο και της προαγωνιστικής Τάκης Λαγοπάτης έμειναν ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών.

Από οργανωτικής πλευράς οι άνθρωποι του ΝΟΚ και οι υπόλοιπες αποστολές εξέφρασαν τα παράπονά τους στους οικοδεσπότες κάνοντας λόγο για ανοργανωσιά και απαράδεκτες συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα.

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των προπονητών του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατά την διάρκεια των αγώνων, οι οποίες συνεχίστηκαν και τις επόμενες ημέρες στους αρμόδιους της Κ.Ο.Ε. σχετικά με τα όσα διαδραματίστηκαν.
Την αποστολή στην Πάτρα μαζί με τους προπονητές συνόδευσε και το μέλος του Δ.Σ Τσάκωνα Βάσω. Επόμενη συνάντηση της ομάδας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας θα είναι το 11o Κύπελλο ΚΟΑΤ 3-4/12 στην Τρίπολη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ      
Μαρλαντής Χριστόφορος 50ΕΛ 43’’34 3ος
  50ΥΠ 53’’62 8ος
Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 45’’16 6ος
  100ΕΛ 1’31’’63 1ος
Λαγούδης Παναγιώτης 50ΕΛ 48’’30 13ος
  50ΥΠ 53’’12 7ος
Κίντζιος Κων/νος 50ΕΛ 1’03’’44 21ος
  50ΥΠ 1’24’’62 23ος
Κούμανης Βασίλειος 50ΥΠ 1’06’’04 21ος
  50ΕΛ άκυρος  
Φράγκος Κων/νος 50ΥΠ 55’’42 11ος
  50ΠΡ 1’04’’89 6ος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 50ΠΡ 55’’13 3ος
  50ΥΠ 52’’25 6ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ      
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 50ΕΛ 43’’73
  100ΕΛ 1’48’’58
Μαρκοπούλου Σοφία 50ΕΛ 44’’14
  50ΥΠ 50’’34
Σκουράκη Κων/να 50ΕΛ 48’’03
  50ΥΠ 56’’12 12η
Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 51’’61 10η
  50ΥΠ 53’’63
       
ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ      
Σγάντζος Ιωάννης 50ΕΛ 33’’94 1ος
  200ΕΛ 3’01’’77 2ος
Μάλαμας Ευστάθιος 50ΕΛ 40’’38 1ος
  100ΕΛ 1’32’’41 4ος
Μαντζουνέας Ευάγγελος 50ΕΛ 46’’39 14ος
  50ΥΠ 59’’58 10ος
Δημόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 1’04’’71 22ος
  50ΥΠ 1’21’’33 15ος
Μαυρέας Πέτρος-Μάριος 50ΥΠ 1’04’’75 13ος
  50ΠΡ 1’02’’02 8ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ      
Μίχου Χριστίνα 50ΕΛ 37’’68
  100ΕΛ 1’31’’40
Μάρισελ Αμαλία 50ΕΛ 54’’09 12η
  50ΥΠ 54’’65
Τζώρτζη-Πάλλη Ιωάννα 50ΕΛ 55’’79 13η
  50ΥΠ 56’’17
Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 3’13’’85
  100ΥΠ 1’36’’49
       
ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ      
Κάββουρας Βασίλειος 50ΕΛ 41’’27 10ος
  100ΕΛ 1’38’’58 6ος
  50ΥΠ 50’’73 7ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ      
Παπαδοπούλου Μαρία 50ΕΛ 41’’99 14η
  100ΕΛ 1’33’’89
  50ΠΡ 58’’37 14η
Μενούνου Μαρία 50ΕΛ 42’’22 15η
  50ΠΡ 53’’17 10η
  100ΠΡ 1’55’’30 11η
Μενούνου Κων/να 50ΕΛ 50’’36 23η
  50ΥΠ 53’’62 16η
  50ΠΡ 1’01’’63 18η
Μανδηλάρη Μαρία 100ΕΛ 1’37’’15 11η
  50ΠΡ 49’’30
  100ΠΡ 1’53’’36
Μαρκοπούλου Γεωργία 200ΕΛ 3’03’’14
  400ΕΛ 6’20’’34
  50ΥΠ 42’’38
       
ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ      
Τζουμάκης Θεόδωρος 50ΕΛ 46’’41 10ος
  100ΕΛ 1’52’’47 14ος
Μακρέας Βασίλειος 200ΕΛ 2’44’’60 5ος
  50ΥΠ 39’’94 1ος
  100ΥΠ 1’25’’69 1ος
Σκουρτσίδης Κανέλλος 200ΕΛ 2’56’’95 6ος
  100ΠΡ 1’41’’39 2ος
  200ΜΑ 3’20’’40 3ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ      
Μανδηλάρη Αικατερίνη 50ΕΛ 35’’37
  100ΠΡ 1’35’’61
  100ΥΠ 1’30’’72
Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΕΛ 37’’57
  100ΥΠ 1’29’’27
  200ΥΠ 3’15’’44
Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία 50ΕΛ 37’’71
  200ΕΛ 2’55’’45
  100ΠΡ 1’47’’11
Μάρισελ Ξάνθη 50ΕΛ 39’’18
  100ΕΛ 1’24’’47
  100ΥΠ 1’42’’19
Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα 100ΕΛ 1’13’’55
  400ΕΛ 5’39’’68
  50ΥΠ 39’’66
Κουτσιούκου Παναγιώτα 200ΕΛ 2’52’’92
  400ΕΛ 5’55’’71
  50ΥΠ 40’’90
Τσαϊρη Δήμητρα – Φιλαρέτη 200ΕΛ 2’56’’70
  50ΠΡ 44’’83
Λιανού Ελένη 200ΕΛ 2’59’’62
  400ΕΛ 6’22’’46
  50ΠΕΤ 43’’03
Χάππα Αναστασία 50ΠΕΤ 34’’24
  200ΥΠ 2’51’’01
  200ΜΑ 2’56’’79




Τα αποτελέσματα των αγωνιστικών κατηγοριών σε μορφή ανοικτής κατηγορίας και όχι ξεχωριστά ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ      
Τσάκαλης Βασίλειος (2000) 50ΕΛ 25’’28 3ος
  100ΕΛ 57’’58 3ος
  200ΕΛ 2’12’’11 5ος
  400ΕΛ 4’45’’72 3ος
  50ΠΕΤ 28’’50 3ος
Τσάκαλης Γεώργιος (2002) 50ΕΛ 27’’33 10ος
  200ΕΛ 2’22’’12 7ος
  50ΠΡ 34’’98 5ος
  100ΠΡ 1’19’’90 6ος
  200ΠΡ 2’57’’39 7ος
Αγγουράς Ιωάννης (2002) 50ΕΛ 24’’47 13ος
  100ΕΛ 1’00’’32 6ος
  50ΠΕΤ 29’’12 4ος
  100ΠΕΤ 1’05’’91 2ος
  200ΠΕΤ 2’41’’32 3ος
  200ΜΑ 2’30’’56 1ος
Μητρόπουλος Αθανάσιος (2002) 50ΕΛ 29’’19 15ος
  200ΕΛ 2’24’’88 9ος
  50ΠΕΤ 35’’20 18ος
  50ΠΡ 37’’89 9ος
  100ΠΡ 1’22’’71 8ος
  200ΠΡ 2’57’’19 6ος
Αντωνόπουλος Αθανάσιος (2001) 50ΕΛ 29’’31 18ος
  100ΕΛ 1’04’’70 14ος
  400ΕΛ 4’54’’71 4ος
  50ΥΠ 34’’21 5ος
Δημόπουλος Παναγιώτης (2003) 50ΕΛ 34’’90 35ος
  50ΠΡ 57’’41 19ος
Κουτσιούκος Δημήτριος (2004) 50ΕΛ 37’’54 41ος
  100ΕΛ 1’19’’33 33ος
  800ΕΛ 11’55’’51 2ος
Χρυσομάλλης Μάριος – Παναγιώτης (2004) 100ΕΛ 1’04’’29 12ος
  50ΠΕΤ 30’’98 9ος
  100ΠΕΤ 1’14’’16 5ος
  200ΠΕΤ 2’43’’74 4ος
  200ΜΑ 2’41’’03 7ος
Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 35’’65 6ος
  100ΠΡ 1’20’’27 7ος
  200ΠΡ 2’51’’78 4ος
  200ΜΑ 2’35’’40 5ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ      
Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 50ΕΛ 28’’94
  100ΕΛ 1’05’’20
  400ΕΛ 5’09’’26
  50ΥΠ 32’’56
  100ΥΠ 1’12’’33
  200ΥΠ 2’37’’62
Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 50ΕΛ 29’’17
  200ΕΛ 2’23’’53
  50ΠΕΤ 31’’01
  200ΠΡ 3’01’’81
  200ΜΑ 2’36’’42
  400ΜΑ 5’41’’15
Σκιαδοπούλου Ειρήνη (2000) 50ΕΛ 30’’14
  200ΕΛ 2’23’’52
  400ΕΛ 5’30’’16
  50ΠΡ 40’’60
  100ΠΡ 1’27’’02
Πετρέα Αποστολίνα (2004) 50ΕΛ 33’’23 18η
  100ΕΛ 1’18’’35 12η
  200ΕΛ 2’52’’09
  50ΥΠ 40’’60 11η
  100ΥΠ 1’26’’74 10η
Ελεφάντη Αικατερίνη – Μαρία (2002) 50ΕΛ 34’’80 26η
  200ΕΛ 2’42’’73
  50ΠΡ 42’’76 10η
  100ΠΡ 1’36’’68 12η
Καντζηλιέρη Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 36’’18 29η
  100ΕΛ 1’19’’09 14η
  200ΕΛ 2’48’’33
  400ΕΛ 5’52’’88
  50ΠΕΤ 44’’74 13η
Οικονομοπούλου Βασιλική (2004) 50ΕΛ 36’’58 31η
  100ΕΛ 1’23’’19 17η
  200ΕΛ 3’00’’92 10η
  100ΥΠ 1’37’’49 13η
Γκότση Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 38’’88 35η
  100ΕΛ 1’25’’14 21η
  200ΕΛ 2’58’’40
  50ΥΠ 45’’42 17η
  100ΥΠ 1’38’’04 14η
Γκότση Παναγιώτα (2003) 50ΕΛ 39’’93 36η
  100ΕΛ 1’24’’78 20η
  50ΠΡ 52’’69 19η
  100ΠΡ 1’54’’68 14η
Κανουλά Ρεβέκα (2004) 100ΕΛ 1’23’’70 18η
  200ΕΛ 3’06’’89 11η
  100ΥΠ 1’33’’19 11η
  50ΠΕΤ 43’’01 12η
  50ΠΡ 48’’18 16η




 

 

Κατηγορία Σπορ

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη το 5ο Κύπελλο Εθελοντή Δότη Μυελού των Οστών χθες στην πόλη μας, που διοργανώθηκε από το Αρχέγονο Κύτταρο Αίματος (σύλλογος εθελοντών δοτών Καλαμάτας) και το Κέντρο εθελοντών δοτών μυελού των οστών του Πανεπιστημίου Πατρών, με συνδιοργανωτές τον Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας και τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας.

Με σύνθημα της διοργάνωσης: «Δώρισε την ευκαιρία για ζωή - Γίνε εθελοντής δότης μυελού των οστών και κάνε τη λευχαιμία παρελθόν. Η εθελοντική δωρεά μυελού των οστών δεν είναι φιλανθρωπία αλλά μια έμπρακτη έκφραση κοινωνικής αλληλεγγύης», περισσότεροι από 230 αθλητές-τριες συμμετείχαν στα 5000 δρόμου, 500, 1000 και 3000 μέτρα κολύμβησης και στήριξαν τους διοργανωτές.

Στην διοργάνωση βραβεύτηκε μια από τις κορυφαίες κολυμβήτριες που έχει αναδείξει η χώρα μας, η Μαριάννα Λυμπερτά η οποία έχει συμμετάσχει σε 4 Ολυμπιάδες, είναι η κάτοχος των περισσότερων Πανελλήνιων τίτλων στην κολύμβηση και αποσύρθηκε φέτος από την ενεργό δράση.

Μαζί της τιμήθηκαν επίσης οι πρωταθλητές Γιάννης Καρπουζλής, Μάρθα Μάτσα, οι πρώην κολυμβητές του ΝΟΚ Κώστας Κοντόπουλος και Δημήτρης Σταματίου, ο Βαγγέλης Αϊβαλιώτης, ο Χρήστος Ράπτης και η Σταυρούλα Σινάνου.

Ο αγώνας τέλεσε υπό την αιγίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων και γίνεται με την υποστήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου- Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας, του Δήμου Καλαμάτας και του συλλόγου ατόμων με εμπειρία καρκίνου Καλαμάτας «Ξαναρχί-ΖΩ».

Οι αγώνες διεξήχθησαν στην παραλία μπροστά στο Elite City Resort και το βράδυ της ίδιας ημέρας, στις εγκαταστάσεις του ΝΟΚ, έλαβε χώρα μουσική βραδιά και απηύθυναν χαιρετισμούς στο κοινό οι Ιωάννης Αδαμόπουλος (Δ/ντής Αιματολογικού Τμήματος Γ.Ν.Καλαμάτας), Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ.κ. Χρυσόστομος, Ελένη Αλειφέρη (Αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας) και Παναγιώτης Νίκας (Δήμαρχος Καλαμάτας).

Επίσης, ενημερωτική ομιλία για την δωρεά οργάνων απηύθυνε ο Πρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων Ανδρέας Καραμπίνης και για την δωρεά μυελού των οστών ο Δ/της Μονάδος Μεταμόσχευσης Πανεπιστημίου Πατρών, Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης.
Ας δούμε παρακάτω τους πρωτεύσαντες ανά κατηγορία και άθλημα:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Οι νικητές των 500 μέτρων
Στα 500 μέτρα, οι νικητές ανά κατηγορία ήταν οι Θανάσης Παπαμανωλόπουλος (Αγόρια έως 17 ετών), Εριέττα Παπαμανωλοπούλου (Γυναίκες 18-29 ετών), Νίκος Λιμπερτάς (Άνδρες 30-39 ετών), Παναγιώτα Τσατσάκη (Γυναίκες 30-39 ετών), Αποστολίνα Πετρέα (Κορίτσια έως 17 ετών), Μιχάλης Αντωνόπουλος (Άνδρες 40 ετών και άνω), Ευγενία Μαυροειδή (Γυναίκες 40 ετών και άνω) και Φώτης Δικαίος (Άνδρες 18-29 ετών),

Οι νικητές των 1000 μέτρων

Όσο για τα 1000 μέτρα, ο Βασίλης Τσάκαλης ήρθε πρώτος στην γενική κατάταξη και στην κατηγορία Αγόρια έως 17 ετών και η Όλγα Σκιαδοπούλου σε αυτήν των Κοριτσιών έως 17 ετών.
Ο Δημήτρης Αγγουράς ήταν πρώτος στην κατηγορία Άνδρες 18 έως 29 ετών, ο Χρήστος Χαραλαμπάκης στους Άνδρες άνω των 40 ετών και ο Ευάγγελος Λαγωνικάκος στην κατηγορία Άνδρες 30 έως 39 ετών.
Η Παναγιώτα Ορφανού ήρθε 1η στις Γυναίκες 30-39 ετών και η Σοφία Κονταξάκη στις Γυναίκες 40 ετών και άνω.

Οι νικητές των 3000 μέτρων

Οι …γενναίοι των αγώνων, που πραγματοποίησαν 6 στροφές! Ο Λάμπρος Γκουντουμής τερμάτισε 1ος στην γενική κατάταξη και στα αγόρια έως 17 ετών, ενώ ο Ηλίας Αθανασόπουλος πήρε την πρώτη θέση ανάμεσα στους Άνδρες 18-29 ετών.
Η Σταυρούλα Λουκαρέα βγήκε πρώτη στις γυναίκες και στα Κορίτσια έως 17 ετών, ενώ η Κατερίνα Κονταργύρη τερμάτισε στην 1η θέση στις Γυναίκες 30-39 ετών.
Ο Νίκος Τζοβάρας πήρε την πρώτη θέση στους Άνδρες 40 ετών και άνω και Λάμπρος Γκιούλος στους Άνδρες 30-39 ετών, την Σάσα Συλλαιδοπούλου να πρωτεύει στην κατηγορία Γυναίκες 40 ετών και άνω.

ΔΡΟΜΟΣ 5000 ΜΕΤΡΩΝ

Πρώτος στην γενική κατάταξη και στους άνδρες τερμάτισε ο Νίκος Πονηρέας, με τον Αριστόδημο Κεφαλά 2ο στις ίδιες κατηγορίες και τον Δημήτρη Ρούτση 3ο.
Όσο για τις γυναίκες, η Ελένη Εξερτζόγλου ήρθε 1η και ακολούθησαν οι Ευθυμία Αλέξη και Αλίκη Ταβουλάρη.

Παρακάτω σας επισυνάπτουμε τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων:

Κατηγορία Σπορ

Στις 12 Σεπτεμβρίου επιστρέφουν στο νερό οι κολυμβητές και πολίστες του ΝΟ Καλαμάτας!
Συγκεκριμένα, το απόγευμα της ίδιας ημέρας τα τμήματα Κολύμβησης (αγωνιστική, προαγωνιστική, ακαδημίες) και Υδατοσφαίρισης (αντρικό, ακαδημίες) θα πραγματοποιήσουν την πρώτη τους προπόνηση υπό τις οδηγίες των προπονητών τους.
Οι άνθρωποι του ΝΟΚ μέσω ανακοίνωσης απηύθυναν κάλεσμα στον κόσμο να «αγκαλιάσει» τον Υγρό Στίβο της πόλης μας με τα εξής λόγια:
«Οι έμπειροι προπονητές μας είναι έτοιμοι να βοηθήσουν όποιον θέλει να μάθει σωστό κολύμπι και γιατί όχι να γίνει και πρωταθλητής.
Βάλτε στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και φέτος την εγγραφή σας στο όμιλο μας.
Το κολυμβητικό τμήμα του ΝΟ Καλαμάτας εδώ και χρόνια χτίζει γερές φιλίες και γερά παιδιά. Το κολύμπι είναι το καλύτερο άθλημα για όλες τις ηλικίες. Μην σας φοβίζει ο χειμώνας, αν κανείς μπορεί να πει πως η Καλαμάτα έχει βαρύ χειμώνα. Με σωστά μέτρα μετά από την προπόνηση κάνεις δεν παθαίνει τίποτα».

Ας δούμε το πρόγραμμα της φετινής σεζόν:
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δευτέρα - Παρασκευή 14:30-17:00 και Σάββατο 8:00-10:00.
Δεύτερα-Τέταρτη-Παρασκευή 17:00-18:00 γυμναστική
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
GROUP1: 16:00-17:30 (παιδιά ηλικίας 8-10 χρονών -εκμάθηση 4 στυλ και συμμετοχή στους πρώτους τους αγώνες )
GROUP2: 17:00-19:00 (παιδιά ηλικίας 10-12 με αγωνιστική εμπειρία)
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ
ΤΜΗΜΑ 1: Επιλογή σε μια συγκεκριμένη ώρα από 16:00-19:00 (μικρά παιδιά με σωσίβιο ή όχι ,ηλικία από 4-6 χρονών)
ΤΜΗΜΑ 2: Επιλογή συγκεκριμένη ώρα από 16:00-19:00 (παιδιά χωρίς σωσίβιο και με μικρή εμπειρία, 5-8 χρονών)
ΤΜΗΜΑ 3: Δευτέρα - Παρασκευή 17:00-18:00 για παιδιά 6-10 χρονών με εμπειρία και σκοπό την επάνδρωση της προαγωνιστικής
ΤΜΗΜΑ 4: Δευτέρα –Παρασκευή, συγκεκριμένη επιλογή ώρας 16:00-19:00, παιδιά 8-18 χρονών που γνωρίζουν και τα 4 στυλ και ενδιαφέρονται να τα τελειοποιήσουν χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Για όσους επιθυμούν μπουρνούζι-τσάντα-μπλουζάκι-φόρμα και σκουφάκι με το λογότυπο της ομάδας, θα πρέπει να το δηλώσουν στην γραμματεία του ομίλου. Φυσικά τα παιδιά που συμμετέχουν σε αγώνες τα πιο πάνω είναι υποχρεωτικά .
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα-Παρασκευή ώρα 19:00 – 21:00 για αντρικό και ακαδημίες

Κατηγορία Σπορ

Δυσάρεστα μαντάτα έρχονται από την Ελληνική κολυμβητική ομάδα στο Ρίο, με θετικό δείγμα σε απαγορευμένη ουσία.
Λίγες μόλις ώρες πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων προέκυψε κρούσμα ντόπινγκ από Ελληνίδα κολυμβήτρια. Το πρώτο δείγμα είναι θετικό και αναμένεται η εξέταση του δεύτερου.

Για το θέμα ενημερώθηκε ο αρχηγός της ελληνικής αποστολής, Ισίδωρος Κούβελος, ο οποίος με την σειρά του  έδωσε εντολή στην αθλήτρια να μαζέψει τα πράγματα της και να επιστρέψει στην Αθήνα. Το δείγμα ήταν από έλεγχο του ΕΣΚΑΝ, πριν την αναχώρηση της αποστολής για Ρίο.
Το όνομα της αθλήτριας έχει κυκλοφορήσει αλλά για λόγους δεοντολογίας δεν γράφεται μέχρι την εξέταση του δεύτερου δείγματος και τις επίσημες ανακοινώσεις.

Η ανακοίνωση της ΕΟΕ

Με μια λιτή ανακοίνωση η ΕΟΕ, επιβεβαιώνει το «θετικό» δείγμα, χωρίς όμως να διευκρινίζει αν είναι για αθλητή ή αθλήτρια: «To αρχηγείο της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας στο Ρίο, ανακοινώνει την ύπαρξη θετικού πρώτου δείγματος σε μέλος της αποστολής, κατά τη διάρκεια ελέγχου ντόπινγκ που πραγματοποιήθηκε στις αρχές Ιουλίου στην Αθήνα. Η ΕΟΕ είχε ζητήσει τον έλεγχο όλων των Ελλήνων αθλητών που παίρνουν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το συγκεκριμένο μέλος έχει αποχωρήσει από το Ολυμπιακό Χωριό».

«Θετικό» και δείγμα αθλητή για τους παραολυμπιακούς

Όμως, οι έλεγχοι επί ελληνικού εδάφους έδωσαν και δεύτερο «θετικό» δείγμα κι αφορά μέλος της παραολυμπιακής ομάδας. Οι παραολυμπιακοί Αγώνες θα φιλοξενηθούν τον Σεπτέμβριο στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Κατηγορία Σπορ

Η Σταυρούλα Λουκαρέα είναι το next big think στον χώρο της Ελληνικής κολύμβησης, όπως δείχνει και στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων, παίδων/κορασίδων που διεξάγεται στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης.

Η 15χρονη καλαματιανή κολυμβήτρια μετά από καταπληκτική κούρσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 μ. ύπτιο κορασίδων με χρόνο 30.70 φέρνοντας για το ΝΟ Καλαμάτας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην διοργάνωση! Η καλή μέρα για την νεαρή κολυμβήτρια είχε φανεί από τον πρωϊνό προκριματικό από τον οποίο πήρε το εισιτήριο με τον καλύτερο χρόνο 30.78.

Η Λουκαρέα έφτασε στην μεγάλη διάκριση παρά την απογοήτευση που πήρε την Παρασκευή τερματίζοντας στην 8η θέση στα 200 ύπτιο με 2.25.73, χρόνος χειρότερος και από τον προκριματικό (2:25.38) απ΄ όπου πέρασε ως 3η.

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησε και η Βασιλική Μπάκα παρά την κούραση των συνεχών αγώνων και του ταξιδιού στην Τραπεζούντα για το Παγκόσμιο σχολικό όπου διέπρεψε.

Στις μάχες της με την Ηλιάνα Οικονόμου ήταν δεύτερη, τόσο στα 100 όσο και στα 50 μ. ελεύθερο.
Στο 100άρι ο χρόνος της Καλαματιανής πρωταθλήτριας ήταν 56.75 ενώ η νικήτρια κολύμβητρια του Ιωνικού σημείωσε με 55.73 ενώ στο 50άρι ελεύθερο η Οικονόμου σταμάτησε το χρονόμετρο στα 26.08 και η Μπάκα στα 26.23.

Σημαντική επιτυχία σημείωσε στην Θεσσαλονίκη και ο Βασίλης Τσάκαλης καταλαμβάνοντας την 4η θέση στα 50 μ. ελεύθερο παίδων με 24.54. Στα 100 ελεύθερο ήταν 7ος με 54.19. Ο Παπαμανωλόπουλος, τέλος, ήταν 14ος στα 50 πρόσθιο εφήβων με 32.05.

Κατηγορία Σπορ

Ξεπέρασαν τους εαυτούς τους οι μικροί κολυμβητές του Άργη Καλαμάτας που πήραν μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων – παγκορασίδων που ολοκληρώθηκε στον Βόλο.

Μετά την μεγάλη επιτυχία της Πηνελόπης Τηγανέα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 11-12 ετών στο Περιστέρι με δύο χρυσά κι ένα αργυρό μετάλλιο (400μ.ελ., 200μ. υπτ. και 200μ. ελ.), ήρθε η σειρά της Ευθυμίας Σταθοπούλου στον Βόλο να συντρίψει τα ατομικά της ρεκόρ και να τερματίσει 4η στον τελικό των 200μ.ελεύθερο παγκορασίδων Β’ με 2:16:98 και 7η στον τελικό των 400 με 4:51:45 (είχε προκριθεί το πρωί με την 6η επίδοση, 4:49:23). Την πρώτη μέρα των αγώνων, στα 200 μ. ύπτιο, έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και εκτός τελικού με 2:36:81.

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε και ο Ορέστης Βλάσσης που πέρασε στους τελικούς των 50μ. ύπτιο και 50μ. ελεύθερο. Στο ύπτιο, με 31:60 τερμάτισε 4ος στον τελικό, αλλά ακυρώθηκε για σφάλμα στην εκκίνηση, ενώ λίγα λεπτά μετά στον τελικό των 50μ.ελεύθερο τερμάτισε 7ος με 27:72 (27:58 στον πρωινό προκριματικό). Στα 100μ.ύπτιο με 1:11:33 έμεινε 12ος κι εκτός τελικού.

Ατομικά ρεκόρ στα 100 και 200μ.πεταλούδα πέτυχε ο Αναστάσης Αθανασουλάκης με 1:13:90 (19ος) και 2:37:69 (12ος), ενώ την πρώτη ημέρα στα 1500μ. ελεύθερο ήταν 17ος με 19:56:16.

Κατηγορία Σπορ
Σελίδα 1 από 6
Top