Μετά από κακή εμφάνιση η Εθνική Παίδων γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 75-57 στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά που διεξάγεται στην Γκουαδαλαχάρα της Ισπανίας.

Από την ομάδα του Μάνου Μανουσέλη, ξεχώρισαν οι Χατζηδάκης με 20 πόντους και Αλτίνης με 13 ενώ ο Γιώργος Μπαλής έμεινε στα χαμηλά.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 32-23, 57-37, 75-57

Ισπανία (Σορία): Κουέβας 5, Σόλα 5, Φερνάντεθ 3, Ντε Μπλας 7, Ουνάνουε, Σίγνες, Γκαρούμπα 8, Ταμάγιο 6, Αλοθέν 10, Παράδο 4, Πάρα 16, Ντίκε, Πραδίγια 11

Ελλάδα (Μανουσέλης): Μπαλής 2, Προίσκος 2, Ερμείδης, Αλτίνης 13, Γάργαλης 5, Τσουργιάννης 3, Αρσενόπουλος 4, Χατζηβέρογλου 4, Σανδραμάνης 2, Χατζηδάκης 20, Μπαζίνας 2, Ζευγαράς.

Κατηγορία Μπάσκετ

Η Εθνική Παίδων αναχώρησε σήμερα με προορισμό την Γκουαδαλαχάρα και την Ισπανία όπου θα λάβει μέρος σε διεθνές τουρνουά ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Ράντομ, Πολωνία, 12-20/8).

Στο τουρνουά θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ισπανία, τη Γαλλία και τη Γερμανία, με τον ομοσπονδιακό Προπονητή Μάνο Μανουσέλη να επιλέγει και τον Τριπολιτσιώτη γκαρντ των Δρομέων Τρίπολης Γιώργο Μπαλή.

Οι παίκτες που βρίσκονται στην αποστολή είναι οι

Κώστας Αλτίνης 2000 1.95 γκαρντ Άρης

Νίκος Αρσενόπουλος 2000 1.95 γκαρντ BAC

Βασίλης Γαργάλης 2000 2.04 φόργουορντ Πρωτέας

Δημήτρης Ερμείδης 2000 1.83 γκαρντ ΧΑΝΘ

Θωμάς Ζευγαράς 2001 2.05 σέντερ Ολυμπιακός

Περικλής Μπαζίνας 2000 1.97 φόργουορντ Απόλλων Π.

Γιώργος Μπαλής 2000 1.90 γκαρντ Τρίπολη

Αλέξανδρος Προίσκος 2000 2.00 φόργουορντ BAC

Χρυσόστομος Σανδραμάνης 2000 1.92 γκαρντ Προμηθέας

Άρης Τσουργιάννης 2000 2.03 φόργουορντ Δούκας

Γιάννης Χατζηβέρογλου 2000 2.00 φόργουορντ Ηλυσιακός

Μανώλης Χατζηδάκης 2000 2.07 σέντερ Ίκαρος Κ.

Το πρόγραμμα του τουρνουά

29/7

19.00 Γαλλία-Γερμανία

21.00 Ισπανία-Ελλάδα

 

30/7

19.00 Ελλάδα-Γαλλία

21.00 Ισπανία-Γερμανία

 

31/7

11.00 Ελλάδα-Γερμανία

13.00 Ισπανία-Γαλλία

Κατηγορία Μπάσκετ

Συνολικά 17 Έλληνες αθλητές και αθλήτριες του τραμπολίνο αναχώρησαν Δευτέρα (28/03) με προορισμό το Βαγιαδολίδ της Ισπανίας, όπου θα πραγματοποιηθεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών και αγοριών - κοριτσιών (13-17 ετών) από τις 31 Μαρτίου έως τις 3 Απριλίου.

Ανάμεσά τους και ο καλαματιανός πρωταθλητής του ΑΘΛΟΥ Καλαμάτας Απόστολος Κουταβάς που θα λάβει μέρος στη κατηγορία των ανδρών μαζί με τους Γιάννη Τοπτίδη, Μάριο Γράψα και Κώστα Γράψα ενώ στην κατηγορία γυναικών, μοναδική Ελληνίδα εκπρόσωπος θα είναι η Λίλα Κασάπογλου, η οποία θα κυνηγήσει τη διάκριση τέσσερις μήνες μετά την οριακή απώλεια της Ολυμπιακής πρόκρισης.

Αντίστοιχα, στην κατηγορία αγοριών θα αγωνιστούν οι Γιάννης Μπαλί, Βαγγέλης Μακρής, Δημήτρης Μακρής, Πέτρος Λέφας και στα κορίτσια οι Χριστίνα Τάτση, Δήμητρα - Ισαβέλλα Τόλη, Αντωνία Σακελλαρίδου, Δέσποινα Μενδρινού, στις οποίες πρέπει να προστεθούν και τέσσερις αθλήτριες του ακροβατικού διαδρόμου (Καλλιόπη Χρηστάκη, Βασιλική Βαβουράκη, Αναστασία Πλατανοπούλου, Ελισάβετ Βαλλέρα) που θα ταξιδέψουν στην Ισπανία με έξοδα των σωματείων τους.

Τους Έλληνες αθλητές θα συνοδεύσουν στην ισπανική πόλη οι προπονητές Κυριάκος Μαβιτζής, Βαρβάρα Βοϊβόδα, Χρύσα Γεωργουλάκη, Καλλιρόη Μανωλούκου, Απόστολος Σταυριανίδης και οι διεθνείς κριτές Δημοσθένης Χρυσοσπάθης, Θεόδωρος Μπανασάκης, Παρασκευή Ζαφειρίου.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βαγιαδολίδ θα πάρουν μέρος περισσότεροι από 550 αθλητές και αθλήτριες, από 29 χώρες. Οι ελληνικές συμμετοχές ανά κατηγορία και αγώνισμα:

ΑΝΔΡΕΣ Ατομικό τραμπολίνο: Απόστολος Κουταβάς, Γιάννης Τοπτίδης, Μάριος Γράψας, Κώστας Γράψας, Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Μάριος Γράψας / Κώστας Γράψας

ΓΥΝΑΙΚΕΣ Ατομικό τραμπολίνο: Λίλα Κασάπογλου ΑΓΟΡΙΑ Ατομικό τραμπολίνο: Γιάννης Μπαλί, Βαγγέλης Μακρής, Δημήτρης Μακρής, Πέτρος Λέφας, Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Βαγγέλης Μακρής / Δημήτρης Μακρής

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ατομικό τραμπολίνο: Χριστίνα Τάτση, Δήμητρα - Ισαβέλλα Τόλη, Αντωνία Σακελλαρίδου, Δέσποινα Μενδρινού, Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Χριστίνα Τάτση / Αντωνία Σακελλαρίδου, Ακροβατικός διάδρομος: Καλλιόπη Χρηστάκη, Βασιλική Βαβουράκη, Αναστασία Πλατανοπούλου, Ελισάβετ Βαλλέρα

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης, στα αγωνίσματα με ελληνικό ενδιαφέρον:

Πέμπτη 31 Μαρτίου

13:30 - 19:20: Προκριματικός ατομικού τραμπολίνο αγοριών & κοριτσιών

20:30 - 21:30: Τελικός ομαδικού τραμπολίνο αγοριών & κοριτσιών

 

Παρασκευή 1 Απριλίου

13:30 - 19:20: Προκριματικός ατομικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

13:30 - 19:20: Προκριματικός ακροβατικού διαδρόμου αγοριών & κοριτσιών

20:30 - 21:30: Τελικός ομαδικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

 

Σάββατο 2 Απριλίου

11:30 - 14:00: Προκριματικός συγχρονισμένου τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

14:00 - 15:30: Ημιτελικός ατομικού τραμπολίνο αγοριών & κοριτσιών

17:00 - 19:30: Προκριματικός συγχρονισμένου τραμπολίνο αγοριών & κοριτσιών

19:30 - 21:00: Ημιτελικός ατομικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

19:30 - 21:00: Τελικός ομαδικού ακροβατικού διαδρόμου αγοριών & κοριτσιών

 

Κυριακή 3 Απριλίου

11:30 - 12:00: Τελικός ακροβατικού διαδρόμου κοριτσιών

12:00 - 12:30: Τελικός συγχρονισμένου τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

13:30 - 14:00: Τελικός συγχρονισμένου τραμπολίνο αγοριών & κοριτσιών

17:00 - 17:30: Τελικός ατομικού τραμπολίνο αγοριών & κοριτσιών

19:00 - 19:30: Τελικός ατομικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

Κατηγορία Σπορ
Top