To «μεγάλο» παιχνίδι ανάμεσα στα δυο φαβορί για τον τίτλο και την άνοδο, Καλαμάτα 80 και Σπαρτιατικό, ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής το οποίο περιλαμβάνει τη διεξαγωγή των 3 εκ των 6 αναμετρήσεων.

Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα οι «Λύκοι», καθώς στη διάθεση του κ. Κορογώνα θα βρίσκονται και οι Κοντόπουλος, Αναγνωστόπουλος, αλλά το ίδιο ισχύει και για τους Σπαρτιάτες που αντιμετωπίζουν προβλήματα με βασικούς αθλητές, ειδικότερα από τη στιγμή την οποία ο Μπούσι θα αγωνιστεί.

Στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα, ο Ευκλής έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στη Πύλο ενώ για το «κλείσιμο» ο Ακάδημος θα υποδεχθεί τους αήττητους Δρομείς επιζητώντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του. Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των σημερινών παιχνιδιών…

 ΣΠΟΚ ΕΥΚΛΗΣ - ΝΟ ΠΥΛΟΥ ΤΕΝΤΑ

16:00 ΜΑΓΚΑΦΑΣ ΠΑΝ. DASHI ΛΑΖ.

 

ΑΟ ΚΑΛ/ΤΑ 1980 - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ

ΤΕΝΤΑ 18:00 ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ. ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ Σ.

 

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΤΕΝΤΑ 20:00 ΤΣΙΜΠΟΥΡΗΣ ΙΩΑΝ. DASHI ΛΑΖ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο τα πέντε, σε σύνολο έξι, παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη τιμητική τους.

Πιο συγκεκριμένα, η Καλαμάτα 80 νίκησε εύκολα, με 75-40, στη Πύλο την ομώνυμη ομάδα ενώ στο Αρκαδικό ντέρμπι οι Δρομείς «καθάρισαν» σχετικά εύκολα τον Απόλλωνα με 75-65. Στη Μεγαλόπολη ο Πελασγός επικράτησε με 60-47 του Ευκλή, χάριν στη καλή εμφάνιση του β μέρους και ο Ακάδημος ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κέρδισε τον Άτλα με 53-49.

Το πιο συγκλονιστικό όμως παιχνίδι ήταν αυτό που ολοκλήρωσε το σαββατιάτικο πρόγραμμα, με τη Μεσσήνη να νικά στη παράταση τη Θουρία με 72-64(κ.α. 61-61), εκμεταλλευόμενη τις «απώλειες» των γηπεδούχων που έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία. Αναλυτικότερα…

ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ 49-53

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ - ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 64-72 παρ(61-61 κ.α.)

ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡ. - ΣΔΥ ΤΡΙΠ. 65-75

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ 60-47

ΝΟ ΠΥΛΟΥ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 40-75

*Ακολουθούν αναλυτικά ρεπορτάζ από τα παιχνίδια

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ-ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ οι διαιτητές της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας της οποίας το κυρίως μενού «δίνεται» το Σάββατο 19 Νοεμβρίου με τη διεξαγωγή των πέντε σε σύνολο έξι αγώνων.

Αγωνιστική που περιλαμβάνει πολλά αμφίρροπα παιχνίδια αλλά και τοπικά ντέρμπι όπως το Σπαρτιατικός-ΑΕ Σπάρτης, Απόλλωνας Τρίπολης-Δρομείς και Άτλας-Ακάδημος. Αναλυτικά…

ΣΑΒΒΑΤΟ 19-11-2016

ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ

ΤΕΝΤΑ 18:00 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ι. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Π.

 

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ - ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ

ΤΕΝΤΑ 20:00 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ι. ΣΧΟΙΝΑΣ ΔΗΜ.

 

ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡ. - ΣΔΥ ΤΡΙΠ.

ΑΚΔ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 17:00 ΤΣΙΜΠΟΥΡΗΣ ΙΩΑΝ. ΔΟΥΒΡΗΣ ΓΕΩΡΓ.

 

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ

ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 20:00 ΝΑΣΤΟΣ ΛΑΜΠΡ. ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ.

 

ΝΟ ΠΥΛΟΥ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980

ΔΓ ΠΥΛΟΥ 18:00 ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ,ΜΠΑΚΕΤΕΑΣ Κ.

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 20-11-2016

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ

ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 18:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α, DASHI ΛΑΖ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Ανακοινώθηκαν από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ τα ονόματα των διαιτητών της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας το οποίο ξεκινά το Σαββατοκύριακο με πολλά αμφίρροπα παιχνίδια. Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων…

ΣΑΒΒΑΤΟ 12-11-2016

*ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ

ΤΕΝΤΑ 20:00 ΝΑΣΤΟΣ, ΣΧΟΙΝΑΣ

*ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ - ΝΟ ΠΥΛΟΥ

ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 17:30 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α, DASHI ΛΑΖ.

*ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ

ΑΚΔ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 20:00 ΡΙΖΟΣ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 13-11-2016

*ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ - ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΡ.

ΤΕΝΤΑ 17:30 ΔΟΥΒΡΗΣ, ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ

*ΑΟ ΚΑΛ/ΤΑ 1980 - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ

ΤΕΝΤΑ 19:30 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΑΚΕΤΕΑΣ Κ.

 *ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ

ΔΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 17:00 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΡΔΑΡΑΣ

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Παρουσία εκπροσώπων των 10 εκ των 12 ομάδων της Α κατηγορίας-απουσίαζαν Δρομείς και Σπαρτιατικός-πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη(14/9), στα γραφεία της Ένωσης, η σύσκεψη της επιτροπής πρωταθλήματος(Κουτραφούρης, Ηλιόπουλος,  Βακαλόπουλος, Βεργινάδης, Δαμουράς) με τα σωματεία της «μεγάλης» κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ όπου και συζητήθηκε η νέα σεζόν και η διαμόρφωση των κανόνων του πρωταθλήματος.

Χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές, σε σχέση με τη προηγούμενη χρονιά, θα γίνει το νέο πρωτάθλημα με τα σωματεία να αναλαμβάνουν εξολοκλήρου το οικονομικό «βάρος», δηλαδή διαιτησίες και οδοιπορικά.

Έγινε αναφορά στην ανάγκη εύρεσης λύσεων για τη βελτίωση του αγωνιστικού επιπέδου, τη μη ανάδειξη νεαρών ταλαντούχων παικτών και τη παρουσία διπλωματούχων προπονητών στις ομάδες, είτε καθηγητές φυσικής αγωγής με ειδικότητα μπάσκετ είτε προπονητές της Γραμματείας Αθλητισμού.

Τέλος, ανακοινώθηκε η πραγματοποίηση της συνέντευξης τύπου των προπονητών, για 2η σερί χρονιά, κίνηση η οποία έφερε πέρυσι θετικά αποτελέσματα αλλά και η διοργάνωση ενός φιλανθρωπικού αγώνα «All Star» στα τέλη του πρώτου γύρου με αθλητές από όλα τα σωματεία καθώς επίσης και η ολοκλήρωση του πρωταθλήματος το αργότερο στα μέσα Μαΐου.

Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι θα γίνουν τουλάχιστον δυο εμβόλιμες αγωνιστικές.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

H EKAΣΚΕΝΟΠ ανακοίνωσε τα ονόματα των διαιτητών της 19ης αγωνιστικής της Α κατηγορίας, που διεξάγεται σε τρεις δόσεις, Σάββατο, Κυριακή και Τετάρτη (το ματς ΓΣ Γαργαλιάνων- Απόλλωνα Τρίπολης), καθώς και του παιχνιδιού της 18ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Γύθειο και Ακάδημο, που θα γίνει επίσης τη Τετάρτη. Αναλυτικά…

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΤΕΝΤΑ 18:00 ΝΑΣΤΟΣ Λ. – ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ

ΑΚΑΔΗΜΟΣ – ΣΠΟΚ ΕΥΚΛΗΣ ΤΕΝΤΑ 20:00 ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ. – ΜΑΓΚΑΦΑΣ ΠΑΝ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΝΟ ΠΥΛΟΥ – ΛΑΚΩΝΑΣ ΑΓΟΝΓ ΔΣ ΠΥΛΟΥ 15:00 ΜΑΓΚΑΦΑΣ ΠΑΝ. – ΜΠΑΚΕΤΕΑΣ ΚΩΝ.

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ –ΑΤΛΑΣ ΑΚΔ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 20:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. – ΚΑΡΝΕΖΗΣ ΧΡ.

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ – ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 17:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. – ΔΟΥΒΡΗΣ Γ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΛΑΚΩΝΑΣ ΑΓΟΝΓ – ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΔΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 17:00 ΔΟΥΒΡΗΣ Γ. – ΚΑΡΔΑΡΑΣ ΠΑΝ.

ΓΣ ΓΑΡΓ/ΝΩΝ – ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΡΙΠ. ΔΓ ΓΑΡΓ/ΝΩΝ 19:30 ΝΑΣΤΟΣ ΛΑΜΠΡ. – ΡΙΖΟΣ ΠΕΤΡ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
Top