Κάτω από δύσκολες συνθήκες λόγω της αφόρητης ζέστης στο γήπεδο του Κορδία ξεκίνησαν τα δοκιμαστικά της Μαύρης Θύελλας. Το παρών έδωσαν, όπως αναφέραμε νωρίτερα στο σχετικό ρεπορτάζ, τριάντα παιδιά. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές (γενν. 2001-03) θα γυμναστούν υπο τις οδηγίες του Τάκη Δρούγα και το Σαββατοκύριακο. Δείτε το φωτορεπορτάζ από την προπόνηση



 

Κατηγορία Καλαμάτα

Μάχη πόντο-πόντο απέναντι στο μεγάλο φαβορί για τον τίτλο, Ολυμπιακό, έδωσε η ομάδα παίδων της Καλαμάτας ’80 αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 στον δεύτερο αγώνα της για το φάιναλ φορ του Πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Αιδηψό.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση της εικόνα του ματς καθώς η ομάδα της Γωγώς Σουρή πάλεψε στα ίσα με τους ερυθρόλευκους στα δυο από τα τρία σετ τα οποία κρίθηκαν σε ισάριθμες φάσεις στο τέλος.


Οι μικροί «λύκοι» παρουσιάστηκαν καλύτεροι σε σχέση με την πρεμιέρα και παρότι στο πρώτο σετ δεν κατάφεραν να φανούν τόσο ανταγωνιστικοί (ο Ολυμπιακός επικράτησε με 25-19), στα δυο επόμενα το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 25-23 τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο σετ.
Τα σετ: 19-25, 23-25, 23-25



Θυμίζουμε πως την αποστολή της Καλαμάτας ’80 στην Αιδηψό αποτελούν οι Φροίξος Κωτσάκης, Γρηγόρης Σκαρτσίλης, Δημήτρης Σκαρτσίλης, Χρήστος Βλάσσης, Δημήτρης Βραχάτης, Σπύρος Χανδρινός, Αρης Χανδρινός. Στέλιος Ξυνός, Προκόπης Πανόπουλος, Ανδρέας Κλημεντίδης, Κωνσταντίνος Κλημεντίδης, Στράτος Τζανετέας, Νέστορας Βλάσσης, Παναγιώτης Βλάσσης, Αλέξανδρος Μαργέλης.

*Στο δεύτερο ματς της Παρσκευής ο Πήγασος Πολίχνης διπλασίασε τις νίκες του νικώντας, στο ταϊ μπρέικ τον Αίαντα Ευόμσου, όπως έιχε κάνει χθες με την Καλαμάτα' 80. Μάλιστα το σκορ στο 5ο σετ ήταν το ίδιο (15-7). Έτσι η αυριανή αναμέτρηση του Ολυμπικαού με τον Πήγασο θα είναι ουσιαστικά ο τελικός με το νικητή να παίρνει το τρόπαιο. Η Καλαμάτα '80 θα παίξει για την 3η θέση με αντίπαλο τον Αίαντα.

 
Πέμπτη 12/5/2016
Καλαμάτα 80 - Πήγασος 2-3
Αίας Ευόσμου - Ολυμπιακός 1-3

Παρασκευή 13/5/2016

Ολυμπιακός - ΑΟ Καλαμάτα 80 3-0 (25-19, 25-23, 25-23)
ΑΠΣ Αίας - Πήγασος Πολίχνης  2-3 (19-25, 18-25, 29-27, 25-18, 7-15)

Σάββατο 14/5/2016
12.00 Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός
14.00 ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΠΣ Αίας



Στην Εθνική ο Κωτσάκης

Ο Φροίξος Κωτσάκης θα κάνει … στάση στο Βραχάτι κατά την επιστροφή της Καλαμάτας ’80 στην Μεσσηνία καθώς περιλαμβάνεται στις κλήσεις του Νίκου Ζαλμά για την Εθνική παίδων η οποία θα συγκεντρωθεί την Κυριακή το πρωί για προπόνηση.
Αναλυτικά οι κλήσεις του ομοσπονδιακού τεχνικού: Θεοφάνης Ρουσόπουλος (ΟΠΕ Χαλκίδας), Χρήστος Σουγιουλτζόγλου (ΑΓΟΓ Ευρυάλη), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός), Σπύρος Μπαρμπούνης (Ολυμπιακός), Πέτρος Μαγγανάς (Ολυμπιακός), Φροίξος Κωτσάκης (Καλαμάτα 80), Αλέξανδρος Ράπτης (ΑΕΠ Ολυμπιάς), Κωνσταντίνος Μακρυγιάννης (Ε.Α. Πατρών), Δημήτριος Νανόπουλος (ΑΓΣ Ο Άπις Ζευγολατιό), Ευάγγελος Γεωργίου (Παμβοχαϊκός).

Κατηγορία Βόλει

Aρχίζει, σε λίγη ώρα στο Κιάτο, η δράση στον Β΄ Όμιλο της ημιτελικής Φάσης του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, στον οποίο μετέχει η πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Καλαμάτα 80 που θα βρει στο δρόμο της τον πανίσχυρο Προμηθέα Πατρών (Ε.Σ.Κ.Α.Η), τη φιλόδοξη Δόξα Λευκάδας (Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε.) και τον διοργανωτή Άρατο Κιάτου (Ε.Σ.Κ.Α.Κ.)‎.

Μεγάλο φαβορί των αγώνων ο Προμηθέας Πατρών, που δείχνει ικανός να φτάσει μακριά ζητώντας ακόμη και θέση στο βάθρο, όντας μάλιστα ο πρώτος αντίπαλος των «λύκων» στο ματς που ξεκινά στις 7 μμ.

Ο προπονητής του καλαματιανού σωματείου Αλέξης Κορογώνας πήρε στο Κιάτο τους παρακάτω αθλητές: Κατσαρέα, Βουγιούκο, Πετρόπουλο, Μπουγά, Τασόπουλο, Πουλουπάτη, Καρούτα, Λαμπρινό, Κονταργύρη, Μπούσιο, Ευτυχιάκο και Πατικόπουλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων του ομίλου του Κιάτου:

ΣΗΜΕΡΑ 12/5 – 1η Αγωνιστική

ΑΟ ΑΡΑΤΟΣ ΚΙΑΤΟΥ - ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 17:00

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19:00

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/5 – 2η Αγωνιστική

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΑΟ ΑΡΑΤΟΣ ΚΙΑΤΟΥ 17:00

ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 19:00

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/5 – 3η Αγωνιστική

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 10:30

ΑΟ ΑΡΑΤΟΣ ΚΙΑΤΟΥ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 12:30

Η ομάδα που θα κατακτήσει τη πρώτη θέση θα πάρει το εισιτήριο για την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων (Final 6), που θα διεξαχθεί στα Τρίκαλα στο χρονικό διάστημα από 28 Ιουνίου έως 2 Ιουλίου 2016 και στην οποία έχουν ήδη προκριθεί ο Πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α. Α.Ο.Κ. Ακαδημία Αθηνών, ο Πρωταθλητής Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Πανιώνιος ΓΣΣ, ο Πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Θ. ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης, ο Πρωταθλητής Ε.Σ.ΚΑ.Α.ΜΑ.Θ. και νικητής του Α΄ Επαρχιακού Ομίλου ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης και ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Κ. και νικητής του Γ΄ Επαρχιακού Ομίλου Όμιλος Φιλάθλων Ηρακλείου (Ο.Φ.Η.).

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Το πρόγραμμα των παίδων της Καλαμάτα ’80, η οποία συμμετέχει στον Β΄ όμιλο της Β΄ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, ανακοινώθηκε από την ΕΟΚ.
Οι «λύκοι» κάνουν πρεμιέρα την Πέμπτη 12 Μαΐου και ώρα 7 το απόγευμα με τον Προμηθέα, στον αγώνα που θα διεξαχθεί στο 1ο γυμνάσιο Κιάτου, εκεί όπου θα γίνουν όλα τα ματς του ομίλου.
Ας δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα:
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κιάτο, 1ο Γυμνάσιο)
Πέμπτη 12 Μαΐου:
17.00 ΑΟ Άρατος Κιάτου-ΑΕ Δόξα Λευκάδας
19.00 ΑΟ Καλαμάτα 80-ΑΣΠ Προμηθέας
Παρασκευή 13 Μαΐου:
17.00 ΑΣΠ Προμηθέας-ΑΟ Άρατος Κιάτου
19.00 ΑΕ Δόξα Λευκάδας-ΑΟ Καλαμάτα 80
Σάββατο 14 Μαΐου:
11.00 ΑΟ Άρατος Κιάτου-ΑΟ Καλαμάτα 80
13.00 ΑΣΠ Προμηθέας-ΑΕ Δόξα Λευκάδας

Κατηγορία Μπάσκετ

Μετά τους διασυλλογικούς αγώνες Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β΄, σειρά παίρνουν αυτοί των Παίδων Κορασίδων οι οποίοι θα διεξαχθούν αύριο (09/04) στο ΔΑΚ Τρίπολης και διοργανώνοντας υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Ο Μεσσηνιακός θα μεταβεί στην Τρίπολη με 21 αθλητές, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στα κάτωθι αγωνίσματα:
ΠΑΙΔΕΣ
200μ./4x100μ. ΚΟΥΣΚΟΥΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2001
100μ./4x100μ. ΠΟΥΛΟΥΠΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2001
ΜΗΚΟΣ/4x100μ. ΚΑΤΣΟΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2000
100μ./4x100μ. ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2000
100μ./4x100μ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2000
1500μ. ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ/ΚΩΝ/ΝΟΣ 1999
1500μ. ΧΑΡΛΕΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2000
ΑΚΟΝΤΙΟ ΜΑΓΟΥΛΙΑΝΙΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 2001
200Μ-400Μ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΘΕΟΔΩΡΟ 1999
800Μ-1500Μ ΜΠΟΣΙΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1999
100Μ ΓΚΟΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2001
800Μ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2002
800Μ ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2002
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
ΜΗΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΡΙΝΙΩ 2001
200μ/4x400μ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 1999
100μ. ΤΡΙΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2001
200μ. ΣΟΥΛΕΪΜΕΖΗ ΝΙΚΗ 2002
1500μ. ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2001
1500μ./4x400μ. ΧΑΡΛΕΠΑ ΕΛΠΙΔΑ 1999
100μ./4x400μ. ΚΟΚΚΑΛΗ/ΚΑΛΛΙΜΑΝΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ 2000
800μ./4x400μ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 1999
200Μ.-400Μ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 2000
100M-200Μ ΜΑΛΛΙΟΥ ΜΑΡΙΑ 2000
200Μ-.ΜΗΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2001
100Μ.-4χ100 ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 2001
100Μ.-4χ100 ΜΑΝΙΑΤΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2001
200Μ.-400Μ ΜΑΡΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 2000
100Μ.-4χ100 ΧΕΛΙΔΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2001
ΜΗΚΟΣ ΧΑΝΔΡΙΝΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ 2002
100Μ.-4χ100 ΤΕΝΕΝΤΕ ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2002
1500Μ ΣΑΛΙΑΙ ΑΡΙΕΤΑ 2002
800μ. ΒΟΥΔΟΥΡΗ Ε. 1999
200Μ ΚΟΜΠΟΤΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 2002

 

Κατηγορία Σπορ

Πρεμιέρα με τον πρωταθλητή της ΕΣΚΑΗ (Προμηθέας, ίσως και οι Νέοι Εσπέρου) θα κάνουν οι Παίδες της Καλαμάτας ’80 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων.
Οι αγώνες του Β΄ ομίλου, όπου συμμετέχουν επίσης οι πρωταθλητές της ΕΣΚΑΚ και της ΕΣΚΑΒΔΕ, θα διεξαχθούν στις 4-8 Μαΐου σε άγνωστη μέχρι στιγμής τοποθεσία και την πρόκριση στα τελικά (3η φάση) θα πάρει η πρώτη κάθε ομίλου.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ Β΄ ΟΜΙΛΟΥ
1η αγωνιστική
ΕΣΚΑΚ – ΕΣΚΑΒΔΕ
ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 - ΕΣΚΑΗ
2η αγωνιστική
ΕΣΚΑΗ – ΕΣΚΑΚ
ΕΣΚΑΒΔΕ – ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80
3η αγωνιστική
ΕΣΚΑΚ – ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80
ΕΣΚΑΗ – ΕΣΚΑΒΔΕ

Κατηγορία Μπάσκετ
Σελίδα 1 από 2
Top