Με τον ισχυρό Έσπερο θα κοντραριστούν οι κορασίδες του Πελασγού, στην πρεμιέρα του Β΄ ομίλου της Β΄ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων.
Οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 12 Μαΐου και θα γίνουν στο κλειστό της Ερμιόνης.
Ας δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα:
Β’ Όμιλος (Ερμιόνη)
Πέμπτη 12 Μαϊου
17.00 ΚΟΜ Πελασγός-Έσπερος ΑΟΠΑ
19.00 ΦΙΜΠΑ Πήγασος-ΑΟ Ερμιονίδας
Παρασκευή 13 Μαϊου
16.00 ΑΟ Ερμιονίδας-ΚΟΜ Πελασγός
18.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-ΦΙΜΠΑ Πήγασος
Σάββατο 14 Μαϊου
10.00 ΚΟΜ Πελασγός-ΦΙΜΠΑ Πήγασος
12.00 ΑΟ Ερμιονίδας-Έσπερος ΑΟΠ

Κατηγορία Μπάσκετ

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές του Μεσσηνιακού στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πελοποννήσου που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο (10/04) στην Τρίπολη.
Το καλαματιανό σωματείο πήρε την πρώτη θέση στην γενική βαθμολογία ανάμεσα σε σωματεία από Αρκαδία, Λακωνία, Αργολίδα και Κορινθία, μονοπωλώντας το βάθρο στα περισσότερα αγωνίσματα!
Ας δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματά τους:
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
100Μ
ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 1η
ΤΕΝΕΝΤΕ ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2η
ΜΑΝΙΑΤΗ ΚΩΝ 7η
ΜΑΛΙΟΥ ΜΑΡΙΑ 8η
ΧΕΛΙΔΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 11η
ΤΡΙΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡ 12η
200Μ
ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝ 1η
ΜΑΡΚΑΚΗ ΜΑΡ 4η
ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣ 5η
ΣΟΥΛΕΙΜΈΖΗ ΝΙΚΗ 7η
400Μ
ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 1η
800 Μ
ΒΟΥΔΟΥΡΗ ΕΥΑΝ 4η
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡ 8η
1500 Μ
ΣΑΛΑΙ ΕΡΙΕΤΑ 1η
ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 3η
ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ
ΧΑΝΔΡΙΝΟΥ ΜΑΡΙΑ 1η
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝ 3η
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΡΙΝΙΩ
4χ100
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΓΣ (ΤΕΝΕΝΤΕ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ - ΜΑΡΚΑΚΗ – ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ) 1η
4Χ400
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΓΣ (ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ – ΚΟΚΑΛΗ - ΧΑΡΛΕΠΗ- ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ) 1η

ΠΑΙΔΕΣ
100Μ
ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΠΑΝΑΓ 2ος
ΠΟΥΛΟΥΠΑΤΗΣ ΓΕΩΡ 9ος
ΓΚΟΤΣΗΣ ΚΩΝ 11ος
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞ. 13ος
200 Μ
ΚΟΥΣΚΟΥΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ος
ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛ 2ος
400Μ
ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛ 1ος
800Μ
ΜΠΟΣΙΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1ος
ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝ 6ος
ΑΝΤΩΝΟΛΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 9ος
1500Μ
ΜΠΣΙΝΗΣ ΔΗΜΗΤ 2Ος
ΛΑΜΠΡΟΥ ΛΑΜΠΡΟΣ 3Ος
ΠΑΝΟΥΤΣΟΣ ΚΩΝ 4ος
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ
ΜΑΓΟΥΛΙΑΝΙΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 4ος
ΜΗΚΟΣ
ΚΑΤΣΟΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5ος
4Χ100
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΓΣ (Με ΠΑΝΤΑΖΗ – ΠΟΥΛΟΥΠΑΤΗ - ΚΑΤΣΟΥΡΟ- ΚΟΥΣΚΟΥΛΑ) 1ος

● Τα σωματεία που έλαβαν μέρος στους αγώνες και η βαθμολογία τους είναι τα εξής
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ Γ. Σ. 159
Γ Σ ΑΡΚΑΔΙΑΣ = 77
Α Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ = 71
ΑΠΟΕΛ ΜΟΛΑΩΝ = 59
ΑΡΓΟΛΙΔΑ 2000 = 53
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ = 37
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ = 32
Γ Σ ΣΚΑΛΑΣ = 30
Α Σ ΣΙΣΥΦΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ = 30
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΑΛ = 25
ΑΡΙΣΤΕΑΣ Γ Σ Φ = 23
ΛΥΚΑΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠ = 22
Σ.Δ.Υ, ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ = 20
Γ.Ε.ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ = 18
Α.Ο.ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΙΣ = 15
ΑΚΡΙΤΑΣ = 5

Κατηγορία Σπορ

Συνολικά 6 Μεσσήνιες αθλήτριες έχουν επιλεγεί από τον ομοσπονδιακό προπονητή Δημήτρη Φλώρο, για συγκεντρωτικές προπονήσεις προεθνικών ομάδων Κορασίδων που θα έχουν ως στόχο τη διαδικασία επιλογής των αθλητριών που θα συμμετάσχουν στο Δακλιμακιακό τουρνουά.
Στην αυριανή (03/04, 13:00 – 16:00) προπόνηση των σωματείων της Πελοποννήσου, που θα γίνει στο Ξυλόκαστρο θα συμμετάσχουν οι Ιωάννα Μπουζέα, Εβελίνα Καρακίκλα, Χριστίνα Ιωαννίδη, Σοφία Κουράκου ( Α.Ο. Ακρίτας ), Θεοδώρα Μπότη, και Γαρυφαλλιά Αραπάκη ( Ν.Ο.Κ. Ποσειδών).
Μαζί με τις «δικές μας» αθλήτριες, θα συμμετάσχουν επίσης:
Ελένη Παγωμένου, Μαρία – Κων/να Σπηλιοπούλου, Ξένια Μίγδου (Παναχαϊκή Γ.Ε.), Άννα Μαυροειδή (ΑΕΠ Ολυμπιάς), Βασιλική Παυλοπούλου, Ανθέλεια Γκοτζιά (Α.Ο. Αίολος ), Αντιόπη Γκρίλλα ( Α.Σ. Κόροιβος ), Αίγλη-Αιμιλία Τούφα, Ιωάννα Φλέσσα (ΠΑΣ Ναυπάκτου), Αγγελική Παπαλεξάτου, Πολυξένη Αλεξανδρίδη, Ελένη Θεοδωσοπούλου ( Α.Σ. Απόλλων ), Δήμητρα Μητρούλια, Μυρτώ Αποστολοπούλου ( Ε.Α.Πατρών ), Κυριακή Μούχα, Αλεξάνδρα Μούχα ( Α.Γ.Σ.Π. Θησέας ), Έλενα Κουντραφούρη ( Ερυθρός Αστέρας ), Μαριέτα Κατσαρού Laver ( Φ.Ο.Ν. Ομόνοια), Σταματίνα Δριβάκου, Μαριαλένα Πλειώτα ( Σπαρτιατικός Γ.Σ. ), Ιωάννα Πατρινέλη ( Σ.Ε.Φ. Αρκαδικός )
Στην προπόνηση θα συμμετάσχουν και όσες αθλήτριες των Σωματείων Αργολίδος-Κορινθίας επιλεγούν από την προπόνηση του Σαββάτου 2/4/2016.

Κατηγορία Βόλει

Τον Έσπερο θα βρει μπροστά της η πρωταθλήτρια ομάδα ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στην πρεμιέρα του Β΄ ομίλου του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.
Στον ίδιο όμιλο, του οποίου οι αγώνες θα γίνουν από τις 6 έως τις 8 Μαΐου στην Ερμιόνη, συμμετέχουν οι ΑΟ Ερμιόνης και ο πρωταθλητής της ΕΣΚΑΒΔΕ και η ομάδα που θα κατακτήσει την 1η θέση περνά στους τελικούς.
Υπενθυμίζουμε πως η πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ θα αναδειχθεί από τον τελικό ανάμεσα στον Πελασγό και τον Αρκαδικό.
1η αγωνιστική
ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ
ΕΣΚΑΒΔΕ – ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ
2η αγωνιστική
ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ – ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ - ΕΣΚΑΒΔΕ
3η αγωνιστική
ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ – ΕΣΚΑΒΔΕ
ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ

Κατηγορία Μπάσκετ

Αύριο Παρασκευή 1 Απριλίου θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Εφήβων (Καλαμάτα ’80 ή Αρκαδικός), Παίδων (Καλαμάτα ’80), Νεανίδων (Άμιλλα) και Κορασίδων (Αρκαδικός ή Πελασγός).
Η κλήρωση της 2ης φάσης των αγώνων του Α΄ Ομίλου θα γίνει στα γραφεία της ΕΟΚ στη Θεσσαλονίκη (Λυδίας 1 και Παπαναστασίου) και ώρα 12.00.
Η κλήρωση της 2ης φάσης των αγώνων των Ομίλων Β΄ και Γ΄ θα γίνει στα γραφεία της ΕΟΚ στο Μαρούσι και ώρα 12.00.
Θα επακολουθήσει η κλήρωση των αγώνων της 3ης φάσης (τελικοί).

Κατηγορία Μπάσκετ

Δεύτερη αγωνιστική για την Β΄ φάση Παίδων, με την διεξαγωγή 3ών αγώνων σε Καλαμάτα, Τρίπολη και Πύλο αλλά και 5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Κορασίδων συμπεριλαμβάνονται στο μενού των υποδομών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Στους Παίδες το ματς των δυο πρωτοπόρων ωστόσο θα διεξαχθεί την Τετάρτη και συγκεκριμένα ανάμεσα σε Πύλο και Καλαμάτα ΄80.
Αναλυτικότερα:

Β΄ ΦΑΣΗ ΠΑΙΔΩΝ
Κυριακή 20/12
ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ – ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ ΒΦ ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΝΤΑ 19:30 ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ. – ΠΑΝΑΓΑΚΗΣ ΘΕΟΔ. ΣΜΥΡΛΗ ΑΛΕΞ. – ΜΑΛΑΜΑ ΣΤΑΥΡ.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΑΕ Ο ΑΙΑΝΤΑΣ ΒΦ ΠΑΙΔΩΝ ΑΚΔ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 16:00 ΚΑΡΜΟΙΡΗΣ ΕΛΕΥΘ. – ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ. ΠΑΠΑΧ/ΜΠΟΥΣ Ι. – ΚΑΡΝΕΖΗΣ ΕΥΘ.
Τετάρτη 23/12
ΝΟ ΠΥΛΟΥ – ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980. Β.Φ. ΠΑΙΔΩΝ ΔΣ ΠΥΛΟΥ 18:00 ΝΑΣΤΟΣ ΛΑΜΠΡ. – ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓ/ΛΟΥ – ΤΣΕΚΑΣ ΕΥΣΤ.

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Σάββατο 19/12
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ – ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 15:30 ΚΑΡΝΕΖΗΣ ΧΡ. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ Δ – ΣΤΑΣΙΝΟΥ ΧΡ. – ΚΑΡΜΠΑΛΙΩΤΗ Π.
ΑΣ ΛΑΚΩΝ. ΚΡΟΝΟΣ – ΓΕ ΑΜΙΛΛΑ 2000 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 17:00 DASHI ΛΑΖ. ΚΩΣΤΙΑΝΗ ΕΛ. – ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Μ.
Κυριακή 20/12
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ – ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΔΓ ΓΑΡΓ/ΝΩΝ 13:30 ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓ/ΛΟΥ – ΖΕΡΜΠΙΝΟΣ Κ.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΟ ΚΡΟΚΕΩΝ ΑΚΔ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 14:00 ΚΑΡΜΟΙΡΗΣ ΕΛΕΥΘ. - ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ. ΠΑΠΑΧ/ΜΠΟΥΣ Ι. – ΚΑΡΝΕΖΗΣ ΕΥΘ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
Top