Mετά τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας μονάχα Καλαμάτα 80 και Δρομείς παραμένουν αήττητοι. Ας δούμε πως «κύλησαν» τα παιχνίδια-έχετε διαβάσει αναλυτικό ρεπορτάζ από τα πέντε εξ αυτών και ακολουθεί και ο αγώνας της Μεσσήνης- και πως διαμορφώνεται η βαθμολογία…

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ - ΝΟ ΠΥΛΟΥ  63-49

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ  76-59

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ - ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ  47-41

ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ - ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ 64-42

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ  47-50

ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡ. - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ  57-72

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 1. ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 3 3 - - 226 - 148 6

- ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 3 3 - - 186 - 157 6

3. ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ 3 2 1 - 189 - 164 5

- ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ 3 2 1 - 181 - 179 5

- ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 3 2 1 - 192 - 170 5

- ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ 3 2 1 - 166 - 151 5

- ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ 3 2 1 - 133 - 158 5

8. ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ 3 1 2 - 146 - 152 4

- ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ 3 1 2 - 133 - 140 4

10. ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡ. 3 - 3 - 164 - 203 3

- ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ 3 - 3 - 136 - 178 3

- ΝΟ ΠΥΛΟΥ 3 - 3 - 140 - 192 3

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Έντονη παρουσία θα έχει ο Σύνδεσμος Διαιτητών Κεντρικής και Νότιας Πελοποννήσου σε παιχνίδια εθνικών κατηγοριών, το προσεχές Σαββατοκύριακο. Το μενού έχει Α1, Α2, Β και Γ εθνική κατηγορία για διαιτητές του συνδέσμου και πιο συγκεκριμένα…

1)Ο Αντώνης Αναστόπουλος θα σφυρίξει, ως τρίτος, στο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών Προμηθέας Π.-Τρίκαλα που διεξάγεται το Σάββατο 26 Νοεμβρίου στο ΔΑΚ Τόφαλος.

2)Ο Γιάννης Κυριακόπουλος θα σφυρίξει, ως τρίτος, στο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών Εθνικός-Αίολος Αστακού που διεξάγεται το Σάββατο 26 Νοεμβρίου στο γήπεδο του Εσπέρου.

3)Ο Πέτρος Ρίζος θα σφυρίξει, ως πρώτος, στο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής Ανδρών Κορωπί-Εργοτέλης που διεξάγεται τη Κυριακή στο ΚΓ «Γ. Παπασιδέρης».

4)Οι Λάμπρος Νάστος και Γιάννης Τσιμπούρης θα διευθύνουν το Αχαγιά-Πορφύρας για την 8η αγωνιστική της Γ Εθνικής κατηγορίας που διεξάγεται τη Κυριακή στην Αχαγιά.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το πρόγραμμα των αγώνων της β φάσης του πρωταθλήματος Παίδων στο οποίο θα λάβουν μέρος οι έξι ομάδες που προκρίθηκαν μετά την ολοκλήρωση της Α φάσης. Αναλυτικά…

1η Αγωνιστική

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΤΡΙΤΗ 06-12-2016 ΤΕΝΤΑ 19:00

ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 03-12-2016 ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 19:00

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 04-12-2016 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 16:00

 

2η Αγωνιστική

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΣΑΒΒΑΤΟ 10-12-2016 ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 20:00

ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ - ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 17-12-2016 ΔΓ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 17:00

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 18-12-2016 ΔΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 15:00

 

3η Αγωνιστική

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ ΠΕΜΠΤΗ 22-12-2016 ΤΕΝΤΑ 14:00

ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ ΠΕΜΠΤΗ 22-12-2016 ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 18:00

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΠΕΜΠΤΗ 22-12-2016 ΤΕΝΤΑ 16:00

 

4η Αγωνιστική

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΤΕΤΑΡΤΗ 28-12-2016 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 17:00

ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΠΕΜΠΤΗ 29-12-2016 ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 17:00

ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 28-12-2016 ΔΓ ΚΥΠΑΡ/ΣΙΑΣ 18:00

 

5η Αγωνιστική

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ ΠΕΜΠΤΗ 05-01-2017 ΤΕΝΤΑ 14:00

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ ΠΕΜΠΤΗ 05-01-2017 ΤΕΝΤΑ 12:00

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ ΠΕΜΠΤΗ 05-01-2017 ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 19:00

 

6η Αγωνιστική

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΤΡΙΤΗ 17-01-2017 ΤΕΝΤΑ 20:30

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ ΚΥΡΙΑΚΗ 15-01-2017 ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 20:00

ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 08-01-2017 ΔΓ ΚΥΠΑΡ/ΣΙΑΣ 17:30

 

7η Αγωνιστική

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 21-01-2017 ΔΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 16:00

ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ - ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 22-01-2017 ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 17:00

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 22-01-2017 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 14:00

 

8η Αγωνιστική

ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΚΥΡΙΑΚΗ 29-01-2017 ΔΓ ΚΥΠΑΡ/ΣΙΑΣ 18:00

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 04-02-2017 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 20:00

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 05-02-2017 ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 20:00

 

9η Αγωνιστική

ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 19-02-2017 ΤΕΝΤΑ 19:00

ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ - ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ ΚΥΡΙΑΚΗ 19-02-2017 ΤΕΝΤΑ 17:00

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ - ΑΣ ΤΡΙΦΥΙΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 12-02-2017 ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 20:00

 

10η Αγωνιστική

ΑΟ ΜΟΝΕΜΒ ΚΑΣΤΡΟ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 ΚΥΡΙΑΚΗ 26-02-2017 ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 16:00

ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ - ΑΠΣ ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 26-02-2017 ΔΓ ΚΥΠΑΡ/ΣΙΑΣ 18:00

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 26-02-2017 ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 19:00

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και με τα φαβορί να φθάνουν εύκολα ή δύσκολα στη νίκη.

Στο τοπικό ντέρμπι ο ΑΟ Θουρίας επικράτησε αγχωτικά του Ακάδημου με 41-33, στη Σπάρτη η τοπική ΑΕΣ νίκησε πολύ δύσκολα το ΝΟ Πύλου με 54-51 ενώ στη Τρίπολη οι πάντα υπολογίσιμοι Δρομείς έκαμψαν την αντίσταση του Άτλαντα με 61-46.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Στα πλαίσια λειτουργίας του Αναπτυξιακού Προγράμματος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017, θα διεξαχθεί προπόνηση επιλογής Κορασίδων, για την μικτή ομάδα της πόλης Καλαμάτας και ευρύτερης περιοχής Ν. Μεσσηνίας, τη Πέμπτη 10/11/2016, ώρα 20:30– 22:00, στο Κ.Δ.Γ. Τέντα Καλαμάτας (Βοηθητικό), υπό την επίβλεψη του Προπονητή της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, κ. Μπακογιάννη Μιχάλη.

Στην προπόνηση θα συμμετέχουν αθλήτριες γεννημένες τα έτη 2002-2003-2004 και οι οποίες θα επιλεγούν από τους Προπονητές του Σωματείου τους. - Η μετακίνηση των αθλητριών θα γίνει με ευθύνη του Σωματείου τους.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας(7/11) στο Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Τρίπολης η καθιερωμένη, τη τελευταία τριετία, συνέντευξη των προπονητών της «μεγάλης» κατηγορίας του Ενωσιακού μπάσκετ η οποία συνδυάστηκε με τη παρουσία του πρώην ομοσπονδιακού προπονητή και νυν υπευθύνου σχεδιασμού των ακαδημιών του Ολυμπιακού, Νίκου Κεραμέα και του αντιπροέδρου του ΣΕΠΚ και παλαιού προπονητή του Ποσειδώνα αλλά και των «μικρών» εθνικών ομάδων Γιάννη Χρυσανθόπουλου.

Την εκδήλωση «άνοιξε» ο αντιπρόεδρος της Ένωσης Σταύρος Κουκάκης και ακολούθησαν χαιρετισμοί του μέλους του ΔΣ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Μιχάλη Βακαλόπουλου και του κ. Χρυσανθόπουλου καθώς και η ομιλία του κεντρικού ομιλητή Νίκου Κεραμέα.

Το «κυρίως μενού» είχε τις τοποθετήσεις των εκπροσώπων των σωματείων-δεν είχε εκπροσώπηση ο Άτλαντας Καλαμάτας ενώ ο Δημήτρης Αβδάλας «κάλυψε το κενό» του κλινήρη Αλέξη Κορογώνα-και συγκεκριμένα των Ηλία Μπαλή(Δρομείς), Στέφανου Χίου(ΑΕ Σπάρτης), Γιώργου Τσατσουλή(Πελασγού Μεγαλόπολης), Ηλία Στακιά(Ευκλής), Νίκου Μπαλόπουλου(ΑΟ Θουρίας), Κώστα Αρβανίτη(ΝΟ Πύλου), Μιχάλη Μπακογιάννη(ΓΣ Μεσσήνης), Μιχάλη Βερβαινιώτη(Σπαρτιατικός), Φώτη Τσόπελα(Ακάδημος), Χρήστου Γεννιά(Απόλλων Τρίπολης) που έχρισαν ως βασικά φαβορί Σπαρτιατικό και Καλαμάτα 80 κάνοντας αναφορά στα μεγάλα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζουν τα σωματεία.

Στο κλείσιμο της εκδήλωσης η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ τίμησε τους δυο «καλεσμένους», για τη προσφορά τους στο άθλημα, καθώς και τους Θόδωρο Τσουκαλά και Παύλο Νώντα για τη συμμετοχή τους στο κορυφαίο πρωτάθλημα της χώρας.

Δυστυχώς, η «συμμετοχή» της τοπικής μπασκετικής «κοινότητας» ήταν εξαιρετικά μικρή ενώ και σε επίπεδο διοργάνωσης τα πράγματα δεν θύμισαν τις δυο προηγούμενες εκδηλώσεις.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ ακολουθεί.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
Σελίδα 1 από 8
Top