Πρώτη νίκη για τον νεοφώτιστο στην Β΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ΓΣ Χώρας, που επικράτησε με 67-57 του Πήγασου Μάνης για την 2η αγωνιστική.
Το σύνολο του Ηλία Τσερπέ στηρίχθηκε στην επιθετική του πολυφωνία για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, έχοντας «διψήφιους» τους Ηλιόπουλο, Χαραλαμπόπουλο, Ποδοχωρίτη και Αθανασόπουλο που σκόραραν τους 61 (!) από τους 67 πόντους της ομάδας!
Από την άλλη ο Πήγασος στηρίχθηκε στους Ξυδέα και Μέρη, με τους Δημητρόπουλο-Κύβελο να ακολουθούν αλλά δεν ήταν αρκετό απέναντι στην τετράδα «φωτιά» της Χώρας, η οποία ήλεγχε το ματς από το ξεκίνημα, είδε τον Πήγασο να μειώνει στον πόντο στην 2η περίοδο όμως δεν πτοήθηκε.
Μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνος.
10λεπτα: 17-7, 30-31, 44-39, 67-57
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Βούλγαρης
ΓΣ ΧΩΡΑΣ (Τσερπές): Ηλιόπουλος 19 (2), Δημητρακόπουλος, Βαγενάς, Χαραλαμπόπουλος 13, Ποδοχωρίτης 15 (1), Γ. Ρούτσης 4 (1), Β. Ρούτσης, Χριστοφιλόπουλος, Δαυίδ 2, Τσιμικλής Δημόπουλος, Αθανασόπουλος 14
ΠΗΓΑΣΟΣ: Βωβός 3 (1), Φούντας 1, Δημητρόπουλος 10 (2), Λάπατας 7 (1), Μπαρμπετσέας 2, Ξυδέας 12, Μέρης 13 (2), Θεοδωρακέας, Κυβέλος 9, Πουλημενέας

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

«Δυο στα δυο» για την φιλόδοξη και ισχυρή φετινή Αναγέννηση, που επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι του 1ου ομίλου με σκορ 63-48 του ΠΑΟΚ Καλαμάτας και φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Αντώνη Κούτρη να έχει σταθερά τα ηνία στο σκορ, ωστόσο η ηγετική εμφάνιση του Κώστα Παυλόπουλου, που πέτυχε συνολικά 34 πόντους με 4 τρίποντα, άνοιξε την ψαλίδα στην επανάληψη και χάρισε σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.
Από την άλλη πλευρά, οι «μελανόλευκοι» που επίσης ξεκίνησαν τη σεζόν με υψηλούς στόχους, μετρούν δυο συνεχόμενες ήττες και καλούνται να κάνουν στην συνέχεια την υπέρβαση.
ΠΑΟΚ 48
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 63
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Θωμόπουλος
10λεπτα: 15-16, 24-30, 34-44, 48-63
ΠΑΟΚ (Αλειφέρης): Γερμανός, Μαγκαφάς, Κούσουλας 7, Μποσίνης 3 (1), Χριστακάκος, Ρεσβάνης 2, Χριστοφορίδης 5 (1), Λαζαρακόπουλος 6, Ζεμπίλας, Αναστασόπουλος 19 (2), Νικολόπουλος 6, Κονδυλόπουλος
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Κούτρης): Αθανασόπουλος, Κουτίβας 5 (1), Ηλιόπουλος, Μανιατάκος 3, Πρίφτης 5 (1), Κορκολιάκος, Σιδέρης 9, Πανταζής, Μυλωνάς, Παυλόπουλος 34 (4), Ψώνης 4, Σαραντόπουλος 3

Φωτό: www.fonimess.blogspot.gr

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Πλούσιο μπασκετικό πρόγραμμα περιλαμβάνεται την ερχόμενη Κυριακή σε Β΄ και Γ΄ Ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Στην Β΄ φάση της Β΄ Ανδρών διεξάγονται αγώνες κρίσιμοι για την άνοδο στην Α΄ κατηγορία, ενώ στην Γ΄ Ανδρών (όλα τα ματς την Κυριακή) οι δυο όμιλοι μπαίνουν αμφότεροι στην «μάχη» με 5 αναμετρήσεις.
Ας δούμε το πρόγραμμα των δυο κατηγοριών:

Β΄ ΑΝΔΡΩΝ (Β΄ ΦΑΣΗ) – 3η αγωνιστική
Κυριακή 8 Μαΐου
ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ – ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΤΕΝΤΑ 20:00 ΚΑΡΔΑΡΑΣ ΠΑΝ. – ΣΧΟΙΝΑΣ ΔΗΜ. ΠΕΤΡΟΥΛΙΑ ΣΩΤ. – ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Κ. – ΜΑΛΑΜΑ ΣΤ.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ – ΑΣ ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ ΔΓ ΣΠΑΡΤΗΣ 18:00 ΔΟΥΒΡΗΣ ΓΕΩΡΓ. – ΚΑΡΝΕΖΗΣ ΧΡ. ΚΩΣΤΙΑΝΗ ΕΛ. – ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ Θ. – ΣΟΦΟΥ ΕΥΗ

Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ (1ος ΟΜΙΛΟΣ) – 5η αγωνιστική
Κυριακή 6 Μαΐου
ΑΠΣ ΠΡΩΤΕΑΣ – ΓΣ ΧΩΡΑΣ ΤΕΝΤΑ 18:00 ΚΑΡΔΑΡΑΣ ΠΑΝ. – ΣΧΟΙΝΑΣ ΔΗΜ. ΜΑΛΑΜΑ ΣΤ. – ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Κ.
ΑΠΣ ΕΡΑΝΗ ΦΙΛ/ΤΡΩΝ – ΣΑΚ ΔΑΪΚΛΗΣ ΔΣ ΓΑΡΓ/ΝΩΝ 16:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤ. – ΠΑΝΑΓΑΚΗΣ Θ. ΤΣΕΤΣΕΝΕΚΟΣ Μ. – ΠΑΠΑΓΕΩΡΓ/ΛΟΥ
ΚΟΡΩΝΗ 90 ΑΕ – ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ ΔΣ ΠΥΛΟΥ 19:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤ. – ΠΑΝΑΓΑΚΗΣ ΘΕΟΔ. ΤΣΕΤΣΕΝΕΚΟΣ Μ. – ΠΑΠΑΓΕΩΡΓ/ΛΟΥ

Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ) – 6η αγωνιστική
Κυριακή 6 Μαΐου
ΟΦ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡ. – ΑΟ ΚΡΟΚΕΩΝ ΔΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 18:30 ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΣΩΤ. – ΜΠΑΚΕΤΕΑ ΜΑΡΙΑ ΣΜΥΡΛΗ ΑΛΕΞ. – ΚΟΡΔΩΝΟΥΡΗΣ Κ.
ΑΣ Ο ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ – ΑΠΣ ΛΥΚΟΙ ΣΠΑΡΤΗΣ ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 18:00 DASHI ΛΑΖ. – ΤΣΟΥΒΑΛΗΣ ΓΕΩΡΓ. ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΥ Μ. – ΠΟΡΦΥΡΗ ΔΕΣΠ.

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Επιβεβαιώνοντας πως ήταν φαβορί, η ομάδα της Θουρίας νίκησε με 66-36 τον Φιλαθλητικό και πέτυχε την 2η της νίκη σε ισάριθμα μας στην Β΄ φάση της Β΄ τοπικής, κάνοντας ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα προς την επιστροφή της στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ενώ παρέμεινε αήττητη σε όλη τη φετινή χρονιά στην κατηγορία!
Η γηπεδούχος ομάδα δυσκολεύτηκε μόνο στο 1ο δεκάλεπτο όπου είχε επιθετικά προβλήματα, όμως βελτιώθηκε στην 2η περίοδο και άνοιξε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, την οποία και διεύρυνε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.
ΘΟΥΡΙΑ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 66-36
10λεπτα: 10-13, 33-17, 44-21, 66-36
Διαιτητές: Μαγκαφάς – Μπακετέα
ΘΟΥΡΙΑ (Μπαλόπουλος): Σπυρόπουλος 4, Σαχλάς 5 (1), Γκουμένι, Μπαλόπουλος 5 (1), Φρόνιμος 15 (3), Τσαβλής 4, Μαξιλάρας 2, Παλαμίδης 9 (2), Σακκάς 2, Λιανός 11, Παυλής 9, Στασινόπουλος
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Κουσούλης): Δαραβίγκας, Μπουζούκας 7 (2), Νικιάς 9 (1), Λαμπρινός, Κασσάκος 6 (2), Μπουλούγαρης, Γεωργούτσος, Νικολακάκος 6, Κατσαμπής, Μπουγάδης 1, Κανελλόπουλος 5, Ξανθάκος 2

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Την Κυριακή θα διεξαχθούν οι δυο αγώνες της Β΄ φάσης της Β΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Η Ένωση ανακοίνωσε τις «σφυρίχτρες» που θα διευθύνουν τις δυο αναμετρήσεις, αλλά και αυτές της Γ΄ Ανδρών.

Β΄ ΦΑΣΗ ΑΝΔΡΩΝ
Κυριακή 17 Απριλίου
ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΓΣ Β.Φ. ΤΕΝΤΑ 16:00 ΜΑΓΚΑΦΑΣ ΠΑΝ. – ΜΠΑΚΕΤΕΑ ΜΑΡΙΑ ΠΕΤΡΟΥΛΙΑ ΣΩΤ. – ΖΕΡΜΠΙΝΟΣ Κ. – ΜΑΛΑΜΑ ΣΤ. ΜΑΚΑΡΟΥΝΗΣ ΑΘ.
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ – ΑΣ ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ ΒΦ ΔΣ ΜΕΓΑΛ/ΛΗΣ 15:30 ΚΑΡΔΑΡΑΣ ΠΑΝ. – ΚΑΡΜΟΙΡΗΣ ΕΛΕΥΘ. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ – ΚΑΡΜΠΑΛΙΩΤΗ – ΣΙΟΥΜΑΛΑ ΝΕΦ.

Γ΄ ΑΝΔΡΩΝ
Σάββατο 16 Απριλίου
ΣΑΚ ΔΑΙΚΛΗΣ – ΓΣ ΧΩΡΑΣ ΤΕΝΤΑ 20:00 ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. – ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ. ΤΣΕΤΣΕΝΕΚΟΣ Μ. – ΣΜΥΡΛΗ ΑΛΕΞ. – ΜΑΛΑΜΑ ΣΤ.
Κυριακή 17 Απριλίου
ΟΦ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡ. – ΑΠΣ ΛΥΚΟΙ ΣΠΑΡΤΗΣ ΤΕΝΤΑ 20:00 ΜΑΓΚΑΦΑΣ ΠΑΝ. – ΚΑΡΑΜΠΑΓΙΑΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓ/ΛΟΥ – ΖΕΡΜΠΙΝΟΣ Κ. – ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ.
ΚΟΡΩΝΗ 90 ΑΕ – ΑΠΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΔΣ ΠΥΛΟΥ 16:00 ΣΧΟΙΝΑΣ ΔΗΜ.- ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΠΑΝΤ. ΤΣΕΤΣΕΝΕΚΟΣ Μ. – ΤΣΕΚΑΣ ΕΥΣΤ.
ΑΠΣ ΕΡΑΝΗ ΦΙΛ/ΤΡΩΝ – ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ ΔΓ ΓΑΡΓ/ΝΩΝ 19:00 ΣΧΟΙΝΑΣ ΔΗΜ.- ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΠΑΝΤ. ΤΣΕΤΣΕΝΕΚΟΣ Μ. – ΤΣΕΚΑΣ ΕΥΣΤ.
ΑΣ Ο ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ – ΑΟ ΟΜΟΝΟΙΑ ΔΓ ΜΟΛΑΩΝ 17:30 DASHI ΛΑΖ. – ΜΗΤΣΕΑΣ ΑΘΑΝ. ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΥ Μ.– ΠΟΡΦΥΡΗ ΔΕΣΠ.-

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Ζωντανές διατήρησε τις ελπίδες του για κατάληψη της 2ης θέσης στον Α΄ όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο Πολύβιος, ο οποίος «απέδρασε» με το «διπλό» από την Τέντα επί της Αναγέννησης με 71-63.
Η ομάδας της Μεγαλόπολης είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, ωστόσο η Αναγέννηση με «μπροστάρη» τον Πρίφτη μείωσε στον πόντο στο 4ο δεκάλεπτο (58-59).
Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγάλη ψυχραιμία και «άνοιξαν» και πάλι την ψαλίδα μέσα από σωστές επιλογές, για να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά και να φτάσουν στην νίκη.
Η Αναγέννηση με το αποτέλεσμα αυτό παραμένει σε δύσκολη θέση, καθώς απέχει μόλις 1 βαθμό πάνω από την ζώνη.
Κορυφαίοι επιθετικά για τους νικητές ήταν οι Τρυφωνόπουλος, Νικολόπουλος, Τσίρμπας και Ανδριόπουλος που σημείωσαν μαζί 51 πόντους με 9 τρίποντα, ενώ για την Αναγέννηση ξεχώρισαν οι Καραγιαννίδης, Πανταζής και Κατσόγιαννης με τον Πρίφτη να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια στην 4η περίοδο.
16-24, 34-41, 45-57, 63-71
Διαιτητές: Νάστος - Σχοινάς
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Κούτρης): Αθανασόπουλος, Κουτίβας 4, Καφόπουλος, Κομπότης 1, Πρίφτης 9, Πανταζής 14 (2), Καραγιαννίδης 16, Σαραντόπουλος 2, Κατσόγιαννης 13, Μανεσιώτης 4
ΠΟΛΥΒΙΟΣ (Θεοδωρόπουλος): Αργυρόπουλος 4, Ανδριόπουλος 11 (1), Μιχαλόπουλος 8 (2), Τρυφωνόπουλος 14 (4), Αλεβίζος, Δαλάτσης 2, Γκιουμές 6 (2), Νικολόπουλος 13, Τσίρμπας 13 (4), Μπελόκας

Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
Σελίδα 1 από 2
Top