Πολύ βαριά ήττα γνώρισαν οι Νεανίδες της Άμιλλας Τρίπολης στην πρεμιέρα του 30ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στο «Γ. Γεννηματάς» της Βούλας.
Η Αρκαδική ομάδα δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να κοντράρει τον Άρη, γνωρίζοντας την συντριβή με 88-15, σκορ το οποίο φανερώνει στο απόλυτο την τεράστια διαφορά δυναμικότητας.
ΓΕΑ Άμιλλα – ΑΣ Άρης 15-88
Διαιτητές: Διμπινούδης, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 2-34, 6-53, 10-70, 15-88
ΑΜΙΛΛΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βερβαινιώτης): Παρασκευοπούλου 4, Σαραντοπούλου 1, Οικονομάκου 6, Σταθακοπούλου, Κοκκώνη, Μπαρμπαγιάννη 2, Θεοδωράκη, Γκατζιώλη, Μίχα 2, Σαλαβράκου.
ΑΡΗΣ (Μαρβάκης-Ατακτίδης): Σικαλίδου 8(1), Αντωνιάδου 7(1), Τσινέκε Ε. 8, Ουζούνη 10, Γκρίτζαλη 4, Τσινέκε Κ. 4, Θωμόγλου 4, Νιγδέλη 2, Βαντσιούρη 13(1), Αβρονιδάκη 4, Μπουντούκα 16, Γιαννουσίου 8.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΟΝΑ Ηρόδοτος 63-39
ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας – Απόλλων Πτολεμαΐδας 91-30
20.00 ΓΕΑ Άμιλλα - ΑΣ Άρης 15-8830-91
Βαθμολογία
1. Αρης 2 (88-15)
2. Πρωτέας Βούλας 2 (91-30)
3. Παναθηναϊκός 2 (63-39)
4. Ηρόδοτος 1 (39-63)
5. Απόλλων Πτολεμαϊδας 1 (30-91)
6. ΓΕΑ Αμιλλα 1 (15-88)
Πέμπτη 5 Μαΐου 2016
16.00 Απόλλων Πτολεμαΐδας – Παναθηναϊκός ΑΟ
18.00 ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας – ΓΕΑ Άμιλλα
20.00 ΑΟΝΑ Ηρόδοτος – ΑΣ Άρης

Κατηγορία Μπάσκετ

Το Σάββατο στις 16 το μεσιμέρι απέναντι στον Άρατο Κιάτου θα ανοίξει η αυλαία της Β΄ φάσης Νεανίδων για την ομάδα της Άμιλλας Τρίπολης. Αναλυτικά το πρόγραμμα του Β΄ ομίλου Τρίπολης, οι αγώνες του οποίου θα γίνουν στην αρκαδική πρωτεύουσα:
Σάββατο 23 Απριλίου
16.00 ΑΟ Άρατος Κ.-ΓΕΑ Άμιλλα
18.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-ΑΣ Νίκη Λευκάδας
Κυριακή 24 Απριλίου
16.00 ΑΣ Νίκη Λευκάδας-ΑΟ Αράτος Κ.
18.00 ΓΕΑ Άμιλλα-Έσπερος ΑΟΠΑ
Δευτέρα 25 Απριλίου
10.00 ΑΟ Άρατος Κ-Έσπερος ΑΟΠΑ
12.00 ΑΣ Νίκη Λευκάδας-ΓΕΑ Άμιλλα

Κατηγορία Μπάσκετ

Με τον Άρατο Κιάτου θα κοντραριστεί η Άμιλλα στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων η Άμιλλα Τρίπολης.
Εκτός από τον Άρατο, η αρκαδική ομάδα κληρώθηκε στον Β΄ όμιλο και με τους Έσπερο και Νίκη Λευκάδας στους αγώνες οι οποίοι θα λάβουν χώρα στην Τρίπολη το διάστημα 23-27 Απριλίου.
Από τον όμιλο μια ομάδα προκρίνεται στους τελικούς η πρώτη ομάδα.
Ας δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα:
1η αγωνιστική
ΑΟ ΑΡΑΤΟΣ Κ. – ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ – ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚ.
2η αγωνιστική
ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚ. – ΑΟ ΑΡΑΤΟΣ Κ.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΑΡΑΤΟΣ Κ. – ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ
ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚ. – ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ

Κατηγορία Μπάσκετ

Σε προπονητικό τριήμερο των Εθνικών Ομάδων Νέων Γυναικών και Νεανίδων κλήθηκε η 16χρονη γκάρντ-φόργουορντ της Άμιλλας, Αναστασία Τσουκαλά.
Η ταλαντούχα παίκτρια είναι η μοναδική εκπρόσωπος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στο καμπ που θα διεξαχθεί στον Βόλο το διάστημα 28-30 Δεκεμβρίου.
Αναλυτικά οι αθλήτριες που κλήθηκαν:
Ευαγγελία Τζουγκράκη (ΠΑΟΚ), Μαρία Κοντογεώργου (ΠΑΟΚ), Μαρελένα Γεροστεργίου (Ηρακλής Θεσσαλονίκης), Μαρία Κατσαμούρη (Άρης), Χρύσα Κιλαζίδου (Άρης), Ελευθερία Γαϊτάνη (Τιτάνες Δράμας), Σταυριανή Βιντσιλαίου (Γαλάτσι), Αγγελική Τζανετάκου (Κρόνος), Γωγώ Σταμάτη (Αθηναϊκός), Ζωή Νίξινα (Αθηναϊκός), Κυριακή Καλημέρη (Παναθηναϊκός), Χριστίνα Θεοδώρου (Δάφνη Αγ. Δημητρίου), Λία Ντάνου (Αμύντας), Αναστασία Τσουκαλά (Άμιλλα Τρίπολης), Σήλια Αντωνοπούλου (Αναγέννηση Λαμίας), Πηνελόπη Λογοθέτη (Νίκη Λευκάδας), Παγώνα Ράπτη (Ολύμπια Λάρισας), Μαρία Ντριστέλλα (Ολύμπια Λάρισας), Χαρίκλεια Ντέλη (Ολυμπιακός Βόλου).

Κατηγορία Μπάσκετ
Top