Με απολογισμό μια νίκη και τρείς ήττες στον όμιλο που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα, η ομάδα πόλο παίδων του ΝΟ Καλαμάτας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, μαζί με 28 ακόμη ομάδες.

Η νίκη που ουσιαστικά έδωσε την πρόκριση στο καλαματιανό συγκρότημα ήρθε στην πρεμιέρα των αγώνων επί του ΝΟ Ναυπλίου με 12-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στον όμιλο της Πάτρας: ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 6-7, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 2-12, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 1-27, Νηρέας Λαμίας – ΝΟ Ναυπλίου 28-1, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 19-3, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Λαμίας 12-9, Νηρέας Λαμίας - ΝΟ Πατρών 6-11, ΝΟ Ναυπλίου ΝΕ Πατρών 2-26, ΝΟ Καλαμάτας - Νηρέας Λαμίας 1-15, ΝΟ Πατρών - ΝΟ Ναυπλίου 32-3.

Η Βαθμολογία (Τελική)

1. ΝΟ Πατρών 12
2. ΝΕ Πατρών 9
3. Νηρέας Λαμίας 6
4. ΝΟ Καλαμάτας 3
........................
5. ΝΟ Ναυπλίου 0

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Παίδων είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 31/3-2/4. Η κλήρωση της Β' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 8/2 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Οι 29 που πέρασαν ήδη στη Β' φάση είναι οι: Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Χαλανδρίου, Νηρέας Γέρακα, Άλμα Κλαμπ, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΕ Χαϊδαρίου, Μίλων, Τρίτων Αμαρουσίου, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Ιωνικός, Άρης Νίκαιας, Ολυμπιακός, ΝΟ Χίου, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΕ Κερατσινίου, ΝΟ Σύρου, Εθνικός Πειραιά, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΓΣ Περιστερίου, Ηλυσιακός, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Καλαμάτας

Στους υπόλοιπους τέσσερις ομίλους της Α' φάσης, τα παιχνίδια θα διεξαχθούν το τριήμερο 20-22/1, οπότε και θα γνωρίζουμε ποιες θα είναι και οι υπόλοιπες ομάδες που θα συμπληρώσουν το παζλ της πρόκρισης.

Κατηγορία Σπορ

Στη μάχη της Α φάσης του πρωταθλήματος πόλο Παίδων, συγκεκριμένα στον Όμιλο(11ο) της Πάτρας, ρίχνεται αύριο, Παρασκευή (13/1), ο ΝΟ Καλαμάτας με τους αγώνες να διεξάγονται στο κολυμβητήριο "Αντ. Πέπανος".

Η καλαματιανή ομάδα θα βρει στο δρόμο της Ν.Ε. Πατρών, ΝΟ Πατρών, Ν.Ο. Ναυπλίου και Γ.Σ. Νηρέα Λαμίας.

Το Πρωτάθλημα Παίδων 2017 θα διεξαχθεί σε τέσσερις (4) φάσεις και συγκεκριμένα…

Α’ Φάση 13 - 15 Ιανουαρίου 2017 και 20 – 22 Ιανουαρίου 2017

Β’ Φάση 31 Μαρτίου - 02 Απριλίου 2017

Γ’ Φάση 12- 14 Μαΐου 2017

Δ’ Φάση - Τελική 07- 09 Ιουλίου 2017

* Δεν προκρίνονται στην Β΄ Φάση οι ομάδες που θα καταλάβουν την τελευταία θέση σε κάθε όμιλο. Η κλήρωση για την Β’ Φάση θα διεξαχθεί την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017 στη 1 το μεσημέρι στα γραφεία της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος.

● Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής...

1η αγωνιστική - Παρασκευή 13/01/2017

Ώρα 20:00 ΝΕ Πατρών - ΝΟ Πατρών

Ώρα 21:00 ΝΟ Ναυπλίου - ΝΟ Καλαμάτας

 

2η αγωνιστική - Σάββατο 14/01/2017

Ώρα: 10:00: ΝΟ Καλαμάτας - ΝΕ Πατρών

Ώρα 11:00 ΓΣ Νηρέας Λαμίας - ΝΟ Ναυπλίου

 

3η αγωνιστική - Σάββατο 14/01/2017

Ώρα 19:00 ΝΟ Πατρών - ΝΟ Καλαμάτας

Ώρα 20:00 ΝΕ Πατρών - ΓΣ Νηρέας Λαμίας

 

4η αγωνιστική - Κυριακή 15/01/2017

Ώρα 09:30 ΓΣ Νηρέας Λαμίας - ΝΟ Πατρών

Ώρα 10:30 ΝΟ Ναυπλίου - ΝΕ Πατρών

 

5η αγωνιστική - Κυριακή 15/01/2017

Ώρα 16:00 ΝΟ Καλαμάτας - ΓΣ Νηρέας Λαμίας

Ώρα 17:00 ΝΟ Πατρών - ΝΟ Ναυπλίου

Κατηγορία Σπορ

Επιτυχημένη ήταν η παρουσία των «δελφινιών» του ΝΟ Καλαμάτας στο 11ο Κύπελλο του Κολυμβητικού ομίλου Τρίπολης που έγινε στο κολυμβητήριο της αρκαδικής πρωτεύουσας, διοργάνωση με την οποία ολοκληρώθηκε η χρονιά για το ΝΟΚ.

Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του Ποσειδώνα, οι καλαματιανοί κολυμβητές κατέκτησαν συνολικά 33 μετάλλια (8 χρυσά, 11 αργυρά, 14 χάλκινα).

Η ίδια ανακοίνωση μάλιστα, περιέχει και «καρφιά» για τον Δήμο Καλαμάτας καθώς όπως τονίζεται «για ακόμα μια φορά ο ΚΟΑ Τρίπολης πέτυχε στην οργάνωση των αγώνων, με την αμέριστη συμπαράσταση του Δήμου Τριπόλεως που εμπράκτως στηρίζει τον υγρό στίβο κάνοντας συνεχώς ουσιαστικές παρεμβάσεις στην πισίνα, πετυχαίνοντας η Τρίπολη να έχει γίνει κέντρο προετοιμασίας πολλών ομάδων».

Την αποστολή του ΝΟΚ αποτέλεσαν 47 κολυμβητές και κολυμβήτριες των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων οι οποίοι έκαναν ένα δυνατό τεστ ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της χειμερινής περιόδου που θα διεξαχθούν κατά τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο.
Την αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσαν οι προπονητές Λαγοπάτης Παναγιώτης και Μπακολιάς Στάθης και η έφορος Κούτρα Γεωργία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:



Αγωνιστικές κατηγορίες

Παπαμανωλόπουλος Θανάσης (1999) 50ΕΛ 27’’66 9ος
  50ΠΡ 33’’98 4ος
  50ΠΕΤ 30’’76 6ος
Αντωνόπουλος Θανάσης (2001) 50ΕΛ 29’’53 14ος
  100ΕΛ 1’04’’54 15ος
  200ΕΛ 2’22’’64 15ος
Αγγουράς Γιάννης (2002) 200ΕΛ 2’21’’67 14ος
  50ΠΕΤ 29’’21 4ος
  200ΜΑ 2’34’’68 7ος
Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 36’’43 10ος
  200ΠΡ 2’54’’29 6ος
  200ΜΑ 2’38’’57 8ος
Χρυσομάλλης Μάριος (2004) 200ΕΛ 2’19’’35 12ος
  50ΠΕΤ 31’’76 8ος
  100ΠΡ 1’26’’90 12ος
Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 200ΕΛ 2’30’’40 7η
  50ΥΠ 32’’39 2η
  100ΥΠ 1’12’’52 2η
  200ΥΠ 2’40’’14 4η
Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 100ΕΛ 1’03’’77 2η
  200ΕΛ 2’23’’09 2η
  200ΥΠ 2’34΄’’49 1η
Ελεφάντη Κατερίνα (2002) 200ΕΛ 2’47’’58 21η
  50ΠΡ 41’’57 10η
Γκότση Παναγιώτα (2003) 50ΕΛ 40’’46 40η
  100ΕΛ 1’24’’02 35η
  50ΠΡ 51’’27 24η
Πετρέα Αποστολίνα (2004) 50ΕΛ 33’’69 23η
  200ΕΛ 2’51’’98 23η
  50ΥΠ 38’’47 15η
Καντζιλιέρη Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 36’’43 32η
  100ΕΛ 1’17’’20 24η
  200ΕΛ 2’46’’83 18η
Γκότση Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 38’’80 36η
  100ΕΛ 1’26’’81 36η
  200ΕΛ 3’01’’01 27η


Προαγωνιστικές κατηγορίες

κατηγ. 12 ετών (γενν. 2005)

Τζουμάκης Θεόδωρος  100ΕΛ  1΄50΄΄01(13)
Μακρέας Βασίλης  50ΥΠ  39΄΄06(2)
  100ΥΠ  1΄24΄΄41(2)
  200ΥΠ  2΄58΄΄32(1)
Σκουρτσίδης Κανέλλος 50ΠΡ 45΄΄16(4)
  100ΠΡ  1΄38΄΄93(3)
  200ΠΡ  3΄26΄΄75(3)
Νικολακέας Γεώργιος  50ΠΡ  49΄΄21(4)
  100ΠΡ  1΄48΄΄57(6)
Λαπιώτη Αγάπη  50ΕΛ  33΄΄46(2)
  100ΕΛ  1΄13΄΄96(1)
  200ΕΛ  2΄42΄΄78(2)
Κουτσιούκου Παναγιώτα  50ΕΛ  34΄΄28(3)
  200ΕΛ  2΄49΄΄80(3)
  100ΥΠ 1΄31΄΄76(8)
Μάρισελ Ξάνθη  50ΕΛ  37΄΄73(13)
  100ΕΛ  1΄23΄΄61(10)
  200ΕΛ  3΄07΄΄64(14)
Λιανού Έλενα  100ΕΛ  1΄23΄΄35(9)
  200ΕΛ  2΄57΄΄58(9)
  50ΠΕΤ  43΄΄07(4)
Γεωργακοπούλου Βασιλική  50ΥΠ  40΄΄13(3)
  100ΥΠ άκυρη  
  200ΥΠ  3΄09΄΄62(5)
Χάππα Αναστασία  100ΥΠ  1΄18΄΄34(1)
  200ΥΠ  2΄51΄΄31(1)
  50ΠΕΤ  33΄΄93(1)
Μανδηλάρη Κατερίνα  50ΠΡ  43΄΄54(3)
  100ΠΡ  1΄33΄΄79(3)
  200ΠΡ άκυρη  
Τσαϊρη Φιλαρέτη  50ΠΡ  44΄΄30(4)
  100ΠΡ  1΄38΄΄23(4)
  200ΠΡ  3΄35΄΄08(3)


Κατηγορία 11 ετών

Μπάντιος Άγγελος 50ΕΛ 39’’71 13ος
  50ΠΡ άκυρος  
Μαρινόπουλος Νικόλαος 50ΕΛ 58’’00 16ος
  50ΥΠ 1’05’’77 10ος
Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΕΛ 36’’85 4η
  100ΥΠ 1’33’’39 3η
  200ΥΠ 3’17’’14 2η
Παπαδοπούλου Μαρία 50ΕΛ 40’’71 11η
  50ΠΡ 58’’94 15η
  100ΠΡ 2’05’’53 17η
Μενούνου Μαρία 50ΕΛ 41’’03 12η
  50ΠΡ 51’’48 10η
  100ΠΡ 1’52’’02 10η
Μενούνου Κωνσταντίνα 50ΕΛ 47’’30 20η
  50ΥΠ 55’’18 12η
  50ΠΡ 58’’41 14η
Μανδηλάρη Μαρία 50ΥΠ 46’’94 7η
  100ΠΡ 1’55’’74 14η
  200ΠΡ 4’01’’36 8η


Κατηγορία 10 ετών

Μαντζουνέας Ευάγγελος 50ΕΛ 43’’40 14ος
  50ΥΠ 52’’58 7ος
Μαυρέας Πέτρος 50ΕΛ 55’’43 29ος
  50ΠΡ 1’04’’48 11ος
Μακρής Γεώργιος 50ΕΛ 56’’89 30ος
  50ΥΠ 1’04’’61 13ος
Δημόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 58’’83 31ος
  50ΥΠ 1’16’’20 14ος
Σγάντζος Γιάννης 100ΕΛ 1’23’’71 2ος
  200ΕΛ 2’57’’72 1ος
Μάλαμας Ευστάθιος 200ΕΛ 3’11’’84 3ος
  50ΥΠ 48’’71 4ος
Μίχου Χριστίνα 100ΕΛ 1’32’’70 5η
  100ΠΡ 2’03’’42 5η
Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 3’20’’68 3η
  100ΥΠ 1’34’’15 1η


Κατηγορία 9 ετών

Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 39’’66 1ος
  100ΕΛ 1’31’’00 3ος
Μαρλαντής Χριστόφορος 50ΕΛ 43’’65 7ος
  50ΥΠ 51’’12 6ος
Φράγκος Κωνσταντίνος 50ΕΛ 54’’28 25ος
Κίντζιος Κωνσταντίνος 50ΕΛ 1’00’’41 27ος
Κούμανης Βασίλειος 50ΥΠ 1’03’’46 5ος
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 50ΕΛ 42’’09 3η
  100ΕΛ 1’50’’30 3η
Μαρκοπούλου Σοφία 50ΕΛ 45’’16 6η
  50ΠΡ 1’02’’35 3η
Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 45’’69 7η
  50ΥΠ 51’’56 5η
















Κατηγορία Σπορ

Με μια πολυπληθή αποστολή από 57 κολυμβητές και κολυμβήτριες, των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων, ξεκίνησε στο κλειστό κολυμβητήριο της Πάτρας "Α. Πεπανός" το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας τις υποχρεώσεις του για την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017, συμμετέχοντας στην 1η Χειμερινή Ημερίδα Αγωνιστικών & Προαγωνιστικών Κατηγοριών.
Βέβαια, δεν έλειψαν και οι απουσίες αφού 18 παιδιά για διαφόρους λόγους δεν ακολούθησαν την αποστολή.

Από αγωνιστικής πλευράς αν και έχουμε διανύσει εννέα εβδομάδες από την έναρξη της σεζόν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, οι προπονητές των παιδιών της αγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς, όσο και της προαγωνιστικής Τάκης Λαγοπάτης έμειναν ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών.

Από οργανωτικής πλευράς οι άνθρωποι του ΝΟΚ και οι υπόλοιπες αποστολές εξέφρασαν τα παράπονά τους στους οικοδεσπότες κάνοντας λόγο για ανοργανωσιά και απαράδεκτες συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα.

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των προπονητών του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατά την διάρκεια των αγώνων, οι οποίες συνεχίστηκαν και τις επόμενες ημέρες στους αρμόδιους της Κ.Ο.Ε. σχετικά με τα όσα διαδραματίστηκαν.
Την αποστολή στην Πάτρα μαζί με τους προπονητές συνόδευσε και το μέλος του Δ.Σ Τσάκωνα Βάσω. Επόμενη συνάντηση της ομάδας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας θα είναι το 11o Κύπελλο ΚΟΑΤ 3-4/12 στην Τρίπολη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ      
Μαρλαντής Χριστόφορος 50ΕΛ 43’’34 3ος
  50ΥΠ 53’’62 8ος
Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 45’’16 6ος
  100ΕΛ 1’31’’63 1ος
Λαγούδης Παναγιώτης 50ΕΛ 48’’30 13ος
  50ΥΠ 53’’12 7ος
Κίντζιος Κων/νος 50ΕΛ 1’03’’44 21ος
  50ΥΠ 1’24’’62 23ος
Κούμανης Βασίλειος 50ΥΠ 1’06’’04 21ος
  50ΕΛ άκυρος  
Φράγκος Κων/νος 50ΥΠ 55’’42 11ος
  50ΠΡ 1’04’’89 6ος
Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 50ΠΡ 55’’13 3ος
  50ΥΠ 52’’25 6ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ      
Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 50ΕΛ 43’’73
  100ΕΛ 1’48’’58
Μαρκοπούλου Σοφία 50ΕΛ 44’’14
  50ΥΠ 50’’34
Σκουράκη Κων/να 50ΕΛ 48’’03
  50ΥΠ 56’’12 12η
Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 51’’61 10η
  50ΥΠ 53’’63
       
ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ      
Σγάντζος Ιωάννης 50ΕΛ 33’’94 1ος
  200ΕΛ 3’01’’77 2ος
Μάλαμας Ευστάθιος 50ΕΛ 40’’38 1ος
  100ΕΛ 1’32’’41 4ος
Μαντζουνέας Ευάγγελος 50ΕΛ 46’’39 14ος
  50ΥΠ 59’’58 10ος
Δημόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 1’04’’71 22ος
  50ΥΠ 1’21’’33 15ος
Μαυρέας Πέτρος-Μάριος 50ΥΠ 1’04’’75 13ος
  50ΠΡ 1’02’’02 8ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ      
Μίχου Χριστίνα 50ΕΛ 37’’68
  100ΕΛ 1’31’’40
Μάρισελ Αμαλία 50ΕΛ 54’’09 12η
  50ΥΠ 54’’65
Τζώρτζη-Πάλλη Ιωάννα 50ΕΛ 55’’79 13η
  50ΥΠ 56’’17
Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 3’13’’85
  100ΥΠ 1’36’’49
       
ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ      
Κάββουρας Βασίλειος 50ΕΛ 41’’27 10ος
  100ΕΛ 1’38’’58 6ος
  50ΥΠ 50’’73 7ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ      
Παπαδοπούλου Μαρία 50ΕΛ 41’’99 14η
  100ΕΛ 1’33’’89
  50ΠΡ 58’’37 14η
Μενούνου Μαρία 50ΕΛ 42’’22 15η
  50ΠΡ 53’’17 10η
  100ΠΡ 1’55’’30 11η
Μενούνου Κων/να 50ΕΛ 50’’36 23η
  50ΥΠ 53’’62 16η
  50ΠΡ 1’01’’63 18η
Μανδηλάρη Μαρία 100ΕΛ 1’37’’15 11η
  50ΠΡ 49’’30
  100ΠΡ 1’53’’36
Μαρκοπούλου Γεωργία 200ΕΛ 3’03’’14
  400ΕΛ 6’20’’34
  50ΥΠ 42’’38
       
ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ      
Τζουμάκης Θεόδωρος 50ΕΛ 46’’41 10ος
  100ΕΛ 1’52’’47 14ος
Μακρέας Βασίλειος 200ΕΛ 2’44’’60 5ος
  50ΥΠ 39’’94 1ος
  100ΥΠ 1’25’’69 1ος
Σκουρτσίδης Κανέλλος 200ΕΛ 2’56’’95 6ος
  100ΠΡ 1’41’’39 2ος
  200ΜΑ 3’20’’40 3ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ      
Μανδηλάρη Αικατερίνη 50ΕΛ 35’’37
  100ΠΡ 1’35’’61
  100ΥΠ 1’30’’72
Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΕΛ 37’’57
  100ΥΠ 1’29’’27
  200ΥΠ 3’15’’44
Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία 50ΕΛ 37’’71
  200ΕΛ 2’55’’45
  100ΠΡ 1’47’’11
Μάρισελ Ξάνθη 50ΕΛ 39’’18
  100ΕΛ 1’24’’47
  100ΥΠ 1’42’’19
Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα 100ΕΛ 1’13’’55
  400ΕΛ 5’39’’68
  50ΥΠ 39’’66
Κουτσιούκου Παναγιώτα 200ΕΛ 2’52’’92
  400ΕΛ 5’55’’71
  50ΥΠ 40’’90
Τσαϊρη Δήμητρα – Φιλαρέτη 200ΕΛ 2’56’’70
  50ΠΡ 44’’83
Λιανού Ελένη 200ΕΛ 2’59’’62
  400ΕΛ 6’22’’46
  50ΠΕΤ 43’’03
Χάππα Αναστασία 50ΠΕΤ 34’’24
  200ΥΠ 2’51’’01
  200ΜΑ 2’56’’79




Τα αποτελέσματα των αγωνιστικών κατηγοριών σε μορφή ανοικτής κατηγορίας και όχι ξεχωριστά ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ      
Τσάκαλης Βασίλειος (2000) 50ΕΛ 25’’28 3ος
  100ΕΛ 57’’58 3ος
  200ΕΛ 2’12’’11 5ος
  400ΕΛ 4’45’’72 3ος
  50ΠΕΤ 28’’50 3ος
Τσάκαλης Γεώργιος (2002) 50ΕΛ 27’’33 10ος
  200ΕΛ 2’22’’12 7ος
  50ΠΡ 34’’98 5ος
  100ΠΡ 1’19’’90 6ος
  200ΠΡ 2’57’’39 7ος
Αγγουράς Ιωάννης (2002) 50ΕΛ 24’’47 13ος
  100ΕΛ 1’00’’32 6ος
  50ΠΕΤ 29’’12 4ος
  100ΠΕΤ 1’05’’91 2ος
  200ΠΕΤ 2’41’’32 3ος
  200ΜΑ 2’30’’56 1ος
Μητρόπουλος Αθανάσιος (2002) 50ΕΛ 29’’19 15ος
  200ΕΛ 2’24’’88 9ος
  50ΠΕΤ 35’’20 18ος
  50ΠΡ 37’’89 9ος
  100ΠΡ 1’22’’71 8ος
  200ΠΡ 2’57’’19 6ος
Αντωνόπουλος Αθανάσιος (2001) 50ΕΛ 29’’31 18ος
  100ΕΛ 1’04’’70 14ος
  400ΕΛ 4’54’’71 4ος
  50ΥΠ 34’’21 5ος
Δημόπουλος Παναγιώτης (2003) 50ΕΛ 34’’90 35ος
  50ΠΡ 57’’41 19ος
Κουτσιούκος Δημήτριος (2004) 50ΕΛ 37’’54 41ος
  100ΕΛ 1’19’’33 33ος
  800ΕΛ 11’55’’51 2ος
Χρυσομάλλης Μάριος – Παναγιώτης (2004) 100ΕΛ 1’04’’29 12ος
  50ΠΕΤ 30’’98 9ος
  100ΠΕΤ 1’14’’16 5ος
  200ΠΕΤ 2’43’’74 4ος
  200ΜΑ 2’41’’03 7ος
Χάππας Παναγιώτης (2003) 50ΠΡ 35’’65 6ος
  100ΠΡ 1’20’’27 7ος
  200ΠΡ 2’51’’78 4ος
  200ΜΑ 2’35’’40 5ος
       
ΚΟΡΙΤΣΙΑ      
Λουκαρέα Σταυρούλα (2001) 50ΕΛ 28’’94
  100ΕΛ 1’05’’20
  400ΕΛ 5’09’’26
  50ΥΠ 32’’56
  100ΥΠ 1’12’’33
  200ΥΠ 2’37’’62
Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 50ΕΛ 29’’17
  200ΕΛ 2’23’’53
  50ΠΕΤ 31’’01
  200ΠΡ 3’01’’81
  200ΜΑ 2’36’’42
  400ΜΑ 5’41’’15
Σκιαδοπούλου Ειρήνη (2000) 50ΕΛ 30’’14
  200ΕΛ 2’23’’52
  400ΕΛ 5’30’’16
  50ΠΡ 40’’60
  100ΠΡ 1’27’’02
Πετρέα Αποστολίνα (2004) 50ΕΛ 33’’23 18η
  100ΕΛ 1’18’’35 12η
  200ΕΛ 2’52’’09
  50ΥΠ 40’’60 11η
  100ΥΠ 1’26’’74 10η
Ελεφάντη Αικατερίνη – Μαρία (2002) 50ΕΛ 34’’80 26η
  200ΕΛ 2’42’’73
  50ΠΡ 42’’76 10η
  100ΠΡ 1’36’’68 12η
Καντζηλιέρη Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 36’’18 29η
  100ΕΛ 1’19’’09 14η
  200ΕΛ 2’48’’33
  400ΕΛ 5’52’’88
  50ΠΕΤ 44’’74 13η
Οικονομοπούλου Βασιλική (2004) 50ΕΛ 36’’58 31η
  100ΕΛ 1’23’’19 17η
  200ΕΛ 3’00’’92 10η
  100ΥΠ 1’37’’49 13η
Γκότση Ευαγγελία (2004) 50ΕΛ 38’’88 35η
  100ΕΛ 1’25’’14 21η
  200ΕΛ 2’58’’40
  50ΥΠ 45’’42 17η
  100ΥΠ 1’38’’04 14η
Γκότση Παναγιώτα (2003) 50ΕΛ 39’’93 36η
  100ΕΛ 1’24’’78 20η
  50ΠΡ 52’’69 19η
  100ΠΡ 1’54’’68 14η
Κανουλά Ρεβέκα (2004) 100ΕΛ 1’23’’70 18η
  200ΕΛ 3’06’’89 11η
  100ΥΠ 1’33’’19 11η
  50ΠΕΤ 43’’01 12η
  50ΠΡ 48’’18 16η




 

 

Κατηγορία Σπορ

Το πρώτο σερβίς στο πρωτάθλημα βόλεϊ της ΕΣΠΕΠ θα κάνουν την Κυριακή στις 6.μ.μ. στο κλειστό της Παραλίας  τα κορίτσια του Απόλλωνα Καλαμάτας αντιμετωπίζοντας τον Σπαρτιατικό.

Η σεζόν για την ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη ξεκινά με πολλά όνειρα και φιλοδοξίες και όχι άδικα καθώς έχει ενισχυθεί σε σημαντικό βαθμό και από το πρώτο ματς της σεζόν, το επιβλητικό 3-0 του Κυπέλλου επί της Μεγαλόπολης, έδειξε πως θα είναι μια από τις δυνάμεις της κατηγορίας.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας στον 3ο όμιλο του τοπικού περιλαμβάνει και το Μεσσηνιακό ντέρμπι του ΝΟ Πύλου με τον Δίωνα Κυπαρισσίας ενώ η έτερη ομάδα της πόλης, ο ΝΟ Καλαμάτας, ταξιδεύει στην Τρίπολη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

20/11/2016     18:00     ΑΣ ΠΕΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΝΟΚ ΠΟΣΕΙΔΩΝ     
20/11/2016     15:00     ΝΟ ΠΥΛΟΥ- ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ
20/11/2016     18:00     ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜ.- ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ

Κατηγορία ΕΣΠΕΠ

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθησαν για 15η συνεχόμενη χρονιά οι διασυλλογικοί αγώνες ιστιοπλοΐας Optimist με την επωνυμία «Γύθειο 2016», στις 22 και 23 Οκτωβρίου 2016 από το Ναυτικό Όμιλο Λακωνίας σε συνεργασία με την Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία. Στους αγώνες έλαβαν μέρος πέντε όμιλοι της Ν.Δ. Ελλάδος («Βιανδύνη» Ελιάς Λακωνίας, «Νέστωρ» Πύλου, ΝΑΣΚ «Αιόλου», Ν.Ο. Καλαμάτας «Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ» και φυσικά ο Ν.Ο. Λακωνίας) με 33 σκάφη.

Την πρώτη ημέρα δεν έγιναν ιστιοδρομίες λόγω άπνοιας και καταιγίδας, την δεύτερη ημέρα έγιναν 4 ιστιοδρομίες με ήπιο άνεμο ανοικτά του λιμένα Γυθείου σε στίβο ολυμπιακού τραπεζίου.

Ο αγώνας διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία, με δυνατότητα στους συμμετέχοντες να επιδείξουν το υψηλό αγωνιστικό τους επίπεδο και τον ευγενή συναγωνισμό που προϋποθέτει το άθλημα της ιστιοπλοΐας.

Η Αγγελική Αδαμοπούλου και η Ξάνθη Μαρισέλ του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατέκτησαν την 1η και 2η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία κοριτσιών και ο Γιώργος Λημνιός, επίσης του ΝΟΚ, κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία αγοριών 11χρονα. Επίσης η Ξάνθη Μαρισέλ κατέκτησε και την 1η θέση στα κορίτσια 11χρονα.

Πολύ καλά στοιχειά επέδειξαν όλοι οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στον προπονητή τους Παναγιώτη Λημνιό και απέδειξαν ότι με σκληρή δουλειά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.

Για το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας συμμετείχαν επίσης οι εξής αθλητές: Πατικοπούλου Άρτεμις, Πατικόπουλος Δημήτριος, Αδαμόπουλος Κων/νος, Τσαπάρα Διονυσία, Σιαφακας Αλέξανδρος και Σιαφακας Αριστοτέλης.

Την αποστολή ακολούθησε και ο πρόεδρος του ΝΟΚ και έφορος Νοτιοδυτικής Ελλάδος και Ιόνιων Νήσων, Δημήτρης Κακαλίκας. Κατά την απονομή των επάθλων η Πρόεδρος του Ν.Ο. Λακωνίας, Έλενα Σιάγκρη, ευχαρίστησε τους αθλητές, τους συμμετέχοντες ομίλους, τους προπονητές και τους συνοδούς‐γονείς και επισήμανε την εμπειρία  που απόκτησαν οι αθλητές με τη γνωριμία και την σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ Ομίλων και αθλητών και τέλος ευχήθηκε καλή αγωνιστική συνέχεια και πρόοδο.

Κατηγορία Σπορ
Σελίδα 1 από 11
Top