Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου επιβεβαίωσε τον τίτλο του μεγάλου φαβορί για την άνοδο στην Α2 και στο κλειστό της Παραλίας καθώς επικράτησε με 0-3 σετ του Ακρίτα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 8ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Τα σετ: 16-25 (22’), 14-25 (22’), 13-25 (20’)

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Ορφανέα Αφροδίτη, Μπουζέα Ιωάννα, Λαμπίρη Βασιλική, Βαμβακούση Όλγα, Μαντούδη Ιωάννα, Μαθιουδάκη Νίκη, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Νασιοπούλου Γεωργία (λ), Τσώνη Αλεξία, Πανταζοπούλου Νάνσυ, Κουράκου Σοφία, Θεοδωρακοπούλου Χαρά, Σουγλέρη Μυρτώ

Α.Ο.ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ανδρεόπουλος Δ.): Θώδη Ε., Μιχαλά Μ., Μπαχλαβά Γ., Μονάντερα Γ., Δορμπαράκη Α., Δέδε Π., Μιχαλά Ο. (λ), Βλαχοπούλου Μ., Μπεκιάρη Α., Μπρεζετού Σ., Γαϊτάνου Ε., Πατουχέα Ε.

Επόμενος αγώνας για την καλαματιανή ομάδα θα είναι σε τρεις εβδομάδες, την Κυριακή 12/3, εκτός έδρας αυτή την φορά με τον Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκό για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου αφού στην συνέχεια ακολουθούν τα play-off.

Ενδιάμεσα ήταν προγραμματισμένοι οι αγώνες με Γ.Σ.Μ. Λύκαια και Γ.Ε. Ναυπλίου αλλά λόγω αποχώρησης τους από το πρωτάθλημα (η πρώτη λόγω αποκλεισμού και η δεύτερη λόγω μη συμμετοχής) θα υπάρξει ρεπό.

Κατηγορία Βόλει

Με μεγάλη συμμετοχή παιδιών και αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017 το 2ο  Εσωτερικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου που διοργάνωσε ο Ακρίτας Καλαμάτας στο χώρο του Elite City Resort.

Ο αγώνας αφορούσε παιδιά νηπίου, δημοτικού και γυμνασίου που αγωνίστηκαν στους δρόμους αντοχής και έδειξαν τις ικανότητες τους σε μια ωραία εκδήλωση με παράλληλες δραστηριότητες, παιχνίδια, μουσική χορό και πολλές εκπλήξεις.

Στο τέλος ακολούθησαν οι απονομές όπου ο έφορος του τμήματος Πέτρος Παπαδόπουλος και οι προπονητές Ευαγγελία Ντόλου, Κωνσταντίνος Κουβαράς, Γεωργία Λυκοτραφίτη, Λυδία Παναγιωταρέα και Μαρία Ζέρβα συγχάρηκαν όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!

Τα αποτελέσματα ανά τάξη έχουν ως εξής:

Αγόρια  Α’ Δημοτικού: 1. Πρωτόπαππας Δημήτρης, 2. Σαλμάς Γιώργος, 3. Ιάσονας Σκρεμπής

Κορίτσια Α’  Δημοτικού: 1. Σαλμά Δήμητρα, 2. Νικολακοπούλου Βασιλική, 3. Κουβαρά Σοφία

Αγόρια  Β’ Δημοτικού: 1. Γιαννόπουλος Δημήτρης, 2. Χρόνης Νάσος, 3. Νικολακόπουλος Χρήστος

Κορίτσια Β’  Δημοτικού: 1. Μουργή Δήμητρα, 2. Κυβέλου Λουκία, 3. Καλαθά Μαριγώ

Αγόρια  Γ’ Δημοτικού: 1. Μάλλωσης Ανδριανός, 2. Κουτελιάρης Ηλίας, 3. Κανελλόπουλος Γιάννης

Κορίτσια Γ’  Δημοτικού: 1. Κακούνη Σοφία-Αναστασία, 2. Κακούνη Αικατερίνη, 3. Χαραλαμπιδοπούλου Δήμητρα

Αγόρια  Δ’ Δημοτικού: 1. Ασημακόπουλος Γιώργος, 2. Ασημακόπουλος Θανάσης, 3. Ρουμελιώτης Γιάννης

Κορίτσια Δ’  Δημοτικού: 1. Πανταζή Νικόλ, 2. Χρόνη Νίκη, 3. Καρμοίρη Νικολέτα

Αγόρια  Ε’ Δημοτικού: 1. Κικεντζής Αλέξανδρος, 2. Ρούμπος Δημήτρης

Κορίτσια Ε’  Δημοτικού: 1. Μάλλωση Λυδία, 2. Ορφανέα Μαρία

Αγόρια  ΣΤ’ Δημοτικού: 1. Αλάμαρας Γιάννης, 2. Μπάκας Σταύρος, 3. Πανταζής Παναγιώτης και Χρυσικός Διονύσης

Κορίτσια ΣΤ’  Δημοτικού: 1. Λάσκαρη Ελένη, 2. Σταύρου Χρυσαλένα, 3. Γιαννέλου Ιωάννα

Αγόρια  Γυμνασίου: 1. Μάλλωσης Αιμιλιανός, 2. Δαλαχάνης Νικόλας

Κορίτσια Γυμνασίου: 1. Παναγοπούλου Δήμητρα, 2. Κοντού Μαρία, 3. Παναγοπούλου Γεωργία

Κριτές- Γραμματεία: Βαλσάμη Μαρία, Γάκης Νικόλας, Κουκούτση Κατερίνα, Ψυχογιάννης Νικηφόρος, Θεοδωροπούλου Χριστίνα, Μυλωνόπουλος Αναστάσιος, Μανώλης Βεναρδής και Νίκος Νικολακόπουλος

Κατηγορία Σπορ

Την ήττα, με 3-1 σετ, γνώρισε το τμήμα γυναικών του Ακρίτα Καλαμάτας στο εκτός έδρας παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Η΄ ομίλου της Β' Εθνικής, με αντίπαλο τον ισχυρό Γ.Σ. Άργους (3-1), στο οποίο πάντως αποδείχθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.

Ήττα που ήρθε σε μία δύσκολη έδρα και κυρίως εν μέσω της χρησιμοποίησης πολλών αθλητριών από τα αναπτυξιακά τμήματα του συλλόγου καθώς επτά από τις δώδεκα ήταν κάτω των δεκαέξι ετών.

Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι οι περισσότερες από τις μικρές αθλήτριες έδωσαν τον δεύτερο τους αγώνα σε μία ημέρα καθώς είχε προηγηθεί αυτός των κορασίδων με τον Μ.Γ.Σ. που κρίθηκε στο tie break (νίκη με 3-2).

Επόμενη υποχρέωση για το γυναικείο τμήμα είναι τη προσεχή Κυριακή 19/2 εντός έδρας με ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Α2, τον Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου.

Τα σετ

1 17' 25-11

2 22' 16-25

3 17' 25-9

4 20' 25-19

Διαιτητές: 1ος Καραγιαννόπουλος Θ., 2ος Μπούκουρας Θ.

Σημειωτής: Λύγδα Β.

Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ (Ψυχογιού Ε.): Παπασπυροπούλου, Ξενάκη, Μπαλακανάκη, Καραμούντζου (c), Γρίβα, Κάλη, Μαστοράκη (λ), Τσιλιμίγκρα, Κατσαρού, Αντότσι, Κλάδη-Παναγάρη, Παναγιωτοπούλου

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Πανταζοπούλου Νανσυ (c), Μπουζέα Ιωάννα, Ορφανέα Αφροδίτη, Βαμβακούση Όλγα, Μαθιουδάκη Νίκη, Τσώνη Αλεξία, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Νασιοπούλου Γεωργία, Λαμπίρη Βασιλική, Κουράκου Σοφία, Καπλάνη Σταυρούλα, Σουγλέρη Μυρτώ

Κατηγορία ΕΣΠΕΠ

Την ήττα, με 3-0 σετ, γνώρισε ο Ακρίτας Καλαμάτας 2 από το Ν.Ο. Πύλου, για την 4η αγωνιστική του Α΄ Ομίλου του πρωταθλήματος παγκορασίδων της ΕΣΠΕΠ, στο κλειστό της Παραλίας.

Η ομάδα της Πύλου, όντας σαφέστατα πιο «ψημένη», δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φτάσει στη νίκη ωστόσο οι μικρές αθλήτριες του καλαματιανού συλλόγου, στο δεύτερό τους επίσημο παιχνίδι, έδειξαν μεγάλη διάθεση και απέδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει παρά το αποτέλεσμα.

Τα Σετ

1 17' 8-25

2 27' 18-25

3 20' 14-25

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ 2 (Πανταζοπούλου Νάνσυ): Ταφίλη Αρσενίντα (c)., Kόνιαρη Σταρούλα, Σκόρδου Δανάη, Καπλάνη Σταυρούλα, Βρυώνη Κατερίνα, Κατσαράκη Μαρία, Μπάκα Μελίνα, Χριστοπούλου Μαριλού

Ν.Ο. ΠΥΛΟΥ (Σαρμάς Κων/νος): Χρονοπούλου Χρ., Κοντογόνη Ελ., Κουρεμπάνα Κων., Κάστορα Ρ., Ζόμπολα Χρ., Κουφόγιωργα Μ., Καλογεροπούλου Σ. (c), Κόρελλα Χ.

Κατηγορία ΕΣΠΕΠ

Σημαντικές διακρίσεις πέτυχαν οι νεαροί καλαματιανοί αθλητές του στίβου στην ημερίδα που έγινε στον Αγ. Κοσμά το περασμένο Σάββατο. Εκπροσωπήθηκαν και οι τρείς σύλλογοι της Καλαμάτας και το μέλλον του στίβου έδωσε τα διαπιστευτήριά του με αρκετές θέσεις στο βάθρο και καλά πλασαρίσματα.

Σε καλαματιανή υπόθεση εξελίχθηκε η κούρσα στα 60 μ. Παγκορασίδων όπου η Φεράι του Μεσσηνιακού πήρε την 1η θέση μπροστά από την Διαμαντοπούλου της Ολυμπιάδας ενώ πρωτιές πήραν ακόμη οι Ηλιάννα Τασιοπούλου (Μεσσηνιακός), Παναγιώτης Μαλαπάνης (Ολυμπ[ιάδα Καλαμάτας) στο μήκος παγκορασίδων και στην σφαιροβολία παμπαίδων, αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

50μ. μίνι αγοριών: 16ος Κικεντζης Αλέξανδρος (Ακρίτας) 8.20, 19ος Μπάκας Σταύρος (Ακρίτας) 8.25

60 μ. Παγκορασίδων α’: 27η Μαρία Μπαχράμη (Μεσσηνιακός) 9.04

60 μ. Παγκορασίδων β’: 1η Μαριλένα Φεράι (Μεσσηνιακός) 8.44, 2η Ευγενία Διαμαντοπούλου (Ολυμπιάδα Καλαμάτας) 8.56, 6η Χριστιάννα -Ιωάννα Πλατανίτη (Μεσσηνιακός) 8.80

60 μ. Κορασίδων: 4η Μαρία Τασιοπούλου (Μεσσηνιακός) 8.19, 27η Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου (Μεσσηνιακός) 8.69, 31η Γεωργία Χελιδόνη Μεσσηνιακός 8.77

60μ. εμπ. Κορασίδων: 9η Κουκούτση Κατερίνα (Ακρίτας) 11.47

60μ. εμπ. Παίδων: 6ος Νικηφόρος Ψυχογιάννης-Ψυρογιάννης (Ακρίτας) 10.06

60μ. Παίδων: 24ος Βεναρδής Εμμανουήλ-Θεόδωρος (Ακρίτας) 8.27, 27ος Νικηφόρος Ψυχογιάννης- Ψυρογιάννης (Ακρίτας) 8.43

60μ. παμπαίδων α’: 25ος Ασημακόπουλος Γιώργος (Ακρίτας) 8.76

60μ. παμπαίδων β’: 31ος Μπάκας Σταύρος (Ακρίτας) 9.38

150 μ. Κορασίδων: 22η Μαρία Μαρκάκη (Μεσσηνιακός) 21.50, 23η Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου (Μεσσηνιακός) 21.69

150 μ. Παγκορασίδων α’: 19η Αθανασία Κομπότη (Μεσσηνιακός) 21.27

Μήκος μίνι αγοριών: 3ος Ρούμπος Δημήτρης (Ακρίτας) 4,28 μ.

Μήκος Παγκορασίδων β’: 1η Ηλιάννα Τασιοπούλου (Μεσσηνιακός) 4.91μ.

Μήκος παγκορασίδων α’: 2η Μαρία-Δήμητρα Χανδρινού (Μεσσηνιακός) 5.55 μ.

Σφαιροβολία παμπαίδων α’: 1ος Παναγιώτης Μαλαπάνης (Ολυμπιάδα Καλαμάτας) 13 μ.

Σφαιροβολία παγκορασίδων α’: 4η Βασιλική Μπαρλά (Ολυμπιάδα Καλαμάτας) 10.10μ.


Κατηγορία Σπορ

Την ήττα, με 3-1 σετ, γνώρισε στο στάδιο της Παραλίας ο Ακρίτας Καλαμάτας από την πρωτοπόρο ομάδα της Παναχαϊκής για την 9η αγωνιστική  του Η΄ ομίλου του πρωταθλήματος  της Β' Εθνικής γυναικών.

Η υποδοχή της ομάδας του Ακρίτα δεν βρήκε λύσεις στο πολύ καλό σέρβις των Πατρινών, με εξαίρεση το τρίτο σετ και έτσι ο καλαματιανός σύλλογος γνώρισε την ήττα παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με έντεκα βαθμούς.

Ουσιαστικά, το τρίτο σετ, το οποίο και πήρε ο Ακρίτας, ήταν το μόνο που «μένει» από το ματς καθώς τα υπόλοιπα τρία τα πήρε πολύ εύκολα η Παναχαϊκή. Επόμενη υποχρέωση για το γυναικείο τμήμα είναι σε δύο εβδομάδες, εκτός έδρας, με την δυνατή ομάδα του Γ.Σ. Άργους.

Τα σετ

1 17' 8-25

2 25' 15-25

3 29' 26-24

4 20' 14-25

Διαιτητές: 1ος Τσουμελέας Ηλίας, 2ος Χανδρινός Παναγιώτης

Σημειωτής: Λιακουνάκου Βενετία Α.Ο.

ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Πανταζοπούλου Νανσυ (c), Μαντούδη Ιωάννα, Μπουζέα Ιωάννα, Ορφανέα Αφροδίτη, Βαμβακούση Όλγα, Μαθιουδάκη Νίκη, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Αθανασοπούλου Βάσω (λ), Γιννακοπούλου Αμαλία, Τσώνη Αλεξία, Νασιοπούλου Γεωργία, Λαμπίρη Βασιλική, Κουράκου Σοφία

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Γ.Ε. (Κοκόλας Κ.): Αλατζά Λ., Παπαγεωργίου Σ., Μποχρίνη Στ., Τρόντσα Μ., Παγωμένου Ε., Σπηλιωτοπούλου Α. (c), Λιάκου Β. (λ), Κανισόγλου Α. (λ), Σπηλιωτοπούλου Ν., Λάτσι Δ., Μπρούμα Ε., Λαγάκη Γ., Ζωγοπούλου Α.

Κατηγορία ΕΣΠΕΠ
Σελίδα 1 από 8
Top