Τσικλητήρας- Παναχαϊκή 1-3 στα πεν. (1-1 κ.α. και παράταση): Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Ένας δίμετρος τερματοφύλακας, ο Βασίλης Σούλης, ήταν αυτός που στέρησε από τον Τσικλητήρα το μεγάλο όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου της Γ' Εθνικής.

Η Παναχαϊκή με 1-3 στα πέναλτι και συνολικό σκορ 2-4 πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης (θα αντιμετωπίσει τον Αιολικό) χάρη στις δύο αποκρούσεις πέναλτι του 22χρονου τερματοφύλακα.

Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 1-1 με τα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο των Στεργίδη και Γραμματικόπουλου, η κατάσταση δεν άλλαξε στην ημίωρη παράταση και έτσι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Σούλης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Τσάτσου, Σβίγγου ενώ ο Χοτζάι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Τσικλητήρας ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο νέα πρόσωπα για πρώτη φορά στην ενδεκάδα. Ο Ζαχαρόπουλος πήρε θέση δίπλα στον Κυριαζόπουλο ως αμυντικό  χαφ ενώ για πρώτη φορά φέτος έπαιξε ο Άκης Κωστής ξεκινώντας ως αριστερό μπακ και όπως φάνηκε στην εξέλιξη του ματς με αρκετά επιθετικά ρόλο ντουμπλάροντας τον Κερμενίδη και βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας.

Ο Οφρυδόπουλος από την άλλη, παρέταξε την ομάδα με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα παιχνίδια του πρωταθλήματος αλλά αυτό στην πορεία μόνο μειονέκτημα δεν αποδείχτηκε για την Παναχαϊκή καθώς οι νεαροί παίκτες έδωσαν το κάτι παραπάνω για να αποδείξουν πράγματα στον προπονητή τους .

Αυτός που έκανε πραγματικά την διαφορά για τους Πατρινούς, πέρα από την παρουσία του Σούλη στη διαδικασία των πέναλτυ, ήταν ο αρχηγός της Λυμπέρης Στεργίδης ο οποίος ήταν μόνιμη ποινή πηγή κινδύνων για την άμυνα του Τσικλητήρα, ήταν ο σκόρερ της ομάδας του και δύσκολα μπορούσε να αντιμετωπιστεί από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Η Πύλος ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο ματς όταν στο 4’ ο Κερμενίδης άλλαξε ωραία με τον Κωστή που έβγαλε την σέντρα από αριστερά και ο Μικελάτος  έπιασε μονοκόματο σουτ για να βγάλει με δυσκολία στην γωνία του ο Σούλης.

Η Παναχαϊκή απάντησε στο 8’ όταν συρτό σουτ του Μπιτσάκου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παλλιγκίνη και μέχρι το δεκαπεντάλεπτο είχε την κατοχή της μπάλας.

Στο 17’ ο “δαιμόνιος” Στεργίδης πέρασε δύο παίκτες από δεξιά έκοψε τη μπάλα στο πέναλτι αλλά τελευταία στιγμή παρενεβλήθη ο Μπίζος και έδιωξε σε κόρνερ. Η δεύτερη καλή στιγμή για τον Τσικλητήρα ήρθε πάλι με προσπαθεια απ' τα αριστερά. Αυτή τη φορά ο Κερμενίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Μικελάτος έπιασε την κεφαλιά μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε σε καμία περίπτωση την εικόνα του πρώτου αφού οι δύο ομάδες σαφώς κουρασμένες περιορίστηκαν σε μάχες κέντρου, ο ρυθμός έπεσε δραματικά μέχρι το 80' οπότε το ματς πήρε και πάλι φωτιά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ όταν ο Στεργίδης έκανε μπάσιμο απο τα αριστερά, η άμυνα “κόλλησε” και με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία του Παλλιγκίνη έγραψε το 0-1 (80’).

Το γκολ αφύπνισε τους γηπεδούχους οι οποίοι μη έχοντας και άλλες επιλογές πέρασαν μαζικά στην επίθεση και τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Τσάτσος εκτέλεσε κόρνερ με πάσα  στον Κωστή που έπιασε συρτό ευθύβολο σουτ η μπάλα όμως βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σούλη και ο Γραμματικόπουλος στην επαναφορά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-1 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ μιας και μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε τίποτα.

Η παράταση

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στην παράταση με την κούραση πλέον να παίζει το πρωταρχικό ρόλο και να φαίνεται καθαρά στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών.

Την πιο μεγάλη ευκαιρία είχε η Παναχαϊκή όταν στο 98' ο Μαστραντωνάκης έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ στέλνοντας την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Παλλιγκίνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 112’ ο Μαστραντωνάκης έβγαλε ωραία κάθετη στον Γκίνο αλλά ο Παλλιγκίνης έπεσε  στα πόδια του πρώην ποδοσφαιριστή της Μαύρης Θύελλας και έδιωξε την μπάλα ενώ στο 113' ο Παναγόπουλος έβγαλε τη σέντρα για τον Πήλιο ο οποίος έπιασε ωραία γυριστή κεφαλιά αναγκάζοντας τον Σούλη σε μεγάλη αποκόκρουση με τα ακροδάκτυλα.
Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης η Πύλος έμεινε με 10 παίκτες καθώς Μικελάτος είδε τη δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Μανούχου για μαρκάρισμα αντιπάλου.