Φωστήρας- Τσικλητήρας 0-0: Δεν καταλαβαίνει από έδρες, είχε Παλλιγκίνη και καρδιά! (φωτο)

Έδειξε χαρακτήρα, είχε πάθος και παίκτες που έπαιξαν με αυταπάρνηση και πήρε «χρυσό» βαθμό (0-0) στον Ταύρο.

Ο Τσικλητήρας, στην δεύτερη έξοδο του εκτός Μεσσηνίας έδειξε πως δεν καταλαβαίνει από έδρες και ονόματα και στάθηκε όρθιος απέναντι στο Φωστήρα που μετρούσε δύο στα δύο στο πρωτάθλημα αλλά απέναντι στο συγκρότημα του Νίκου Κακαλέτρη τα βρήκε σκούρα.

Απέναντι στην ομάδα που διαθέτει δύο από τους πιο χαρισματικούς στράικερ της κατηγορίας, τον Ζαγοριανό και τον γνωστό μας Μάριο Μπιτσάνη, αλλά και ένα 10άρι στο χώρο του κέντρου που κάνει με μαεστρία όλο της το παιχνίδι, τον Σπύρο Δωροβίνη, ο Τσικλητήρας αντιπαρέταξε το πάθος, την δύναμη και την αλληλοκάλυψη για να καταφέρει να περάσει αλώβητος από την πιο δύσκολη ίσως έδρα της κατηγορίας.

Ο Νίκος Κακαλέτρης εξέπληξε ξεκινώντας τον Χοτζάι στα δεξιά της άμυνας αλλά η πορεία του παιχνιδιού τον δικαίωσε καθώς ο πολύπειρος μέσος αποτέλεσε έναν από τους πυλώνες πάνω στους οποίους βασίστηκε όχι μόνο το αμυντικό αλλά και το δημιουργικό κομμάτι της ομάδας. Φανέλα βασικού πήρε για πρώτη φέτος και ο Πήλιος «εξαργυρώνοντας» την πολύ καλή παρουσία του στο ματς της περασμένης Κυριακής με την Δόξα.

Ο Τσικλητήρας μπήκε δυνατά στο ματς και μάλλον αιφνιδίασε τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν περίμεναν να βρουν απέναντί τους μια ομάδα που θα έπαιζε ποδόσφαιρο κυριαρχίας. Δημιούργησε κάποιες καλές φάσεις για να σημειώσει ένα γκολ και προϊόντος του χρόνου άφησε την πρωτοβουλία στους γηπεδούχους οι οποίοι όμως πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν απειλήσουν σοβαρά.

Ακόμη και όταν τα κατάφεραν όμως ο Χρήστος Παλλιγκίνης ήταν εκεί. Ο 32χρονος τερματοφύλακας είχε εντυπωσιακή παρουσία κάτω από τα δοκάρια (ακόμη μια στην σεζόν για την ακρίβεια) καθώς ήταν ανίκητος τόσο στις εξόδους όσο και χαμηλά.

Τρομερό παιχνίδι έκανε και ο Άγγελος Μπίζος ο οποίος φρόντισε να μην… ακουμπήσει σχεδόν μπάλα ο Ζαγοριανός ο οποίος οργίασε την περασμένη Κυριακή με τη Θήβα πετυχαίνοντας τρία γκολ, ενώ ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι ήταν Δημήτρης Ρούσσης ο οποίος έφυγε τραυματίας στο 63’ για να πάρει τη πρώτη του συμμετοχή ο Αγοραστός που είχε εξαιρετικά θετικό ντεμπούτο.

Ο Φωστήρας φάνηκε επί της ουσίας στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό γιατί Τσικλητήρας τον περίμενε στο μισό γήπεδο προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την κόντρα επίθεση και την ταχύτητα του Πήλιου. Το ματς πάντως στη μεγαλύτερη διάρκεια του ήταν κακό με πολλά φάουλ και διακοπές ενώ η εξαιρετικά απαιτητική κερκίδα των γηπεδούχων στο γήπεδο του Ταύρου τα έβαλε στο τέλος με το διαιτητικό τρίο θέλοντας κάπου να ξεσπάσει για την ισοπαλία.

Από την άλλη, οι πολυάριθμοι εκδρομείς της Πύλου αποθέωσαν τους ροσονέρι και έδωσαν ραντεβού, στο «σπίτι» τους, αυτή την φορά στο ματς της επόμενης Κυριακής με την πρωτοπόρο Βάρδα.

Το φιλμ του αγώνα

3' Σουτ του Μικελάτου δεν απείλησε τον Κουρεπίνη
6' Παιχνίδι κέντρου σε αυτά τα πρώτα λεπτά εδώ στον Ταύρο
8' Σέντρα-σουτ του Καραμπά από αριστερά πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουρεπίνη
12' Πολιορκία των παικτών του Φωστήρα στην εστία του Παλλιγκίνη λήγει με οφσάιντ του Μπιτσάνη
14' Στην πρώτη του αλλαγή προχώρησε ο Φωστήρας, την θέση του Κοτίτσα πήρε ο Σκάρος
20' Φάουλ του Κερμενίδη στον Δωροβίνη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο παίκτης του Τσικλητήρα δέχθηκε την κίτρινη κάρτα
22' Άουτ η εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχοριανό
31' Σουτ του Λέσι από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε αρκετά άουτ
34' Στο έδαφος ο Κουντουρής έπειτα από μαρκάρισμα του Μικελάτου
36' Σέντρα ακριβείας του Χοτζάι από δεξιά βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Μικελάτο, που ξεμαρκαρίστηκε με ωραία κίνηση ωστόσο το σουτ του ήταν χλιαρό και δεν ανησύχησε τον Κουρεπίνη
43' Μεγάλη φάση για τον Φωστήρα ο Λέσι μόνος του με την εστία έστειλε την μπάλα άουτ με προβολή, όμως, πριν είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ
44' Τρομερό σουτ του Δωροβίνη από ύψος της μεγάλης περιοχής απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Παλλιγκίνης
45'+2 Ο Δωροβίνης δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία
45'+3 Ο διαιτητής της αναμέτρησης σφυρίζει την λήξη του ημιχρόνου
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με το Φωστήρα στην σέντρα
49' Αλλαγή για την Πύλο. Ο Παναγόπουλος στην θεση του Καραμπά
55' Κίτρινες κάρτες σε Γραμματικόπουλο και Μικελάτο για διαμαρτυρία
56' Κεφαλιά του Παραρά από κόρνερ του Δωροβίνη η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
60' Ωραίο κόψιμο του Μιτσάνη στον Ζαγοριανό έκοψε με προβολή ο Μπίζος
64΄Αναγκαστική αλλαγή για την Πύλο. Ο Ρούσσης αποχώρησε τραυματίας και την θέση του πήρε ο Αγοραστός
65' Ο Ταχματζίδης στην θέση του Μπιτσάνη
70' Ο Τσάτσος εκτέλεσε φάουλ, ο Πήλιος έπιασε ανάποδη κεφαλιά προς τα πίσω για να μπλοκάρει ο Κουρεπίνης
74' Τρίτη αλλαγή για τον Τσικλητήρα. Ο Μικελάτος αφήνει την θέση του στον Σβίγγο
75' Καλή στιγμή για τον Φωστήρα. Η άμυνα του Τσικλητήρα απέτυχε να διώξει σε γέμισμα ο Δορωβίνης τσίμπησε την μπάλλα αλλά ο Παλλιγκίνης δήλωσε και πάλι παρών
80' Κίτρινη κάρτα στον Ταχματζίδη
79' Μεγάλη ευκαιρία για την Πύλο. Ο Κερμενίδης έκανε το φάουλ, ο Μπίζος πήδηξε ψηλότερα απ' όλους στο ύψος της μικρής περιοχής για την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε βρήκε καλά την μπάλα η οποία κατέληξε στα χέρια του Κουρεπίνη.
82' Τρίτη αλλαγή για τον Φωστήρα. Ο Κουντουρής άφησε την θέση του στον Κουτσούμπα
85' Ατομική προσπάθεια Κερμενίδη και σουτ η μπάλα ψηλά άουτ
90' Ευκαιρία για τον Φωστήρα. Γύρισμα του Δωροβίνη ο Ζαγορισνός από κοντά δεν έπιασε κακό σουτ και μπλόκαρε εύκολα ο Παλλιγκίνης
90+5' Τέλος στο ματς απο τον διαιτητή Βλαντή. Ο Τσικλητήρας 0-0 με τον Φωστήρα

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Κουρεπίνης, Κουντουρής (82' Κουτσούμπας), Κόπελας, Παραράς, Πέτας, Κοτίτσας (14' Σκάρος), Ντάφλας, Ζαγοριανός, Λέσι, Δωροβίνης, Μπιτσάνης (65’ Ταχματζίδης)

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ: Παλλιγκίνης, Κυριαζόπουλος, Μπίζος, Καραμπάς (49' Παναγόπουλος), Ρούσσης (63' Αγοραστός), Χοτζάι, Πήλιος, Τσάτσος, Γραμματικόπουλος, Μικελάτος (74' Σβίγγος), Κερμενίδης

Διαιτητές: Βλαντής, Γκολές, Κορώνας (Συνδέσμου Πειραιά)