Τσικλητήρας- Δόξα Μεγ. 3-1: «Γράμμα», «Κέρμε» …σεληνιάστηκαν! (φωτο)

Οι κιτρινόμαυρες εμφανίσεις που φόρεσε για πρώτη φορά φέτος φαίνεται πως έφεραν γούρι στον Τσικλητήρα Πύλου για τον οποίον ίσχυσε το «τρίτη και φαρμακερή» στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη, μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα στο ξεκίνημα της σεζόν, επιβλήθηκε με 3-1 της Δόξας Μεγαλόπολης σημειώνοντας την ιστορική -πρώτη νίκη της σε Εθνική κατηγορία.

Ο… σεληνιασμένος Γιώργος Γραμματικόπουλος, το τανκ της Πύλου, ο οποίος σημείωσε δύο ακόμα γκολ φτάνοντας τα τρία στην κατηγορία, αλλά και ο… δαιμονισμένος Νίκος Κερμενίδης που έκανε άνω κάτω την άμυνα της Δόξας και μοίρασε ισάριθμες ασίστ ήταν οι πυλώνες πάνω στους οποίους κτίστηκε η μεγάλη νίκη της ομάδας του Τσικλητήρα.

Κάνεις βέβαια απ' τους υπόλοιπους δεν υστέρησε ενώ τα μέγιστα πρόσφεραν και οι αλλαγές με τον Πήλιο μάλιστα να έρχεται απ' τον πάγκο και να σφραγίζει την επιτυχία με ένα έξοχο σε δημιουργία και εκτέλεση τέρμα.

Ο Νίκος Κακαλέτρης βασίστηκε στην ομάδα η οποία άδικα απώλεσε τη νίκη στο εκτός έδρας ματς στη Θήβα και παρέταξε τα ίδια πρόσωπα και σχεδόν τον ίδιο σχηματισμό. Κάτω απ' τα δοκάρια ξεκίνησε ο Παλλιγκίνης και από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα έπαιξαν οι Παναγόπουλος, Μπίζος, Ρούσσης, Καραμπάς, μπροστά τους αγωνίστηκε ο Κυριαζόπουλος, την τετράδα του κέντρου (στο ουσιαστικά, 4-1-4-1) συγκρότησαν οι Τσώνης, Τσάτσος, Κερμενίδης, Μικελάτος ενώ φουνταριστός έπαιξε ο Γραμματικόπουλος.

Στο ξεκίνημα του αγώνα «ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη» και οι δύο ομάδες έπαιξαν αναγνωριστικά. Η Πύλος άρχισε να ανεβαίνει μετά το 20ό λεπτό και ενέτεινε την πίεση κυρίως με προσπάθειες του Κερμενίδη τόσο σε ρόλο δημιουργού όσο και εκτελεστή.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 33’ όταν ο Παναγόπουλος από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Γραμματικόπουλος σηκώθηκε μόνος σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής και έγραψε το 1-0.

Με τον αέρα του γκολ πλέον οι γηπεδούχοι βγήκαν ακόμη πιο αποφασιστικά στην επίθεση και μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές σε προσπάθειες των Γραμματικόπουλου, Μικελάτου.

Η εικόνα άλλαξε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου όπου από τις πρώτες φάσεις φάνηκε ότι η Πύλος άφησε στα αποδυτήρια το καλό τελείωμα του πρώτο μέρους ενώ αντίθετα η Μεγαλόπολη, μη έχοντας πλέον και πολλά περιθώρια, βγήκε πιο οργανωμένα στην επίθεση. Οι φιλοξενούμε μάλιστα στο 50’ έφτασαν στο 1-1 όταν όταν μετά από αδράνεια της άμυνας της Πύλου ο Παναγιωτίδης κοντρόλαρε τη μπάλα με όλη του την άνεση μέσα στην περιοχή γύρισε το κορμί του και έπιασε δυνατό σουτ που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Παλλιγκίνης.

Το γκολ αυτό φάνηκε να δίνει άλλη ψυχολογία στους φιλοξενούμενους οι οποίοι υπό την παρότρυνση 50 και πλέον οπαδών τους, οι οποίοι μάλιστα ήταν στην πλευρά της κερκίδας όπου έκαναν επίθεση, προσπάθησαν να πετύχουν την ολική ανατροπή δημιουργώντας τις προϋποθέσεις κυρίως σε μια εκτέλεση φάουλ του Νάνου στο 58’ όπου ο Παλλιγκίνης μπλόκαρε με δυσκολία .

Το ματς φαινόταν να ισορροπεί σε μια λεπτή γραμμή όταν ο Γραμματικόπουλος «μίλησε» για 2η φορά στο ματς και πλάσαρε για το 2-1 εκμεταλλευόμενος ασθενή απόκρουση του Μακρυωνίτη μετά από σουτ-κεραυνό του Κερμενίδη από τα αριστερά.

Η εικόνα του ματς άλλαξε εκ νέου και η Πύλος έχοντας πλέον την ψυχολογία υπέρ της άρχισε να πολιορκεί τα καρέ του Μακρυωνίτη ελπίζοντας εσένα τρίτο γκολ που θα σφράγιζε και την νίκη.

Πράγματι, το γκολ αυτό ήρθε με τον Πήλιο ο οποίος δέχτηκε ωραία ασίστ του Κερμενίδη και αφού προχώρησε πλάσαρε εύστοχα τον Μακρυωνίτη γράφοντας στο 89’ το 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Το φιλμ του αγώνα

11' Πρώτη καλή στιγμή για τον Τσικλητήρα. Ο Μικελάτος πάτησε την μπάλα στον Τσάτσο ο οποπιος σούταρε άουτ
16΄Μακρυνό σουτ του Ανέστη Παναγιωτίδη πέρασε άουτ
18' Μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα, ο Τσικλητήρας έχει την κατοχή αλλά οι φιλοξενούμενοι έχουν καταφέρει να τον κρατήσουν μακρυά απο τα καρέ του Μακρυωνίτη
21' Ευκαιρία για την Πύλο. Ο Κερμενίδης έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Μακρυωνίτη σε μεγάλη επέμβαση. Στο κόρνερ που ακολούθησε σουτ του Μικελάτου άουτ
27' Ωραία ανάπτυξη για την Πύλο. Ο Κερμενίδης έβγαλε στον Τσώνη ο οποίος έκανε με την μια τη σέντρα αλλά ο Γραμματικόπουλος δεν πρόλαβε
33' ΓΚΟΛ 1-0 Η υπεροχή του Τσικλητήρα αποδίδει καρπούς καθώς ο Γραμματικόπουλος με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Παναγόπουλου ανοίγει το σκορ!
40’ Κίτρινη στον Παναγιωτίδη για διαμαρτυρία
41' Κίτρινη στον Καραμπά ο οποίος με έξυπνο φάουλ έκοψε αντεπίθεση της Δόξας
43' Μεγάλη στιγμή για την Πύλο. Ο Κερμενίδης έβγαλε σέντρα ο Μακρυωνίτης δεν κατάφερε να διώξει αλλά ο επερχόμενος Γραμματικόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή
44' Καθολική υπεροχή της Πύλου. Κεφαλιά Μικελάτου μόλις άουτ
45+2' Ημίχρονο στην Παραλία. Ο Τσικλητήρας 1-0 την Δόξα
46' Πρώτη τελική στο 2ο ημίχρονο από την Πύλο με σουτ άουτ του Γραμματικόπουλου
50' ΓΚΟΛ 1-1 Οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Παναγιωτίδη έφεραν το ματς στα ίσα. Αμυντική αδράνεια των παικτών της Πύλου καθώς δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα στο γέμισμα του Λυμπερόπουλου και αφού ο σκόρερ κοντρόλαρε με όλη του την άνεση νίκησε με γυριστό τον Παλλιγκίνη
56' Αλλαγή για την Πύλο. Ο Πήλιος αντι του Τσώνη
58' Καλά εκτελεσμένο φάουλ του Νάνου, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Παλλιγκίνης
59' ΓΚΟΛ 2-1 Η Πύλος παίρνει εκ νέου το προβάδισμα! Ο Κερμενίδης έκανε σουτ, ο Μακρυωνίτης δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπα΄λα και ο επερχόμενος Γραμματικόπουλος έκανε το 2-1
66' Σουτ- κεραυνός Κερμενίδη απο αριστερά με δυσκολία σε κόρνερ ο Μακρυωνίτης
68' Διπλή προσπάθεια των παικτών της Πύλου. Σουτ του Κερμενίδη με γροθιές ο Μακρυωνίτης, στην επαναφορά ο Τσάτσος σουτ άουτ
70' Αλλαγή για την Πύλο. Ο Σβίγγος στην θέση του Τσάτσου
74' Αλλαγή για την Δόξα. Ο Πρίκος στην θέση του Παναγιωτόπουλου
80' Αναγκαστική αλλαγή για την Πύλο. Ο Γραμματικόπουλος έδωσε την θέση του στον Χοτζάι
89' ΓΚΟΛ 3-1 Ο Πήλιος «κλειδώνει» τη νίκη του Τσικλητήρα. Μπαλιά 30 μέτρων του Κερμενίδη στην πλάτη της άμυνας, ο Πήλιος έκανε ωραίο "πάρσιμο" με το στήθος και αφού έκανε 2-3 βήματα κεραυνοβόλησε τον Μακρυωνίτη!
94' Τέλος του αγώνα στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας. Η Πύλος 3-1 την Δόξα Μεγαλόπολης.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης): Παλλιγκίνης, Παναγόπουλος, Μπίζος, Καραμπάς, Ρούσσης, Κυριαζόπουλος, Τσώνης (56' Πήλιος), Τσάτσος 70' Σβίγγος), Γραμματικόπουλος (λ. τρ. 80' Χοτζάϊ), Μικελάτος, Κερμενίδης

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασίλης Κούβαλης): Μακρυωνίτης, Δρόσος, Κατσαρός, Παναγιωτόπουλος (74' Πρίκος), Βασιλείου, Αντώνακας, Παναγιωτίδης, Νάνος, Μαναριώτης, Λυμπερόπουλος Νικ., Λυμπερόπουλος Δημ.