Τσικλητήρας Πύλου- Ζευγολατιό 0-1: Η… ατυχία του πρωτάρη!

Το Ζευγολατιό ήταν τελικά που πήρε όλη την τύχη του πρωτάρη στο ντέρμπι των νεοφώτιστων και κατάφερε να αποδράσει από το Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας με το "διπλό" (0-1) επί του Τσικλητήρα.

Η ομάδα της Κορίνθου, η οποία πραγματοποίησε επίσης την παρθενική της εμφάνιση σε Εθνική κατηγορία, πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν χάρη σε τέρμα που πέτυχε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ατματσίδης στο 61’. Ο ίδιος από μεγάλος πρωταγωνιστής παρ’ ολίγο να αποδειχθεί μοιραίος για την ομάδα του καθώς επτά λεπτά μετά το γκολ εγκατέλειψε το γήπεδο δεχόμενος- δικαίως- δεύτερη κίτρινη κάρτα από  τον διαιτητή Μιχελή.

Ο Πειραιώτης ρέφερι, φαρμακοποιός στο επάγγελμα, πότισε... φαρμάκι την ομάδα της Πύλου καθώς υπέδειξε χωρίς δισταγμό το πέναλτι καταλογίζοντάς χέρι του Γραμματικόπουλου σε μονομαχία του μέσα στην περιοχή με τον Χρυσαφίδη, άφησε όμως με το παράπονο τους γηπεδούχους καθώς δεν υπέδειξε παράβαση σε ανατροπή του Μικελάτου λίγο αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας στην πρεμιέρα. Σ΄ αυτό άλλωστε συνηγορούν και τα έξι φιλικά παιχνίδια που έδωσαν στην διάρκεια της προετοιμασίας τους σε αντίθεση με την Πύλο η οποία φάνηκε πως έχει ακόμη να διανύσει δρόμο ώστε να βγάλει στο γήπεδο τα πράγματα που έχει στο μυαλό του ο Νίκος Κακαλέτρης.

Ακόμα και έτσι όμως, ο Τσικλητήρας δεν άξιζε την ήττα καθώς με εξαίρεση το πρώτο ημίωρο του αγώνα στο οποίο και οι δύο ομάδες έψαχναν την ταυτότητά τους μέσα στο γήπεδο, ήταν καλύτερος και δημιούργησε τις φάσεις για να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ .
Στα τελευταία 25 λεπτά μάλιστα, παίζοντας με παίκτη παραπάνω, ουσιαστικά εγκαταστάθηκε στα αντίπαλα καρέ αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 0-1 και η ομάδα του Μιχάλη Βλάχου ξεκίνησε την σεζόν ένα ανέλπιστο διπλό .

Στη διάρκεια του ματς ο Νίκος Κακαλέτρης προσπάθησε κάμποσες φορές να ανακατέψει την τράπουλα ώστε να δημιουργήσει προβλήματα στο Ζευγολατιό αλλά παρά το ότι δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις τα τελειώματα των φάσεων από τους "ροσονέρι" δεν ήταν καλά.

Η ανάπτυξη της Πύλου στο πρώτο μέρος γινόταν τις περισσότερες φορές από δεξιά με τους με τους Παναγόπουλο και Μικελάτο αλλά οι καλύτερες στιγμές δημιουργήθηκαν από αριστερά με τις προσπάθειες του Κερμενίδη. Από επέλαση του μακεδόνα άσου ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς για την Πύλο όταν στο 14’ ο Τσάτσος έπιασε σουτ μέσα απ' την περιοχή αλλά η μπάλα βγήκε πάνω από την γραμμή από τερματοφύλακα και αμυντικούς, όπως έγινε και στο 40’ με αποδέκτη της μπάλας αυτή τη φορά τον Μικελάτο.

Γενικά, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλά να προσφέρει με την Πύλο να θέλει να επιτεθεί αλλά να μη βρίσκει διαδρόμους και το Ζευγολατιό να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας και να κρατάει μακριά από τα καρέ του τους τυπικά γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος ο Τσικλητήρας μπήκε σαφώς πιο ορεξάτος αλλά με τη συμπλήρωση του δεκαπεντάλεπτου ήρθε το πέναλτι για το Ζευγολάτιο και ο ρυθμός χάθηκε. Αμέσως μετά ο Νίκος Κακαλέτρης έκανε την πρώτη του κίνηση βάζοντας τον Πήλιο στη θέση του Χοτζάι και γυρίζοντας το σχήμα σε 4-4-2 με τον νεοεισελθόντα να παίρνει θέση στα δεξιά και τους Γραμματικόπουλο, Μικελάτο στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 67’ σε μία ακόμη καλή προσπάθεια του Τσικλητήρα ο Κερμενίδης είδε την μπάλα στο δυνατό σουτ εξαπέλυσε να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσέλιου. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να σφίγγουν όλο και περισσότερο τον κλοιό γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, μάλιστα στην κορυφή της επίθεσης πέρασε και ο Μπίζος μετά το 75ό λεπτό αλλά παρά την πολιορκία το κάστρο δεν έπεσε μέχρι και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων που κράτησε ο διαιτητής Μιχελής.

Το φίλμ του αγώνα

3' Κίτρινη κάρτα στον Ατματσίδη για σκληρό μαρκάρισμα
6' Απείλησε το Ζευγολατιό με σουτ του Ευθυμιάδη
8' Κίτρινη κάρτα στον Χοτζάι για γκληρό μαρκάρισμα
14΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Τσικλητήρα. Ο Κερμενίδης έκανε μπάσιμο από αριστερά έκοψε στον Τσάτσο ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ αλλά αποκρούστηκε από σώματα στην γραμμή!
22' Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο. Απείλησε το Ζευγολατιό με σουτ του Χρυσαφίδη
40' Επέλαση του Κερμενίδη από αριστερά που έβγαλε την σέντρα αλλά ο Παινέσης έδιωξε προ του Μικελάτου
44' Κίτρινη κάρτα στον Τσάτσο
45'+2' Ημίχρονο στην Παραλία, στο 0-0 το παιχνίδι
51' Πρώτη αλλαγή του Βλάχου στο ματς. Ο Κορμαλής στην θέση του Παινέση
55' Ευκαιρία για την Πύλο όταν σε κόρνερ του Τσάτσου ο Μικελάτοε πετάχτηκε στο  πρώτο δοκάρι αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία
60' Πέναλτι για το Ζευγολατιό. Ο διαιτητής Μιχελής έδειξε χέρι σε μονομαχία του Γραμματικόπουλου με τον Χρυσαφίδη μέσα στην περιοχή
61΄ΓΚΟΛ 0-1: Ο Ατματσίδης ξεγέλασε τον Παλλιγκίνη και έγραψε το 0-1
66' Πρώτη αλλαγή για την Πύλο. Ο Πήλιος στην θέση του Χοτζάι
67' Δοκάρι για τον Τσικλητήρα. Ο Κερμενίδης έπιασε σουτ και τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσέλιου
68' Δεύτερη κίτρινη- κόκκινη κάρτα για τον σκόρερ του Ζευγολατιού Ατματσίδη για τράβηγμα. Με 10 παίκτες θα συνεχίσουν οι φιλοξενούμενοι
77' Κούρσα του Γραμματικόπουλου από αριστερά μπήκε στην περιοχή και σέντραρε αλλά πριν η μπάλα φτάσει στον Μικελάτο έκοψαν οι αμυντικοί
83' Μεγάλη φάση για τον Τσικλητήρα. Ο Κερμενίδης απέφυγε δυο παίκτες από αριστερά, έκοψε στον Μπίζο ο οποίος σούταρε, η μπάλα έφτασε στον Μικελάτο που έκανε νέο σουτ αλλά κόντραρε ο Σιγάλας
84' Κεφαλιά του Μπίζου πέρασε άουτ
85' Ο Διακουμής στην θέση του Καραμπά. Οι γηπεδούχοι έχουν περάσει μαζικά στην επίθεση αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατάνε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα
89' Ο Χουσελάς στην θέση του Ρήγα
95' Λήξη του αγώνα από τον διαιτητή Μιχελή. 0-1 το Ζευγολατιό

Τσικλητήρας Πύλου (Νίκος Κακαλέτρης): Παλλιγκίνης, Παναγόπουλος, Μπίζος, Καραμπάς (85' Διακουμής), Ρούσσης, Κυριαζόπουλος, Μικελάτος, Χοτζάι (66’ Πήλιος), Γραμματικόπουλος, Τσάτσος, Κερμενίδης.

Ζευγολατιό (Μιχάλης Βλάχος): Τσέλιος, Βιδάλης, Παινέσης (52' Κορμαλής), Σιγάλας, Φυσαράκης, Μαλαχάτης, Κλαδάκης, Ρήγας (89' Χουσελάς), Χρυσαφίδης, Ευθυμιάδης (72' Βελέντζας), Ατματζίδης