Βαθμολογική "ανάσα" για Νέο Άρι

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Νέος Άρις, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή Καλαμάτας στην έδρα του και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Α1, φτάνοντας τους 5 βαθμούς. Αντιθέτως, οι "κυανόλευκοι" παρέμειναν χωρίς νίκη στις 5 πρώτες αγωνιστικές, κατά τις οποίες μετρούν 2 βαθμούς.
Το τέρμα της - κακής απο πλευράς ποιότητας - αναμέτρησης σημείωσε στο 44ο λεπτό ο Γρίβας με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έπειτα από σέντρα από αριστερά του Ι. Σκαλιώτη, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα σε σώμα αμυντικού και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα.
Στο 78΄ ο Τ. Παπαδέας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα από πλευράς Ηρακλή, όταν έκανε κεφαλιά από πολύ κοντά όμως ο Κοσμάς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ του Γρίβα από καλή θέση στο 90ο λεπτό, το οποίο κατέληξε άουτ.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αφιέρωση της νίκης από τους παίκτες του Νέου Άρι προς τον συμπαίκτη τους Θανάση Μαρκόπουλο, ο οποίος αρραβωνιάζεται απόψε.
Τέλος, το παιχνίδι είχε ιδιαίτερη σημασία για τον προπονητή του Νέου Άρι Τάσο Χαρίτο ο οποίος διετέλεσε επί σειρά ετών παίκτης και προπονητής στους "κυανόλευκους" και είχε θερμό εναγκαλισμό τόσο με τον Νίκο Μουλατσιώτη, όσο και με τους παίκτες του Ηρακλή.
Διαιτησία: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Θ. Αγγελακάκης, Γ. Γαλακουτης
ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ (Τάσος Χαρίτος): Κοσμάς, Αρβανίτης, Γεωργαντάς, Κάνελης, Κατσιμαγκλής, Αναστασόπουλος, Μαρκόπουλος, Φλέσσας (46΄ Ι. Σπηλιώτης), Γρίβας, Ι. Σκαλιώτης, Κατσαρός (65΄ Στ. Σπηλιώτης, 85΄ Π. Σκαλιώτης)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Νίκος Μουλατσιώτης): Σπάλλας, Κοκκινάκης, Τσικρικάς (72΄ Κουτσαντώνης), Πλαγιανός, Γεωργακόπουλος, Γ. Παπαδέας, Μάρης, Τζαβάρας (46΄ Μουρούφας), Σπαντιδέας, Μιχαλόπουλος (65΄ Τζαφέρι), Τ. Παπαδέας

* Στο γήπεδο βρέθηκε ο πρέοδρος του Παμίσου, Γιώργος Πετρουλάκης μαζί με τον συνεργάτη του, Παναγιώτη Τσέρτο.