Να περάσει ο επόμενος (pics)

Παίζοντας όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη, ο Πάμισος Μεσσήνης ξεπέρασε το... εμπόδιο του ΑΟ Φαραί στο «Παναγιώτης Μπαχράμης» με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση της πλειοψηφίας των «πράσινων» έπαιξαν καταλυτικό ρόλο προκειμένου να έρθει αυτό το διπλό, μεταφέροντας έτσι το άγχος σε ΑΟ Κυπαρισσίας και Τσικλητήρα Πύλου που «κονταροχτυπιούνται» αύριο μεταξύ τους.

Φάσεις - γκολ

Στο 3' X. Τρίψας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μωράκης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μάρης έδιωξε ενστικτωδώς και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσουλάκος έκανε το γυριστό σουτ για να απομακρύνει προ της γραμμής ο Γκάι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πάμισος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργιόπουλου από τον Καντζιλιέρη, με τον κ. Κουτσαναστάση να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί, ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων στους «πράσινους».

Στο 12' ο Ι. Τρίψας πάσαρε στον Χ. Τρίψα και αυτός έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και να ξεγελά τον Μάρη για το 0-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στο 40' ο Σαραντόπουλος με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά ξέφυγε από τον Λικάι και έδωσε... έτοιμο γκολ στον Τουρλίδα που δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει από κοντά.

Στο 84' ο Πέτση με απυεθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να νικήσει τον Κωνσταντακόπουλο, με τον τερματοφύλακα της ομάδας της Μεσσήνης να εκτινάσσεται στην δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε ο Πέτση στο 84' το κατάφερε τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος, που με συρτή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αριστερά αιφνιδίασε τον Κωνσταντακόπουλο για το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΟ Φαραί (Νίκος Γεωργακλής): Μάρης, Καπακλής, Καντζιλιέρης, Αντωνόπουλος, Παχής, Γκάι (46' Μαυροειδάκος), Σεριάτος, Σπανός (68' Δοβλέτης), Τσέρτος, Πέτση, Λικάι (78' Μάραντος).

Πάμισος Μεσσήνης (Αντώνης Μαυρέας): Κωνσταντακόπουλος, Ι. Τρίψας (90+1' Φιλόπουλος), Κορομηλάς, Τζανετέας, Μπερερής, Μωράκης, Τσουλάκος, Χ. Τρίψας, Τουρλίδας (85' Χελάς), Σαραντόπουλος, Γεωργιόπουλος (57' Κουρούπης).

Διαιτησία: Ι. Κουτσαναστάσης, Ν. Γκούμας, Χ. Καστανάς