Η Αναγέννηση 3-2 με ανατροπή!

Ματς με «τρελό» ρυθμό για ένα ημίχρονο έγινε στο γήπεδο της ΕΠΣΜ στον Κορδία όπου η Αναγέννηση πήρε την νίκη με 3-2 επί του Ηρακλή με … επική ανατροπή  (από 0-2) μέσα σε ένα πεντάλεπτο!
Το ματς στο πρώτο μέρος είχε έντονες συγκινήσεις με τις δυο ομάδες όμως να συναγωνίζονται στα… λάθη. Πολλά αμυντικά λάθη και αδυναμία οργάνωσης παιχνιδιού από τους μέσους, έφερε και τις δυο ομάδες να ψάχνουν με ανορδόδοξο τρόπο να απειλήσουν. Η Αναγέννηση πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο πρώτο 20λεπτο και με δυο γκολ του Σπαντιδέα απέκτησε σημαντικό προβάδισμα αλλά η γηπεδούχοι οι οποίοι μέχρι το 25’ δεν είχαν μπει στο ματς έφεραν τα πάνω κάτω μέσα σε πέντε λεπτά! Το 0-1 έγινε στο 10’ όταν ο Σπαντιδέας έπιασε σουτ από πολύ πλάγια, η μπάλα βρήκε κάπου και πήρε περίεργη τροχιά ξεγελώντας τον ανήμπορο να αντιδράσει Λίβα. Η ομάδα του Βασίλη Μπλέτσα βλέποντας… μηδενική αντίδραση από τους γηπεδούχους συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και δικαιώθηκε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Σπαντιδέας και πάλι πήρε την μπάλα από τον Παπαδέα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Λίβα διπλασιάζοντας τα γκολ των φιλοξενούμενων.
Η αντίδραση της Αναγέννησης ήρθε από τον πάγκο, ή πιο σωστά από τα… συρματοπλέγματα εκτός γηπέδου όπου βρισκόταν λόγω τιμωρίας ο τεχνικός της ομάδας Γιώργος Μηλίτσης. Ο έμπειρος τεχνικός έριξε στην μάχη το Νίκο Τριανταφυλλάκη, κίνηση που αποδείχτηκε καθοριστική καθώς η Αναγέννηση άρχισε να δημιουργεί παιχνίδι, ο Δασκαλάκης με τον Κάνιστρα να βρίσκουν χώρους και να γίνονται επικίνδυνοι.
Η μείωση του σκορ ήρθε στο 39’ όταν μετά από σέντρα του Τριανταφυλλάκη από αριστερά ο Κάνιστρας έπιασε κεφαλιά στην κίνηση και νίκησε τον Μπομπούνη ενώ το 2-2 ήρθε στην αμέσως επόμενη επίθεση όταν ο Βεργόπουλος έπιασε σουτ η μπάλα βρήκε στον Αντωναίο και βρέθηκε στο βάθος της εστίας του Μπομπούνη.
Και ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν να βρούν τι φταίει, η Αναγέννηση χτύπησε κα πάλι με τον Κάνιστρα. Μετά από διώξιμο της άμυνας, ο έμπειρος επιθετικός πήρα την μπάλα και αφού έβαλε πλάτη τα στόπερ του Ηρακλή πλάσαρε εύστοχα για το 3-2.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αφού για την μεν Αναγέννηση η δουλειά είχε γίνει για τον δε Ηρακλή η κούραση είχε αρχίσει να κάνει εμφανή τα σημάδια της.
Στο 63΄ο Σπαντιδέας έβγαλε κάθετη στον Μιχαλόπουλο αλλά το πλασέ του βρήκε στα σώματα ενώ στο 74΄ο Παπαδέας έπιασε σουτ αλλα απέκρουσε ο Λίβας. Η σπυοδαιότερη ωστόσο ευκαιρία ήρθε από τους γηπεδούχους όταν ο Κάνιστρας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε για να βγάλει στην γραμμή ο Πλαγιανός.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Λίβας, Χάντζος, Πανταζής, Παπαγεωργίου, Ράτσεφ (25’ Τριανταφυλλάκης), Βεργόπουλος, Δουρούμης, Αντωνάιος, Καρούμπας (72’ Γυφτέας), Δασκαλάκης, Κάνιστρας
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛ.: Μπομπόνης, Κωνσταντόπουλος (52΄Γιαννουκάκης), Παπαδέας, Πλαγιανός, Λίγκρης, Μουρούφας, Μάρης, Τζαβάρας, Σπαντιδέας, Παπαδέας, Κατσαρός (57΄Μιχαλόπουλος)