Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΑΣ Φυτειάς βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 0-1 από την ΑΕ Λογγάς, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε στη νίκη με 4-1, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία της Τσουκάλη, με αποκορύφωμα το πέναλτι της ισοφάρισης των γηπεδούχων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Δημήτρη Νινιού, ενώ οι παίκτες του ΑΣ Φυτειάς αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.
Στο 37' ο Λιαράκος σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Μερκούρη και κατέληξε στα δίχτυα, ξεγελώντας τον Παν. Αναστασόπουλο για το 0-1.
Στο 63' ο Δελφάκης έδωσε... έτοιμο γκολ στον Παναγιωτόπουλο, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Ηλιόπουλο «σημάδεψε» το δεξί κάθετο δοκάρι.
Η φάση που άναψε τα «αίματα» έγινε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Λαβασίδης σέντραρε από τα αριστερά, ο Βάγιας έδιωξε την μπάλα, με την κα. Τσουκάλη να υποδεικνύει πέναλτι, θεωρώντας ότι ο αμυντικός βρήκε την μπάλα με το χέρι.
Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα χωρίς όμως αποτέλεσμα και ο Σταυρινός που ανέλαβε την εκτέλεσή του έκανε το 1-1.
Στο 72' ο Παύλος Αναστασόπουλος με μια «μαγική» κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Δελφάκη που μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ηλιόπουλο για το 2-1.
Έξι λεπτά αργότερα ο Παν. Αναστασόπουλους εκτέλεσε το ελεύθερο, ο Δελφάκης με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Παναγιωτόπουλο, ο οποίος απέφυγε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ιδανικό τελείωμα «έγραψε» το 3-1.
Στο 85' ο Σταυρινός με βαθιά μπαλιά πίσω από το κέντρο βρήκε τον Παναγιωτόπουλο στην πλάτη της άμυνας της ΑΕ Λογγάς και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Ηλιόπουλο που έκανε έξοδο για το τελικό σκορ.
ΑΣ Φυτειάς (Κώστας Παλαμάρας): Παν. Αναστασόπουλος, Μπούνας, Δ. Κουλιέρης, Καννάς, Μερκούρης, Δ. Κουλιέρης ΙΙ (53' Παύλος Αναστασόπουλος), Δελφάκης, Ι. Αναστασόπουλος (46' Παναγιωτόπουλος), Τζουμάκης, Λαβασίδης, (75' Λινάς), Σταυρινός.
ΑΕ Λογγάς (Δημήτρης Αδαμόπουλος): Ηλιόπουλος, Ι. Πετρόπουλος (63' Μπούνας), Ρ. Πετρόπουλος, Δρακοπαναγιωτάκης, Τσούμπας, Καρόκε, Τραγομαλάς, Βάγιας, Πέτση, Μπόγιο, Λιαράκος.
Διαιτησία: Α. Τσουκάλη, Χ. Καστανάς, Π. Ηλιόπουλος