Δώριο - Ν. Άρις 2-1: «Κλείδωσε» τη νίκη σε τρία λεπτά, «βράζουν» οι φιλοξενούμενοι με τον διαιτητή!

Με θετικό... πρόσημο ξεκίνησε ο Δωριέας Δωρίου τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΜ για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, νικώντας με 2-1 το Νέο Άρι που «βράζει» με την διαιτησία του Τουρλομούση!

«Κλειδί» για την επικράτηση της ομάδας του Σωτήρη Μπουραντώνη αποτέλεσαν τα δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, με σκόρερ τους Γκρίτζαλη στο 25' και Π. Μπουραντώνη στο 28'.

Οι «πετεινοί» κατάφεραν να μειώσουν στο 77ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πολίτης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι και που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι, υποστηρίζοντας ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Από το 60' ο Νέος Άρις αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπουζαλά, ο οποίος αντέδρασε άσχημα σε μαρκάρισμα του Γκιάτα απωθώντας τον βίαια.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα γι' αυτή την απόφαση, θεωρώντας πως στη φάση αυτή έπρεπε να αποβληθεί και ο παίκτης της ομάδας του Δωρίου για εξύβριση, ενώ ο εκπρόσωπος του Νέου Άρι, Δημήτρης Κατσιμαγκλής, εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από τον πάγκο.

Στο 77' και στη φάση του πέναλτι με το οποίο ο Νέος Άρις μείωσε σε 2-1, υπήρξαν νέες έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Νέου Άρι προς τον διαιτητή Τουρλομούση για αποβολή του Πετράκου, με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων, Γιάννη Ζαπρόπουλο να μπαίνει στο γήπεδο και εν συνεχεία να αποβάλλεται, ενώ για περίπου δέκα λεπτά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο.

Μετά το τελευταίο σφύριγμα οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων προς τον ρέφερι της συνάντησης συνεχίστηκαν σε έντονο ύφος, με αποτέλεσμα ο Σκαλιώτης να βλέπει δεύτερη κίτρινη-κόκκινη και να αποβάλλεται, ενώ μ' αυτά και μ' αυτά το διαιτητικό τρίο αποχώρησε συνοδεία αστυνομικής δύναμης!

Διαιτητής: Ν. Τουρλομούσης, Βοηθoί: Α. Καυκάς-Γ. Μιχαλόπουλος

ΔΩΡΙΕΑΣ ΔΩΡΙΟΥ (Σωτήρης Μπουραντώνης): Δήμας, Γεωργιόπουλος, Κομάν, Αρβανίτης, Πετράκος, Ζέππος, Γκρίτζαλης, Ράτσεβ (63' Ράτσεβ), Π. Μπουραντώνης (65' Γαρδικάς), Γκιάτ, Βεσέλης (63' Λυμπερόπουλος).

ΝΕΟΣ ΆΡΙΣ (Γιάννης Ζαπρόπουλος): Παπαβασιλόπουλος, Σαρρής, Κωστόπουλος, Μπουζαλάς, Αναστασόπουλος, Δρούγας, Σκαλιώτης, Μαρκόπουλος, Κατσιμαγκλής (46' Πολίτης), Σπηλιώτης (63' Μπάκας), Κυριόπουλος (83' Περρωτής).