Τον «σκότωσε» ο Β. Πανταζής!

Ο Βασίλης Πανταζής... πήρε τ' όπλο του και με «χατ-τρικ» οδήγησε τον Ηρακλή Καλαμάτας σε μεγάλη νίκη επί του ΑΟ Μεθώνης με 4-1 εκτός έδρας, στο ντέρμπι παραμονής της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΜ.

Με το πέμπτο συνολικά εκτός έδρας «τρίποντο» που πήρε, το σύνολο του Βασίλη Μπλέτσα κατέκτησε με 27 βαθμούς την 12η θέση που ισοδυναμεί με παραμονή, εφόσον όμως θυμίζουμε ο Τσικλητήρας Πύλου καταφέρει να πάρει το εισιτήριο ανόδου για τη Γ' Εθνική.

Όπως και να 'χει, ο «Ήρα» μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει από αυτή την αναμέτρηση. Άλλωστε, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που στο τέλος του πρώτου γύρου τον είχαν... ξεγραμμένο.

Από την άλλη, στον ΑΟ Μεθώνης έχουν έντονα παράπονα από τον κ. Αλεξέα, θεωρώντας πως με τις αποφάσεις του έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον υποβιβασμό της ομάδας τους.

Αρχικά, όπως υποστηρίζουν, ο «άρχων» της αναμέτρησης υπέδειξε αυστηρό πέναλτι στο 49' με το οποίο έγινε το 0-2, ενώ στο 70' διέταξε να επαναληφθεί υπέρ τους πέναλτι τρεις φορές.

Τον αγώνα, που διεξήχθη υπό την παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης, παρακολούθησαν περίπου 300 άτομα, ανάμεσά τους και ο Δήμαρχος Πύλου-Νέστορος, Δημήτρης Καφαντάρης.

Φάσεις & Γκολ

Μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, το γήπεδο της Μεθώνης «πάγωσε», αφού ο Β. Πανταζής με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έπειτα από δυνατό πλάγιο του Π. Πανταζή από τα αριστερά νίκησε τον Κανελλόπουλο για το 0-1.

Στο 7' σέντρα-σουτ του Βλαχόπουλου από τα αριστερά, ο Κουκούτσης έδιωξε με το ένα χέρι πλάγια.

Στο 12' οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μπουντάς πάσαρε στον Βλαχόπουλο, εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, κατά μέτωπο επίθεση του Σπαντιδέα και σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κανελλόπουλος έδιωξε με υπερένταση.

Στο 20' νέο δυνατό πλάγιο του Π. Πανταζή από τα αριστερά, οι αμυντικοί απομάκρυναν προσωρινά, ο Καραγιάννης από το ύψος της μεγάλης περιοχής κοντρόλαρε και έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρήκε και ο Κανελλόπουλος μάζεψε σε δεύτερο χρόνο.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βλαχόπουλος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Π. Καλδή και αυτός με σουτ από πλάγια θέση δεξιά έστειλε την μπάλα στη εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 39' φαλτσαριστό κόρνερ του Π. Πανταζή από τα αριστερά, ο Κανελλόπουλος με το ένα χέρι παραχώρησε νέο κόρνερ, αυτή τη φορά από την αντίθετη πλευρά.

Στο 45' ο Βλαχόπουλος ταλαιπώρησε από τα αριστερά τον Γ. Παπαδέα και έκανε την σέντρα, ο Μέμα κατέβασε ωραία με το στήθος μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Κουκούτσης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 49' ο Γιαννουκάκης μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κουφό, με τον κ. Αλεξέα να υποδεικνύει αμέσως την παράβαση και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται, θεωρώντας πως ο ρέφερι στην συγκεκριμένη φάση εξάντλησε την αυστηρότητά του.

Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Β. Πανταζής στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κανελλόπουλου, ο οποίος έπεσε σωστά όμως δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 0-2.

Στο 64' ο Βλαχόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, οι Κωνσταντόπουλος και Γεωργακόπουλος... συνδυάστηκαν άθελά τους και η μπάλα μετά τις «καραμπόλες» κατέληξε με βασανιστικό τρόπο  στα δίχτυα του Κουκούτση για το 2-1, γκολ το οποίο αφύπνισε τους γηπεδούχους.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο Β. Πανταζής τροφοδότησε τον Μάρη στα αριστερά, εκείνος με καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Καραγιάννη, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει κάτω από το σώμα του Κανελλόπουλου, δίνοντας εκ νέου... αέρα δύο τερμάτων στον Ηρακλή (1-3).

Στο 70' ο Βλαχόπουλος ανέλαβε να εκτελέσει ένα κόρνερ αυτή τη φορά από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Π. Πανταζή και ο κ. Αλεξέας έδειξε την άσπρη βούλα. Η εσχάτη των ποινών εκτελέστηκε μάλιστα τρεις φορέςαπό τον Βλαχόπουλο!

Την πρώτη ο επιθετικός του ΑΟ Μεθώνης σκόραρε, αλλά ο κ. Αλεξέας διέταξε την επανάληψη γιατί κάποιος παίκτης κινήθηκε πιο γρήγορα. Την δεύτερη ο Βλαχόπουλος νικήθηκε από τον Κουκούτση που έπεσε στην αριστερή του γωνία, όμως για τον ίδιο λόγο ο ρέφερι του αγώνα διέταξε να επαναληφθεί η εκτέλεση. Στην τρίτη ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν άλλαξε γωνία, ο Κουκούτσης δεν...τσίμπησε και απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 85' ο Κατσαρός που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Β. Πανταζής κοντρόλαρε με το στήθος μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε τον Κανελλόπουλο να μαζέψει για τέταρτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του, δίνοντας διαστάσεις... θριάμβου στους «κυανόλευκους» και ολοκληρώνοντας παράλληλα το προσωπικό του «show»!

Το τελευταίο σφύριγμα έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων προς τον κ. Αλεξέα, ενώ κατά την αποχώρησή του από το γήπεδο ο έμπειρος διεθνής ρέφερι έγινε δέκτης έντονων αποδοκιμασιών.

Στη συνέχεια και σύμφωνα με αποκλειστικές του Sport365.gr, μέλος της διοίκησης του ΑΟ Μεθώνης είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πρόεδρο της ΕΠΣ Μεσσηνίας, Λεωνίδα Οικονομίδη, εκφράζοντας του την αγανάκτησή του για τον ορισμό του κ. Αλεξέα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ηλίας Αλεξέας, με βοηθούς τους Καστανά και Σκόρδο.

ΑΟ ΜΕΘΩΝΗΣ (Παναγιώτης Βλαχόγιαννης): Κανελλόπουλος, Βασιλόπουλος, Κατσούλης, Μουλαβασίλης, Κουφός, Σαμπάνι (67' Γ. Καλδής), Μπουντάς (82' Τσατάς), Εμμανουήλ, Π. Καλδής, Βλαχόπουλος, Μέμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Πλαγιανός, Παντελής Πανταζής, Γιώργος Παπαδέας, Γεωργακόπουλος, Κωνσταντόπουλος (79' λ. τρ. Κατσαρός), Καραγιάννης (82' λ. τρ. Λινάς), Γιώργος Παπαδέας, Σπαντιδέας, Βασίλης Πανταζής, Γιανουκάκης (64' Μάρης).