3-1 και… σαμπάνιες για την Αναγέννηση! (pics)

Σε φιέστα ανόδου εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Αναγέννησης Παραλίας με το Ασπρόχωμα που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 3-1 να ανοίγουν στο τέλος του ματς σαμπάνιες για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του Μεσσηνιακού ποδοσφαίρου μετά από 16 ολόκληρα χρόνια!

Το όραμα του ανθρώπου που έχει δώσει τα πάντα για αυτή την ομάδα, του Τάκη Σερεμέτη παίρνει σάρκα και οστά αφού η ιστορική Αναγέννηση κέρδισε για τρίτη σερί χρονιά άνοδο και βάζει πλώρη για ακόμα πιο ψηλά μαζί με τον πρωτεργάτη της επιτυχίας Γιώργο Μηλίτση ο οποίος κατεύθυνε μαεστρικά την ομάδα από την άκρη του πάγκου στην πορεία για την άνοδο.

Η Αναγέννηση φάνηκε πως θα περάσει ένα εύκολο απόγευμα στον Κορδία καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό απέκτησε αρνητικό πλεονέκτημα αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ακριβώς έτσι. Ο Φλέσσας είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Ψηλοπαναγιώτη καθώς ως τελευταίος αμυντικός ανέτρεψε τον Κάνιστρα και πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους. Μετά από σέντρα του Δουρούμη ο… συνήθης ύποπτος Κάνιστρας πετάχτηκε με κεφαλιά έγραψε και το 1-0.

Η χαρά ωστόσο γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ καθώς στο 14’ ο Ζαφειρόπουλος έκανε ωραία κούρσα από αριστερά έκοψε τη μπάλα στο Φίλιο ο οποίος αφού «χόρεψε» την άμυνα της Αναγέννησης έγραψε το 1-1 με άπιαστο πλασέ.
Από το σημείο εκείνο ανέλαβε δράση ο Κώστας Καντερές ο όποιος σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου έκανε σωτήριες επεμβάσεις. Ο γκολκήπερ των φιλοξενούμενων είπε «όχι» σε σούτ των Κάνιστρα στο 16’, Βέλλη στο 26’ και Τριανταφυλλάκη στο 42’.

Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι από τον διαιτητή Ψηλοπαναγιώτη όταν ο Φίλιος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Βεργόπουλου μέσα στην περιοχή σε φάση που φαίνεται να υπάρχει επαφή.

Ο γόρδιος δεσμός για την Αναγέννηση λύθηκε στο 64’ όταν ο Ηλίας Δουρούμης με σέντρα σουτ από δεξιά αιφνιδίασέ τον αλάνθαστο μέχρι τότε Καντερέ και έβαλε μπροστά και πάλι την ομάδα του Γιώργου Μηλίτση με 2-1. Το σκορ έκλεισε μέσα σε πανηγυρικό κλίμα στο 90’ ο Κάνιστρας ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Ταμπάκη στο δοκάρι.

Αναγέννηση Παραλίας (Γιώργος Μηλίτσης): Λίβας, Βέλλης (84’ Ταμπάκης), Πανταζής, Παπαγεωργίου (90’ Ξυδέας), Αντωναίος, Βεργόπουλος, Κάνιστρας, Δασκαλάκης, Τριανταφυλλάκης, Δουρούμης, Χάντζος

Ασπρόχωμα (Βαγγέλης Σκουρλέτης): Καντερές, Πετσόπουλος, Μουράτι (87’ Λέκκας), Ζαφειρόπουλος, Αναστασόπουλος, Π. Χαρίτος, Γυφτέας, Φίλιος, Φλέσσας, Στ. Χαρίτος (73’ λ.τ. Βεργόπουλος), Ηλιόπουλος (80’ Κουραμπάς)