Ματσάρα στο «Π. Μπαχράμης»!

Σούπερ ματς έγινε στο «Παναγιώτης Μπαχράμης» για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΜ ανάμεσα στον Αίαντα Καλαμάτας και τον Ακρίτα Κορώνης, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέμα και αρκετές φάσεις και να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ισάριθμες για να διαμορφωθεί έτσι αυτό το χορταστικό σκορ.

Γκολ & Φάσεις

7' Μπαλιά του Κ. Μάραντου στην πλάτη των αμυντικών, ο Μουτζούρης έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως νικήθηκε από τον Τσιγάρο.

14' Όμορφη αντεπίθεση του Αίαντα με τον Αντεμάι να πασάρει στον Ξενιό, εκείνος νίκησε στο σπριντ τον Δ. Κουτσουμπό, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, η μπάλα έφυγε βασανιστικά άουτ από το δεξί δοκάρι.

20' Πέναλτι ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι σε ανατροπή του Μουτζούρη από τον Ζαγαρέλο, με τον κ. Πλακογιάννη να υποδεικνύει κόρνερ «κιτρινίζοντας» στην συνέχεια τον Ι. Κουτσουμπό που ήταν στο πάγκο για έντονη διαμαρτυρία.

22' Ο Δ. Κουτσουμπός εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Κουτσολίας πήρε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κατέληξε στην οροφή των διχτύων.

25' Πάσα Καραγιάννη σε Αλεξανδρόπουλο, δυνατό σουτ του τελευταίου έξω από την περιοχή, η μπάλα στα αριστερό κάθετο δοκάρι και άουτ.

27' Μπαλιά Αλεξανδρόπουλου σε Μιχαλόπουλο, εκείνος παρά την πίεση του Κουτσολία έκανε το σουτ, αδύναμα όμως πάνω στην αγκαλιά του Σπυρόπουλου.

29' Ο Παλιατσέας έκανε μια μεγάλη διαγώνια μπαλιά για τον Αντεμάνι, εκείνος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ξενιός έκανε το πλασέ, στέλνοντας αρχικά την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Σπυρόπουλου.

33' Ο Ξενιός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σπυρόπουλος έδιωξε με υπερένταση και στην συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ.

38' Κάθετη πάσα Σταμάτη για Μουτζούρη, που βρέθηκε απέναντι στον Τσιγάρο και με ψύχραιμο πλασέ έφερε το ματς στα ίσια.

40' Ο Ξενιός εκμεταλλεύτηκε ωραία πάσα του Αλεξανδρόπουλου και βρέθηκε... φάτσα με τον Σπυρόπουλο, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

50' Ο Κ. Μάραντος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ζαγαρέλου, μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» την μπάλα για τον Μουτζούρη, εκείνος με πλάτη στο τέρμα έστρωσε για τον Τέντε, ο οποίος όμως έκανε αδύναμο πλασέ και ο Τσιγάρος μάζεψε χωρίς πρόβλημα.

55' Ο Παλιατσέας έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Μιχαλόπουλος κατέβασε με άψογο στυλ και με διαγώνιο σουτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Αίαντα, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα για τρίτο σερί ματς.

57' Σουτ Αντεμάι, ο Σπυρόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

63' Δυνατό σουτ Μπαζίγου εκτός περιοχής, ο Σπυρόπουλος με το ένα χέρι αυτή τη φορά κράτησε ανέπαφη την εστία του.

66' Κόρνερ Κ. Μάραντου από τα αριστερά, ο Ι. Κουτσουμπός πήρε την κεφαλιά, πάνω όμως στην αγκαλιά του Τσιγάρου.

68' Μπαλιά Σαρέλλα με στόχο τον Μουτζούρη, ο επιθετικός του Ακρίτα εκμεταλλεύτηκε αδράνεια του Λαγωνικάκου και με σουτ έστειλε την μπάλα να... γλείψει το δεξί κάθετο δοκάρι.

74' Ο Τσάνι με φοβερή εκτέλεση φάουλ πέρασε την μπάλα πάνω από το ανθρώπινο τείχος και την έστειλε να αναπαυθεί στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Τσιγάρου.

78' Κόρνερ Κ. Μάραντου από τα δεξιά, ο Ι. Κουτσουμπός έκανετην ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο Κουτσουλίας πάνω από την γραμμή του άουτ έκανε το γύρισμα για τον Μουτζούρη, που σούταρε δυνατά, ο Τσιγάρος με σωτήρια επέμβαση απομάκρυνε τον κίνδυνο.

80' Μπαζίγος και Ξένιος έπαιξαν ωραία το 1-2, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα στην δεξιά γωνία του Σπυρόπουλου, δίνοντας για τρίτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους στο παιχνίδι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

89' Ο Μουτζούρης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε καθαρά από τον Ζαγαρέλο, με τον κ. Πλακογιάννη να υποδεικνύει αμέσως την άσπρη βούλα και τον Δ. Κουτσουμπό να στέλνει την μπάλα στη μέση της εστία του Τσιγάρου για το 3-3.

90'+3' Σουτ του Λαγωνικάκου έξω από την περιοχή, ο Σπυρόπουλος σε δεύτερο χρόνο μπλόκαρε σταθερά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Πλακογιάννης, με βοηθούς τους Γιάννη Γιανέτσο και Έκτορα Παναγιωτόπουλο.

*Τον Ακρίτα Κορώνης κοουτσάρισε ο Νίκος Σταμάτης, καθώς ο Νίκος Σαββίδης βρίσκεται στην Αθήνα για επαγγελματικούς λόγους.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιάννης Σακελλαρόπουλος): Τσιγάρος, Καραγιάννης (61' Μπαζίγος), Τριάντος, Λαγωνικάκος, Ζαγαρέλος, Μιχαλόπουλος, Αντεμάι, Σακελλαρόπουλος (55' Στραβάκος), Ξενιός, Παλιατσέας (73' λ. τρ. Παπαθεοδωρίδης), Αλεξανδρόπουλος.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ (Νίκος Σταμάτης): Σπυρόπουλος, Σαρέλλας, Τέντες (59' Ι. Κουτσουμπός), Κουτσολίας, Τσάνι, Κ. Μάραντος, Στρογγύλης (73' Σιψάς), Μουτζούρης, Ι. Σταμάτης, Φωτεινάκης.