Δεν "Χ"άρηκε κανείς - Ένταση, νεύρα και αποβολές στο β' μέρος!

Από δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για άνοδο και για σωτηρία «πέταξαν» ΑΕ Αβίας και Χανδριναϊκός ΠΣ, αντίστοιχα, με το... στείρο 0-0 να μην βολεύει κανέναν από τους δύο σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακό δεύτερο ημίχρονο και τρεις αποβολές!

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να συνεχίσουν στο κυνήγι της Αναγέννησης Παραλίας για την δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στην Α' ΕΠΣΜ και οι φιλοξενούμενοι για να μπορέσουν να φτάσουν ακόμα πιο κοντά στην παραμονή τους.

Το πρώτο μέρος στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣ Μεσσηνίας ήταν πολύ κακό, καθώς οι καλές στιγμές ερχόντουσαν με το... σταγονόμετρο, εν αντιθέσει με το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, στο οποίο το παιχνίδι άνοιξε και χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Στο 3ο λεπτό Φετάχου και Δ. Κατσιγιάννης «μονομάχησαν» για την μπάλα, ο αμυντικός του Χανδριναϊκού αρχικά έπεσε στο έδαφος και στην συνέχεια ανέτρεψε καθαρά τον επιθετικό της Αβίας, όμως ο κ. Λάμιας είχε σφυρίξει νωρίτερα επιθετικό φάουλ, με τους γηπεδούχος να «φωνάζουν» για παράβαση υπέρ τους και κόκκινη στον αμυντικό των φιλοξενούμενων ως τελευταίος παίκτης.

Στο 34' ο Ζωγόπουλος δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή, με τον Κολοκούβαρο να μπλοκάρει χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ στο 40' ο Μέμα απείλησε εκ νέου την εστία των γηπεδούχων με την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε να φεύγει άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 53' από φάουλ του Μανιατέα από τα δεξιά ο Δ. Πολυμενέας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από από τα δοκάρια του Π. Νικητόπουλου.

Τρία λεπτά αργότερα η Αβία... άγγιξε το 1-0. Ο Γ. Βαβαρούτσος έκανε την κάθετη πάσα στον Φετάχου, ο Δ. Κατσιγιάννης εκτίμησε σωστά, ο επιθετικός των γηπεδούχων συνέκλινε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» την μπάλα για τον Ν. Γεωργίκο, που πλάσαρε με τη μία, αλλά ο Π. Νικητόπουλος με σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ κράτησε το μηδέν.

Στο 58' από κακό διώξιμο των αμυντικών της Αβίας, ο Μέμα «έπιασε» ένα αριστερό βολέ, αναγκάζοντας τον Κολοκούβαρο να διώξει εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Στο 70' τα... αίματα άναψαν. Οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει φάουλ με τον Ν. Γεωργίκο, ο Ζωγόπουλος κράτησε την μπάλα για καθυστέρηση, ο Δ. Πολυμενέας αρχικά τον έσπρωξε ρίχνοντας τον κάτω και έπειτα τον κλώτσησε (!) αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του κ. Λάμια.

Όταν ο Ζωγόπουλος σηκώθηκε από το έδαφος, δέχτηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Δ. Πολυμενέα, με τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων εν συνεχεία να του πετά την μπάλα στο πρόσωπο, χωρίς όμως ο κ. Λάμιας να το αντιληφθεί, καθώς εκείνη την στιγμή ήταν πάνω από τον Ν. Γεωργίκο που είχε παραμείνει κάτω από την προηγούμενη φάση.

Στο σημείο αυτό υπήρξε διακοπή στο ματς για περίπου πέντε λεπτά, μέχρις ότου παρέμβουν οι πιο ψύχραιμοι σε ρόλο... πυροσβέστη, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι έπρεπε να αποβληθεί και ο Ζωγόπουλος.

Στο 76' ο Μανιατέας και πάλι εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, επικράτησε σύγχυση στα καρέ του Π. Νικητόπουλου, με τους αμυντικούς να καταφέρνουν την τελευταία και να διώχνουν σε κόρνερ.

Στο 78' ήταν η σειρά του Χανδριναϊκού να φτάσει μια... ανάσα από το γκολ. Ο Κοντός έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, με τον Γιάνναρη προ κενής εστία και τον Κολοκούβαρο εξουδετερωμένο να κάνει την προβολή, όμως να μην βρίσκει την μπάλα και έτσι το 0-0 παρέμεινε.

Στο 86' ένα σουτ του Κότι εκτός περιοχή δεν ανησύχησε τον Κολοκούβαρο, ο οποίος είδε την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 87' ο κ. Λάμιας υπέδειξε επιθετικό φάουλ σε διεκδίκηση της μπάλας του Η. Γεωργίκου με τον Π. Νικητόπουλο, με τον Γιαννέα που είχε περάσει ως αλλαγή να διαμαρτύρεται έντονα, δεχόμενος την κίτρινη κάρτα του διαιτητή, ενώ στην συνέχεια του πήρε την κάρτα και την έσκισε (!) και μοιραία αποβλήθηκε.

Δύο λεπτά αργότερα ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Γιαννακόπουλος είδε απευθείας κόκκινη μετά από έντονο διάλογο που είχε με τον πάγκο της Αβίας.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χανδριναϊκός θα μπορούσε να φύγει με το τρίποντο που αυτομάτως θα σήμανε και παραμονή, όταν ο Λίτο έκανε ένα τυφλό διώξιμο αρκετά μέτρα πίσω από την μεσαία γραμμή, με την μπάλα να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή, ο Κολοκούβαρος δεν μπόρεσε να την μπλοκάρει και ο Κοντός που... παραμόνευε πλάσαρε με τη μία, όμως ο Τζανετέας ως... από μηχανής θεός πάνω στην γραμμή έδιωξε με τον κεφάλι!

Τι αναφέρει στο φύλλο αγώνος ο κ. Λάμιας

ΑΕ ΑΒΙΑΣ (Διονύσης Πουλής): Κολοκούβαρος, Γ. Βαβαρούτσος, Φουρναράκος, Λυκουρέζος, Τζανετέας, Αποστολίδης (61' Η. Γεωργίκος), Α. Βαβαρούτσος (79' Ψαρρέας), Μανιατέας, Φετάχου, Δ. Πολυμενέας, Ν. Γεωργίκος (70' Γιαννέας).

ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ ΠΣ (Δημήτρης Μάλαμας): Π. Νικητόπουλος, Κότι, Λίτο, Ζωγόπουλος, Γιάνναρης (82' Καλδής), Φωτόπουλος, Δ. Κατσιγιάννης, Κοντός, Καραταράκης, Σαχινάι, Μέμα (90+1' Κοκάι).