Μια... ανάσα από τον τίτλο!

Άνετο πέρασμα της Εράνης Φιλιατρών από την Χώρα, καθώς επικράτησε με 3-1 του Παπαφλέσσα για την 25η και προτελευταία αγωνιστική, επιστρέφοντας παράλληλα στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες και πλέον κρατά την τύχη στα... χέρια της όσον αφορά την υπόθεση τίτλος.

Οι «πράσινοι» «καθάρισαν» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο στο ματς με τον σύλλογο της Χώρας και πλέον για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα χρειάζονται ακόμα ένα «τρίποντο», το οποίο θα επιδιώξουν να κατακτήσουν στο προσεχές εντός έδρας ματς με την Ομόνοια Καλαμάτας.

Η ομάδα του Δημήτρη Λίτσα με γκολ των Π. Σπυρόπουλου και Ι. Καλογερόπουλου στο 1ο και 5ο λεπτό, αντίστοιχα, έκαναν γρήγορα το 0-2, ενώ ο Διονυσόπουλος στο 40' σημείωσε το τρίτο τέρμα των Φιλιατρινών απέναντι στον Παπαφλέσσα, που μείωσε στο 50' με τον Τηλεμάχου, ενώ είχε και δύο δοκάρια με τους Μπάρκα στο 60' και Νικολακόπουλο στο 65'.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Στάθης Ζαρακοβίτης, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Τσοπανάκη και Δημήτρη Τσακόπουλο.

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑ ΧΩΡΑΣ (Κώστας Λυμπερόπουλος): Λινάρδος, Γκεβόρι, Γρηγορόπουλος, Τσέρτος (77' Δ. Κανελλόπουλος), Ρουσσόπουλος, Τηλεμάχου, Δημόπουλος, Μπάρκας, Νικολακόπουλος, Μπολκβάτζε, Γ. Καγιάς (66' Γεωργακόπουλος).

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Λίτσας): Αθανασόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Μιχαλακόπουλος (46' λ. τρ. Φουντάς), Γιαννακόπουλος (56' Ανδρεόπουλος), Ανδρώνης, Κώτσος, Α. Καλογερόπουλος, Ι. Καλογερόπουλος, Π. Σπυρόπουλος (80' Γριβοκωστόπουλος), Διονυσόπουλος, Αλμπάν.