Νίκησε και πάει σε... τελικό παραμονής με τον ΑΟ Μεθώνης!

Με γκολ-φάουλ του Καραγιάννη στο 25', ο οποίος είχε και χαμένο πέναλτι στο 87' και τον Ε. Χρονόπουλο να πετυχαίνει αυτογκόλ στο 82', ο Ηρακλής Καλαμάτας κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 του Απόλλωνα Πεταλιδίου και να παραμείνει στο... κόλπο της παραμονής.

Για τους φιλοξενούμενους, που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Αλεξανδρόπουλου στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη, μείωσε στο 86' ο Ξαρχάκος.

Οι «κυανόλευκοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον... τελικό παραμονής με τον ΑΟ Μεθώνης, εκεί όπου θα κριθεί ποια ομάδα θα ακολουθήσει τον Κεραυνό στην Β' ΕΠΣΜ.

Για να σωθεί ο Ηρακλής, που έφτασε τους 24 βαθμούς και ισοβαθμεί πλέον με την ομάδα της Μεθώνης, θα πρέπει μόνο να κερδίσει, καθώς οι «κυανόλευκοι» υστερούν στην ισοβαθμία.

Γκολ & Φάσεις

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ηρακλής «άγγιξε» το γκολ. Ο Σπαντιδέας πραγματοποίησε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» την μπάλα για τον Β. Πανταζή, που έκανε με τη μία το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Στο 14' η ομάδα του Πεταλιδίου απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κουκούτση με κεφαλιά του Κ. Κορμπή (όχι γεμάτα) στην πλάτη της άμυνας, ύστερα από σέντρα του Χούτου από τα αριστερά, με την μπάλα να περνά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Γιαννουκάκης πάσαρε στα αριστερά στον Καραγιάννη, εκείνος μπήκε ταχύτητα μέσα στην μεγάλη περιοχή και επιχείρησε με ωραίο πλασέ να σκοράρει, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 25' ο Καραγιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπεκιάρη, που παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-0.

Στο 53' από κόρνερ του Π. Πανταζή από τα δεξιά, ο Γιαννουκάκης πήρε την κεφαλιά, αλλά αδύναμα, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία ο Μπεκιάρης μάζεψε.

Στο 61' έγινε μια φάση που ξεσήκωσε «θύελλα αντιδράσεων» από τους γηπεδούχους, όταν έπειτα από ωραία προσπάθεια του Γιαννουκάκη μέσα στην περιοχή ο επιθετικός του Ηρακλή βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Αλεξανδρόπουλου, με τον κ. Πλακογιάννη να σφυρίζει φάουλ εκατοστά έξω από την περιοχή αντί για πέναλτι.

Στο σημείο εκείνο υπήρξε δίλεπτη διακοπή στο παιχνίδι, καθώς οι διαμαρτυρίες από πλευράς Ηρακλή ήταν έντονες. Στην επανέναρξη, ο Καραγιάννης ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σπαντιδέας «έστρωσε» για τον Μουρούφα που σούταρε με τη μία εκτός περιοχής, ο Μπεκιάρης με το ένα χέρι απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 66' ο Β. Πανταζής από τα δεξιά ταλαιπώρησε τρεις αμυντικούς και πάσαρε κάθετα στον Σπαντιδέα, με τον επιθετικό του Ηρακλή να αποφεύγει τον Μπεκιάρη και να πέφτει στο έδαφος, με τον ρέφερι του αγώνα να του δείχνει σωστά την κίτρινη κάρτα για... θέατρο.

Στο 69' ο Καραγιάννης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Σπαντιδέας είχε όλο το χρόνο να κατεβάσει την μπάλα και να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και απομακρύνθηκε.

Στο 74' ο Β. Πανταζής άφησε για τον Καραγιάννη που έκανε το συρτό πλασέ, με τον Μπεκιάρη να απομακρύνει με τα πόδια.

Στο 82' ο Σπαντιδέας απέφυγε σαν σταματημένο τον Χούτο, μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Ε. Χρονόπουλο να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Στο 86' από κόρνερ του Χούτου από τα αριστερά, ο Κ. Κορμπής πήρε την πρώτη κεφαλιά και στην εξέλιξη της φάσης ο Ξαρχάκος με ωραίο γυριστό σουτ άφησε... άγαλμα τον Κουκούτση, μειώνοντας σε 2-1 για τον Απόλλωνα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Με την σέντρα ο Ηρακλής ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αλεξανδρόπουλου πάνω στον Σπαντιδέα, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Ο Καραγιάννης ανέλαβε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών» αλλά άσχημα και ο Μπεκιάρης έδιωξε αρχικά με τα πόδια και στη συνέχεια μπλόκαρε.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αλεξανδρόπουλος των φιλοξενούμενων είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, καθώς ανέκοψε αντικανονικά αντεπίθεση του Ηρακλή με τον Β. Πανταζή.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Δ. Πλακογιάννης, με βοηθούς τους Ι. Γιαννέτσο και Δ. Γιαννακλή.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Μουρούφας (89' Πλαγιανός), Π. Πανταζής, Τ. Παπαδέας, Γεωργακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Καραγιάννης, Γ. Παπαδέας, Σπαντιδέας, Β. Πανταζής, Γιαννουκάκης (65' Μάρης).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΕΤΑΛΙΔΙΟΥ (Αλέκος Τσατάς): Μπεκιάρης, Ε. Χρονόπουλος, Α. Χρονόπουλος, Χούτος, Αρ. Δαμήλος (53' λ. τρ. Αλεξανδρόπουλος), Στασινός (70' Γ. Παναγόπουλος), Κ. Κορμπής, Μπογκντάνι, Δ. Κορμπής, Ξαρχάκος, Κοστόφ (79' Σαρατσιώτης).