Τα «φώτα» στο ντέρμπι στην Κορώνη!

Το ντέρμπι στην Κορώνη ανάμεσα στο Ακρίτα και την ΑΕ Αβίας δεσπόζει από το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΜ. Οι δύο ομάδες δίνουν «μάχη» για την κατάκτηση της μιας μιας εκ των τριών (ή δύο) προνομιούχων θέσεων της ανόδου και το παιχνίδι αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Χαρακτηριστικό είναι ότι αμφότερες προέρχονται από σπουδαία «διπλά» και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-2). 

Η πρωτοπόρος Εράνη Φιλιατρών, μετά την εντός έδρας ήττα-«σοκ» από τον Απόλλωνα Πεταλιδίου, ταξιδεύει στην Μεθώνη για το παιχνίδι με τοπικό ΑΟΜ που «καίγεται» για βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για σωτηρία, δίχως περιθώρια για άλλες βαθμολογικές απώλειες, μιας και είδε τους διώκτες της να την πλησιάζουν επικίνδυνα.

Στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣ Μεσσηνίας, η τρίτη της κατάταξης Αναγέννηση Παραλίας έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη απέναντι στον άνετο πλέον Παπαφλέσσα Χώρας, περιμένοντας παράλληλα καλά νέα από το ντέρμπι στην Κορώνη για να βρεθεί στην 2η θέση, μιας και ελλοχεύει ο κίνδυνος να ανέβουν μόνο δύο ομάδες στην πρώτη κατηγορία του νομού. Σενάριο, ακραίο και μακρινό μεν, υπαρκτό δε.

Στην Πύλο, Χανδριναϊκός ΠΣ και Ηρακλής Καλαμάτας... διασταυρώνουν τα ξίφη τους, με τις δύο ομάδες να «διψούν» για το τρίποντο στην πιο κρίσιμη καμπή του φετινού πρωταθλήματος για να αποφύγουν το μοιραίο του υποβιβασμού, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται σαφώς σε καλύτερη βαθμολογική κατάσταση.

Απόλλωνας Πεταλιδίου και Νέος Άρις καλούνται να ξεπεράσουν τα εμπόδια της Ομόνοιας Καλαμάτας και του ΑΟ Ασπροχώματος, αντίστοιχα. Η ομάδα του Πεταλιδίου με νίκη εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή της, ενώ οι «πετεινοί» ελπίζουν ταυτόχρονα σε συνδυασμό αποτελεσμάτων προκειμένου να πανηγυρίσουν.

Ακρίτας Κορώνης - ΑΕ Αβίας

Πέραν του εδώ και καιρό τραυματία Παναγιώτη Κυριόπουλο (κάκωση μηνίσκου), για τον Νίκο Σαββίδη δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα απουσιών, αφού επιστρέφει και ο Τάσος Μάραντος.

Μοναδικός απόντας για τον Διονύση Πουλή θα είναι ο μεγάλος άτυχος της χρονιάς, Θάνος Γαλανόπουλος (κάταγμα κνήμης).

ΑΟ Μεθώνης - Εράνη Φιλιατρών

Χωρίς τους Χρήστο Μανιάτη (πρόβλημα στο γόνατο) και Γιώργο Καλδή (εξέτισε αλλά απείχε από τις προπονήσεις) θα υποδεχθεί ο ΑΟ Μεθώνης της Εράνη Φιλιατρών. Αντίθετα, διαθέσιμος είναι ο Δημήτρης Μπουντάς.

«Πάνοπλη» θα ταξιδέψει στην Μεθώνη η Εράνη, αφού ο Δημήτρης Λίτσας συμπεριέλαβε στην αποστολή τόσο τον Βασίλη Κίτο, όσο και τον Ανδρέα Χρονόπουλο (αμφότεροι αντιμετώπιζαν πρόβλημα στον προσαγωγό).

Αναγέννηση Παραλίας - Παπαφλέσσας Χώρας

Νίκος Τριανταφυλλάκης (ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο), Γιώργος Χάντζος (επαγγελματικοί λόγοι) και Παναγιώτης Πραστέλλας (στρατευμένος) αποτελούν τα τρία ερωτηματικά του Γιώργου Μηλίτση.

Εκτός αποστολής για τον Παπαφλέσσα έμειναν οι τιμωρημένοι Θανάσης Τηλεμάχου, Μιχάλης Πλάγος και Λάζαρος Μαθιός, όπως επίσης και ο Χρήστος Αϊβαλής λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. 

Χανδριναϊκός ΠΣ - Ηρακλής Καλαμάτας

Ο Δημήτρης Μάλαμας δεν υπολογίζει στους τιμωρημένους Νίκο Καραμπάτσο και Πέτρο Νικητόπουλο, ενώ μοιρασμένες πιθανότητες να αγωνιστούν έχουν οι Θανάσης Κοντός και Νίκος Καραταράκης (σχολικές υποχρεώσεις).

Δίχως τον Γιάννη Κωνσταντινίδη που απέχει θα ταξιδέψει στην Πύλο ο Ηρακλής. Αμφίβολη είναι και συμμετοχή του Σπύρου Μάρη για λόγους εργασίας.

Απόλλωνας Πεταλιδίου - Ομόνοια Καλαμάτας

Οι Άγγελος Δαμήλος και Γιώργος Κορμπής δεν υπολογίζονται από την τεχνική ηγεσία του Απόλλωνα.

Ο Σωτήρης Μπουραντώνης καταστρώνει πλάνα χωρίς τους Νίκο Μέτσο (τιμωρημένος), Γιάννη Δαβαρία (ανέτοιμος) και Ηλία Πουρνάρα (απέχει). Από την άλλη, επανέρχεται ο Νίκος Πέτροβας.

Νέος Άρις - ΑΟ Ασπροχώματος

Ο τραυματίας Δημήτρης Σαρρής (εξάρθρωση αγκώνα) και ο Γιάννης Γρίβας για επαγγελματικούς λόγους έχουν τεθεί «νοκ-άουτ», ενώ στον αντίποδα επιστρέφει ο Παναγιώτης Σταυριανέας.

Άρης Ηλιόπουλος (κοινωνικοί λόγοι), Σταύρος και Παναγιώτης Χαρίτος (προσωπικοί λόγοι) Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος και Χρήστος Ντάσης (επαγγελματικές υποχρεώσεις) δεν υπολογίζονται από τον Βαγγέλη Σκουρλέτη.

Αμφίβολη επίσης είναι η συμμετοχή του Εράλντ Μουράτι (σχολικές υποχρεώσεις), ενώ επιστρέφει ο Δημήτρης Λέκκας.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:

Α1 ΕΠΣΜ
(24η αγωνιστική)
 ΑγώναςΓήπεδοΗμέραΗμ/νίαΏραΔιαιτητέςΑποτέλεσμα
9. Ακρίτας Κορώνης - ΑΕ Αβίας Κορώνης Σάββατο 26/03/16 16:30 Μ. Καρβούνης, Ι. Γιαννέτσος, Ν. Τσίρμπας  
10. Χανδριναϊκός ΠΣ - Ηρακλής Καλαμάτας Πύλου Σάββατο 26/03/16 16:30 Η. Αλεξέας, Μ. Μανιατέας, Δ. Ταβουλαρέας  
11. Νέος Άρις - ΑΟ Ασπροχώματος Άριος Σάββατο 26/03/16 16:30 Η. Σκόρδος, Δ. Σταυρόπουλος, Α. Καυκάς  
12. Απόλλωνας Πεταλιδίου - Ομόνοια Καλαμάτας Πεταλιδίου Σάββατο 26/03/16 16:30 Η. Νικολόπουλος, Α. Κυριόπουλος, Σ. Τσαούση  
13. ΑΟ Μεθώνης - Εράνη Φιλιατρών Μεθώνης Σάββατο 26/03/16 16:30 Δ. Πλακογιάννης, Φ. Κασκάνης, Ε. Μπασιλάρης  
14. Αναγέννηση Παραλίας - Παπαφλέσσας Χώρας Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ Σάββατο 26/03/16 16:30 Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Β. Βρυώνης, Κ. Βοσνάκης  
15. Αίαντας Καλαμάτας - Κεραυνός Καλαμάτας

«Παναγιώτης Μπαχράμης»

182 views
Top