Θρίλερ στο «Π. Μπαχράμης» με πέναλτι στις καθυστερήσεις!

Ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου έμεινε ο Ακρίτας Κορώνης ο οποίος πέρασε νικηφόρα από το «Π. Μπαχράμης» επικρατώντας 2-3 του Ηρακλή με πέναλτι στις καθυστερήσεις για την 21η αγωνιστική της Α1!

Η ομάδα του Νίκου Σαββίδη έφτασε στο πολύτιμο τρίποντο παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 50’ ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το πέναλτι που υπέδειξε ο Νικολόπουλος (αποβλήθηκαν μάλιστα ο Βασίλης Μπλέτσας και ο παράγοντας Παναγιώτης Κομπότης), συνεχίζουν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση αναφορικά με την παραμονή τους.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν φουριόζοι στο ματς και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 16’ όταν μετά από ωραία κάθετη πάσα του Πανταζή, ο Σπαντιδέας βγήκε απέναντι στον Σπυρόπουλο αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε. Στο 21′ και πάλι ο Σπαντιδέας έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη του καλή στιγμή στο 26’ όταν ο Δημήτρης Κουτσουμπός εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά για να διώξει τελικά με υπερένταση σε κόρνερ ο Κουκούτσης.

Ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει και στο 31′ ο Παντελής Πανταζής έβγαλε την σέντρα από δεξιά, ο Σπαντιδέας έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σπυρόπουλος «απογειώθηκε» και μπλόκαρε. Δυο λεπτά αργότερα ο Σπαντιδέας από την δεξιά πλευρά έκοψε διαγώνια στον Βασίλη Πανταζή που έκανε το πλάσε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικά, η υπεροχή των γηπεδούχων επιβραβεύτηκε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου καθώς ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι επιθετικοί του Ηρακλή το έκανε ατυχώς για την Κορώνη με αυτογκόλ ο Κουτσουμπός. Ο Παντελής Πανταζής έκανε την παράλληλη σέντρα – σουτ η μπάλα βρήκε στον Γιάννη Κουτσουμπό και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σπυρόπουλου (1-0).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στο δεύτερο μέρος και μάλιστα στο 50′ έκαναν το 2-0 όταν ο Γιαννουκάκης μετά από παράλληλο γύρισμα του Βασίλη Πανταζή από αριστερά, νίκησε τον Σπυρόπουλο με πλάσε μέσα από την περιοχή.

Ο Ακρίτας ωστόσο δεν κατέθεσε τα όπλα μέσα σε ένα δίλεπτο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα! Στο 55′ με πλάσε του Μουτζούρη λίγο έξω και πλάγια από την περιοχή έγινε το 2-1 ενώ στο 57′ ο Τσάνι με σούτ μέσα από την περιοχή νίκησε εκ νέου τον Κουκούτση και ισοφάρισε σε 2-2!

Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και βγήκαν εκ νέου στην επίθεση χάνοντας τρείς σημαντικές ευκαιρίες. Στο 84′ ο Σπυρόπουλος έδιωξε με δυσκολία ευθύβολο σουτ του Β. Πανταζή μετά από ψηλοκρεμαστή πάσα του Μουρούτσα ενώ στο 86΄ κεφαλιά του Γιαννουκάκη μετά από σέντρα του Τζανέτου Παπαδέα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 87′ ο Καραγιάννης έβγαλε κάθετη πάσα στον Σπαντιδέα που έκανε το σουτ από πολύ πλάγια θέση και έδιωξε σε κόρνερ ο Σπυρόπουλος.
Η ολική ανατροπή στο ματς και το … έμφραγμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μπόκολος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Παπαδέα και ο διαιτητής Νικολόπουλος έδειξε το πέναλτι. Ο Δ. Κουτσουμπός ευστόχησε κάνοντας το 2-3. παρά την προσπάθεια του Κουκούτση ο οποίος βρήκε την μπάλα

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Μουρούφας, Παντελής Πανταζής, Τζανέτος Παπαδέας, Γεωργακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Καραγιάννης, Γιώργος Παπαδέας, Σπαντιδέας, Βασίλης Πανταζής, Κωνσταντινίδης (17′ Γιαννουκάκης)

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ (Νίκος Σαββίδης): Σπυρόπουλος, Μπλάνας, Γιάννης Κουτσουμπός, Παναγιωτόπουλος (77′ Σαρέλλας), Δημήτρης Κουτσουμπός, Τσάνι, Μάραντος, Μπόκολος, Μουτζούρης, Σταμάτης, Κουτσολίας