Νίκη για Βλαχόπουλο στο τελευταίο και επεισοδιακό εντός

Με νίκη ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για τη σεζόν 2015-16 ο Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου, που επιβλήθηκε με 3-1 του ουραγού και ήδη υποβιβασμένου Παναθηναϊκού Καλαμάτας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Το αποτέλεσμα ωστόσο περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τρεις αποβολές, μία για τους γηπεδούχους και δύο για τους φιλοξενούμενους και αρκετές στιγμές έντασης.

Στο 75' ο Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Α. Ντερβίσι με απευθείας κόκκινη για εξύβριση αντιπάλου, με τις αριθμητικές ισορροπίες να αποκαθίσταται στο 82' όταν ο Δουβίκας εξύβρισε τον δεύτερο βοηθό και είδε την απευθείας κόκκινη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο "Πανταζόπουλος", που σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες που εξασφάλισε το Sport365.gr δεν ήταν ο Παναταζόπουλος, αλλά κάποιος άλλος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε παράνομα (!) με το δελτίο του, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

Μάλιστα, στο πιο πάνω λεπτό οι παίκτες του «τριφυλλιού» απείλησαν με αποχώρηση από τον αγωνιστικό χώρο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις αποφάσεις του διαιτητικού τρίου.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας προηγήθηκε στο 10' με τον Δουβίκα, ενώ στο 40' ο Λάζαρης είδε τον Φερέτο να του λέει «όχι» από το σημείο του πέναλτι.

Στο 52' ο Κ. Σωτηρόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στο 73' ο Κωστόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Παπαφλέσσα.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90' ο Κ. Σωτηρόπουλος, ο οποίος εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, διαμόρφωσε το τελικό σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου (Αλέξανδρος Ψώνης): Τσόπελας, Σ. Σωτηρόπουλος, Α. Ντερβίσι, Χ. Πουλόπουλος, Μαθιόπουλος, Μάρκου, Ομέρι (65' Η. Ντερβίσι), Λιανός (46' Κ. Σωτηρόπουλος), Δ. Πουλόπουλος (80' Μπαρντάι), Κωστόπουλος.

Παναθηναϊκός Καλαμάτας (Ζώης Δούβας): Φερέτος, Βασιλάκης (70' Πανταζόπουλος), Δουβίκας, Μούντανος, Κουβαράς, Μαργιόλης (80' Μαστορόπουλος), Μπιτσάκου, Παναγιωτόπουλος, Ξυνός, Παν. Πετρόπουλος, Αλεβίζος (75' Τομαράς).

Διαιτησία: Η. Σκόρδος, Α. Κυριόπουλος, Ε. Αναγνωστόπουλος